X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Próba taniego naśladowania Zachodu". Parafianowicz o pomyśle usunięcia powieści Sienkiewicza z listy lektur

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 10:05
- Debata na temat delegalizacji "W pustyni i w puszczy" trąci epigonizmem, próbą skopiowania trendów i dyskusji, które toczą się w Zachodniej Europie. One tam mają głębsze podstawy, żeby się toczyć. Tam jest kompleks polityki kolonialnej - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej". Gośćmi audycji byli także Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie") i Mateusz Wyrwich ("Niedziela"). 
W pustyni i w puszczy (1973)
"W pustyni i w puszczy" (1973)Foto: kadr z filmu Władysława Ślesickiego

Poseł Maciej Gdula z Lewicy uważa, że książka "W pustyni i w puszczy" powinna zniknąć z listy lektur szkolnych, albo powinna być krytycznie omawiana dopiero w liceum. Według posła jest ona przesycona rasizmem. Gdula swoimi wątpliwościami dotyczącymi "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza dzielił się w mediach i na Twitterze. Książka jest na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej dla klas 4-6.

Iwaniak 1200.jpg
Poseł Lewicy: nie ma podstaw do tego, by "W pustyni i w puszczy" zniknęło z kanonu lektur

Jacek Liziniewicz podkreślił, że Henryk Sienkiewicz tworzył w konkretnej rzeczywistości. - Mam wrażenie, że on dużo zrobił, aby lepiej postrzegano osoby czarnoskóre. Trzeba rozumieć podstawowy kontekst tej powieści. Nie rozumiem natomiast sensu jej atakowania - stwierdził dziennikarz. 

Według niego atakowanie powieści za rasizm "ma taki sam sens jak atakowanie gry w szachy za to, że grę zaczynają białe figury, piony". - To idiotyczne. To trywializuje ważny społeczny problem. Polska nie miała problemów z kolonializmem ani z rasizmem - zaznaczył. 


Posłuchaj
23:18 PR24_mp3 2021_03_05-08-35-18.mp3 Mateusz Wyrwich, Zbigniew Parafianowicz i Jacek Liziniewicz o inicjatywie posła Macieja Gduli (Debata poranka)

Zdaniem Zbigniewa Parafianowicza debata na temat delegalizacji "W pustyni i w puszczy" trąci "epigonizmem, próbą skopiowania trendów i dyskusji, które toczą się w Zachodniej Europie". - One tam mają głębsze podstawy, żeby się toczyć. Tam jest kompleks polityki kolonialnej - powiedział publicysta. 

- To co próbuje robić Maciej Gdula w kwestii "W pustyni i w puszczy" jest bardzo niebezpieczne. Można dotrzeć do kompletnego absurdu. To też próba taniego naśladowania tego, co dzieje się w Zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych - dodał Parafianowicz. 

W opinii Mateusza Wyrwicha inicjatywa Macieja Gduli to chęć wprowadzenia cenzury. - Jeśli spojrzymy na bolszewizm i nazizm to takie zapędy cenzorskie były wtedy obecne - podkreślił. 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja"Debata poranka"

Prowadził: Adrian Klarenbach

GościeJacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie"), Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"), Mateusz Wyrwich ("Niedziela") 

Data emisji: 05.03.2021

Godz. emisji: 8.35

bartos

Czytaj także

Poseł Lewicy zarzuca "W pustyni i w puszczy" rasizm. MEiN odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 07:49
- Maciej Gdula (Lewica) uważa, że książka "W pustyni i w puszczy" powinna zniknąć z listy lektur szkolnych albo powinna być krytycznie omawiana dopiero w liceum. Według posła jest ona przesycona rasizmem. Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski podkreśla, że dzieło noblisty wychowało pokolenia Polaków.
rozwiń zwiń