Echa przemówienia prezydenta Litwy. Kożuszek: z punktu widzenia Polski to bardzo ważny sygnał

2021-05-04, 10:06

Echa przemówienia prezydenta Litwy. Kożuszek: z punktu widzenia Polski to bardzo ważny sygnał
Prezydent Litwy podczas uroczystości 3 Maja . Foto: PAP/Leszek Szymański

- Nie mamy wątpliwości, iż jeżeli chodzi o ograniczanie i ewentualne odstraszanie Rosji, sojusz Polski i państw bałtyckich funkcjonuje od dawna. Kluczową rzeczą jest podejście Stanów Zjednoczonych. Niestety postawa administracji Joe Bidena jest płynna. Myślę, że na to gra przede wszystkim Władimir Putin - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność") i dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego).

- Litwa nigdy nie uzna aneksji Krymu i będzie działać na rzecz zakończenia faktycznej okupacji części wschodniej Ukrainy - powiedział w polskim Sejmie prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas wystąpienia z okazji święta Konstytucji 3 maja.

Powiązany Artykuł

Victor Orban 663 free
"Przełomowe wydarzenie". List premiera Węgier z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

- Moim zdaniem, bardzo ważne jest w kontekście przyszłych relacji w ramach UE, żeby ten blok grupy Wyszehradzkiej do tego zmobilizować, chociaż wiemy, że tutaj jest problem. Relacje z Rosją są jedną z tych kwestii, w których polski rząd był zmuszony do tego, żeby uznać jakąś alternatywną wizję polityki, którą prowadzi Victor Orban, co oczywiście nie jest najmądrzejsze - ocenił Kożuszek. 

- Mobilizacja rosyjskich sił zbrojnych na granicy z Ukrainą i działania wojenne we wschodniej Ukrainie, dokonywane przez nielegalne, uzbrojone i wspierane przez Moskwę grupy, świadczą o wysiłkach, presji i podżeganiu do napięcia militarnego, jako dźwigni politycznego wpływu - dodał prezydent Nauseda. 

- Na pewno jest to mocne wystąpienie. Widać, że historia nabiera znowu przyśpieszenia. Można się cieszyć z tego, że w ramach Trójmorza, które się tworzy, o którym się mówi, Polska odgrywa bardzo ważną rolę. Uważam, że to jest bardzo dobre. Natomiast bez przekonania Europy Zachodniej do tego, że z Rosją nie ma żartów, trudno nam będzie działać - dodał Jakub Pacan. 

Z kolei Sebastian Gajewski zaznaczył, że dla Kremla takie wystąpienia nie są straszakami. - Myślę, że na Rosji wczorajsze przemówienia nie zrobią specjalnego wrażenia, tak jak pokazuje to w zasadzie nasze codzienne doświadczenie. Niewiele komunikatów, które płyną ze strony państw Europy Zachodniej, czy świata zachodniego, do którego się zaliczamy, robi dzisiaj wrażenie na Rosji.


Posłuchaj

Publicyści o polityce Europy Środkowowschodniej wobec Rosji ("Debata poranka") 22:04
+
Dodaj do playlisty

   

- Te wspólne obchody 3 maja, spotkanie, które odbyło się wczoraj, odczytuję jako bardzo sensowny krok, dlatego, że rzeczywiście jest tak, iż - jeżeli nawet spojrzymy tylko na nasz region - nie wszystkie państwa, z którymi blisko współpracujemy, dostrzegają w równy sposób zagrożenie rosyjskie i w równy sposób je identyfikują - podsumował prawnik z Centrum Daszyńskiego.       

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Debata poranka"

Prowadziła: Eliza Olczyk 

GościeMaciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"), dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego)

Data emisji: 04.05.2021

Godz. emisji: 08.36

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej