X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krytyka powołania Beaty Szydło do rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. "To pokłosie sporu politycznego w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 09:16
- To, co dzieje się wokół powołania pani Szydło do rady muzeum Auschwitz-Birkenau jest to pokłosie temperatury sporu politycznego, jaki mamy w Polsce. To nie jest tak, że Beata Szydło jest ekspertem od spraw kulturalnych, ale jest byłym premierem i ważnym politykiem PiS i dlatego budzi to kontrowersje - powiedział o krytyce pod adresem byłej premier dr Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego. Gośćmi "Debaty poranka" był także Jerzy Mosoń i Maciej Kożuszek.

Kilka osób zrezygnowało z członkostwa w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau po tym, jak powołano w jej skład premier Beatę Szydło. Z członkostwa w tym gremium zrezygnowali m.in. dyrektor Muzeum Marek Lasota i była wicedyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Krystyna Oleksy. Kandydatura byłej premier jest krytykowane przez środowiska opozycyjne.

gl mid-21417257 1200.jpg
"Ma potrójny mandat". Gliński o stanowisku Beaty Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau

"Spór polityczny"

Dr Sebastian Gajewski powiedział, że dyskusja na temat kandydatury Beaty Szydło jest pokłosiem sporu politycznego i nie ma wiele wspólnego z merytoryczną oceną. - Tego rodzaju gremia funkcjonują przy różnych instytucjach kultury czy innych miejscach finansowanych przez resort kultury i jest tak, że w bardzo wielu takich gremiach pojawiają się politycy. Nie jest to nowa rzecz - powiedział.

- To, co dzieje się wokół powołania pani Szydło do rady muzeum Auschwitz-Birkenau jest to pokłosie temperatury sporu politycznego, jaki mamy w Polsce. To nie jest tak, że Beata Szydło jest ekspertem od spraw kulturalnych, ale jest byłym premierem i ważnym politykiem PiS i dlatego budzi to kontrowersje - ocenił.

Czytaj także:

Maciej Kożuszek zwrócił uwagę, że ataki na kandydaturę Beaty Szydło mogą mieć związek także z ogólną narracją na tematy historyczne. - Wśród niektórych środowisk panuje przekonanie, że narracja dotycząca Holokaustu należy tylko do ludzi o odpowiednich poglądach. To wybrani mogą decydować o momentach, w których można tą narracją uderzać w prawicę - powiedział.

- Gdyby rozsądny człowiek spojrzał na tę sytuację, to stwierdziłby, że dobrze, iż polityk związany z prawicą zabiera się za taką działalność. To sprawia, że sojusz przeciw antysemityzmowi i takim postawom jest szerszy - dodał.

Jerzy Mosoń ocenił, że w tego rodzaju dyskusjach gra się na emocjach, zamiast odnosić się do sedna problemu. - U nas od dawna nie ma dyskusji merytorycznej. Nie miałbym nic przeciwko temu, że ktoś rozmawia o tym, czy pani Szydło jest odpowiednia na takie stanowisko, ale w sposób normalny i merytoryczny - powiedział.

- Przypomina to nagonkę na prof. Miziołka, który był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Miałem okazję zobaczyć, co profesor dokonał w muzeum. Okazało się, że jest wiele do pokazania. Przedstawiał doskonałe dzieła, a mimo to był krytykowany przez środowiska opozycyjne - przypomniał.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
22:06 PR24_mp3 2021_04_19-08-35-52.mp3 dr Sebastian Gajewski, Maciej Kożuszek i Jerzy Mosoń o sporze wokół kandydatury Beaty Szydło ("Debata poranka")

* * *

Audycja"Debata poranka"

Prowadził: Stanisław Janecki

Goście: dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre)

Data emisji: 19.04.2021

Godz. emisji: 08.35

dz

Czytaj także

Rząd RP w Londynie wzywał do ratowania Żydów. Zachód nie reagował

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 05:56
"Nowe metody masowego mordu stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzają fakt, że władze niemieckie z całą świadomością dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i wielu tysięcy Żydów, których władze niemieckie deportowały z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej do Polski" - mogli przeczytać alianci w tzw. nocie Raczyńskiego opublikowanej 10 grudnia 1942 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"The Guardian": Google zwleka z usuwaniem antysemickich "recenzji" dotyczących muzeum Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 10:56
Działania Google'a w reakcji na zgłaszane antysemickie "recenzje" użytkowników odnoszące się do muzeum Auschwitz są zbyt wolne - przyznał w piątek koncern odpowiadając na doniesienia brytyjskiego dziennika "The Guardian". Gigant wśród wyszukiwarek zapowiada poprawę swojego działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nazwisko naczelnego lekarza Auschwitz po 70 latach zniknie z pomnika poległych w wojnie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:24
Nazwisko Eduarda Wirthsa, naczelnego lekarza obozu koncentracyjnego Auschwitz, zostanie usunięte z tablicy upamiętniającej poległych w wojnie w okręgu Wuerzburg w Bawarii - poinformował wiceprezes Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner.
rozwiń zwiń