X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rafał Woś o wyborach korespondencyjnych: to była próba utrzymania konstytucyjnego porządku

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 09:20
- Uważam, że w przypadku wyborów majowych nie mieliśmy do czynienia z szałem Jarosława Kaczyńskiego, który wymyślił sobie ich przeprowadzenie, ale to była próba utrzymania konstytucyjnego porządku, o które opozycja tak mocno się starała - powiedział Rafał Woś z "Krytyki Politycznej". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Wojciech Wybranowski i Jacek Gądek.

Najwyższa Izba Kontroli orzekła, że organizacja ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym nie miała podstaw prawnych. Prezes NIK Marian Banaś wskazał, że wybory organizuje wyłącznie Państwowa Komisja Wyborcza. Centrum Informacyjne Rządu przedstawiło ekspertyzę i opinie prawne mówiące o zgodności działań podjętych przez władze i ustosunkowało się do raportu NIK.

Artur Soboń 1200.jpg
Soboń o wyborach korespondencyjnych: pan Banaś ma swoją kalkulację polityczną

"Wszystkie strony polityczne nie były w stanie się porozumieć"

Wojciech Wybranowski powiedział, że za sytuacją próby przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych stoi brak prawa, które regulowałoby działanie w takiej sytuacji. - Mieliśmy sytuację, w której kończy się kadencja prezydenta i żadne prawne uregulowania nie zakładały, jak dalej można sprawować władzę. Nie było żadnej alternatywy w prawie, która mogłaby temu zaradzić. Wszystkie strony sporu nie były w stanie się porozumieć - powiedział.

- Widać w raporcie NIK, że wskazał wyraźnie na złe wydanie pieniędzy, ale jednocześnie wskazał, że sytuacja była wyjątkowa i nie kieruje wniosków do prokuratury - dodał.

Czytaj również:

Podobnego zdania był Rafał Woś. Według niego była to próba utrzymania porządku konstytucyjnego. - Uważam, że w przypadku wyborów majowych nie mieliśmy do czynienia z szałem Jarosława Kaczyńskiego, który wymyślił sobie ich przeprowadzenie, ale to była próba utrzymania konstytucyjnego porządku, o który opozycja tak mocno się starała - powiedział.

- Opozycja chwyta się każdej możliwości, aby móc skrytykować rząd. Czasem wychodzi z tego coś dobrego, ale czasem widać, że gra na siebie. Moim zdaniem z krytyki próby przeprowadzenia wyborów nic dobrego nie wynika - ocenił.

Jacek Gądek odniósł się do sporu między Marianem Banasiem a Prawem i Sprawiedliwością. - Marian Banaś jest z pewnością silnym ośrodkiem, ale walczy przede wszystkim o siebie i z PiS. Myślę, że na drugim planie jest tutaj profesjonalna robota urzędnicza i np. kontrola wyborów korespondencyjnych  - powiedział.

- Rozmawiałem ostatnio z jednym z polityków rządu i mówił, że Banaś traktuje ich jak terrorystów, a z terrorystami się nie negocjuje. Jest to totalna wojna Banasia i PiS. Marian Banaś chce, aby partia zostawiła w spokoju jego i jego rodzinę - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj
22:06 PR24_mp3 2021_05_14-08-35-58.mp3 Wojciech Wybranowski, Jacek Gądek i Rafał Woś o wyborach korespondencyjnych ("Debata poranka")

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Wojciech Wybranowski (publicysta), Jacek Gądek (Gazeta.pl), Rafał Woś (Krytyka Polityczna)

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 8:15

dz

Czytaj także

"Działania służb wynikają z postępowania prokuratury". Rzecznik rządu o sprawie Banasia

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 09:24
- Słowa szefa NIK Mariana Banasia są po prostu niesprawiedliwe; działania służb wynikają z postępowania, które w tej chwili prowadzi prokuratura, jestem przekonany, że są one prowadzone zgodnie z prawem - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu o raporcie NIK: zarzuty wobec Poczty Polskiej i PWPW nie mają uzasadnienia w stanie prawnym

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 12:57
- Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były wydane zgodne z przepisami prawa - mówił rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do raportu NIK. Jak dodał, zarzuty wobec Poczty i PWPW nie mają uzasadnienia w stanie prawnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kompromitacja NIK". Terlecki o raporcie ws. wyborów korespondencyjnych

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 15:51
Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie organizacji wyborów korespondencyjnych jest "kompromitacją" tej instytucji. 
rozwiń zwiń