X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W sprawie wspólnego kandydata opozycja się nie dogada". Lodowski o wyborach w Rzeszowie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 09:57
Myślę, że tutaj nie ma sensu budować jakiegoś jednolitego frontu i rezygnować z wystawiania własnych kandydatów. Bo to też jest próba znalezienia i pokazania pomysłu na to miasto. Więc przypuszczam, że politycy opozycji się nie dogadają i to nie jest droga do znalezienia swojego pomysłu - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski, odnosząc się do przedterminowych wyborów prezydenckich w Rzeszowie. Gośćmi "Debaty poranka" byli również Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej" i Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
Audio
  • Publicyści o wyborach w Rzeszowie ("Debata poranka" / PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ASkwarczynski/Shutterstock

10 lutego prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc ogłosił rezygnację z zajmowanego od ponad 18 lat stanowiska. Na swoje stanowisko zaproponował polityka Solidarnej Polski, wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Solidarna Polska już udzieliła poparcia swojemu kandydatowi, co zdaje się budzić sprzeciw wśród pozostałych koalicjantów wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Z kolei w poniedziałek PSL zapowiedziało, że kandydatem ugrupowania w wyborach na prezydenta Rzeszowa będzie prezes spółdzielni mieszkaniowej "Zodiak" Edward Słupek. Według ludowców mógłby on być kandydatem całej opozycji. W "Debacie poranka" publicyści dyskutowali na temat możliwych scenariuszy wyborczych w stolicy Podkarpacia.

1200.jpg
Prezydent Rzeszowa zrezygnował. Premier zdecyduje, kto będzie pełnił jego obowiązki

Miłosz Lodowski, niezależny publicysta, stwierdził, że Rzeszów, dzięki swojemu dynamicznemu rozwojowi, stał się "nowym Lwowem", niezwykle ważnym punktem na polskiej mapie, a wobec tego "łakomym kąskiem" z perspektywy politycznej. Jak dodał, to może skutkować bardzo ciekawym bojem politycznym, jednym z najważniejszych w obecnym czasie.

- Ja myślę, że tutaj nie ma co rezygnować z wystawiania własnych kandydatów i próbować budować jakiś jednolity front. Bo to też jest próba znalezienia i pokazania pomysłu na to miasto, które do tej pory było traktowane jako miejsce, w którym bardzo dużo działo się i od strony biznesowej, i w zakresie rozwoju infrastruktury. Więc przypuszczam, że (politycy opozycji - red.) się nie dogadają i to nie jest droga do znalezienia swojego pomysłu. Ale widzimy, że Zjednoczona Prawica też ma problem z wystawieniem jednego kandydata, który miałby szansę przejąć schedę po prezydencie - powiedział Miłosz Lodowski.

Czytaj również:

Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej" podkreślił, że nie wie, czy opozycji uda się wystawić jednego kandydata, ale zaznaczył, że widzi inne istotne aspekty sprawy. Jego zdaniem na wybory w Rzeszowie patrzy się jako na "starcie wielkiej polityki". Tymczasem jego zdaniem może to być "starcie pomiędzy wielką warszawską polityką a polityką samorządową".

- Rzeszów jest pewnym paradoksem politycznym. 18 lat rządził prezydent Ferenc - to jest postkomunista, osoba, która nie ma z prawicą nic wspólnego. Natomiast z drugiej strony w Rzeszowie i na Podkarpaciu zwycięża prawica - w tych ogólnopolskich wyborach, parlamentarnych, prezydenckich. (...) Na tym polega ten paradoks, że ludzie tam mają rzeczywiście poglądy prawicowe, natomiast w kwestiach samorządowych, w których decyduje się los miasta, żeby było czysto, żeby były inwestycje - oni wolą stawiać na polityków lokalnych, niezwiązanych z polityką i Ferenc jest najlepszym tego przykładem - mówił Tomasz Pietryga.

Forum Tadeusz Ferenc 1200.png
Wybory na prezydenta Rzeszowa. Ekspert wskazał kluczowy elektorat

Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej" zwrócił uwagę na to, że samorządowcy zwykle funkcjonują w ten sposób, w jaki funkcjonował właśnie odchodzący prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który - zdaniem publicysty - "palił panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek".

- Samorządowcy robią tak niemalże zawsze. To się ostatnio zmieniło, w ostatnich pięciu latach, kiedy bardziej zobaczyliśmy tę ich partyjną twarz (...). Tutaj warto wspomnieć, że pan Ferenc nakreślił swojego następcę, to też jest ciekawe. Wskazał na Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości. To tylko pokazuje, że sam sobie nie wychował jakiegoś szczególnego następcy. To oznacza, że pewnie "czyścił" i trzymał Rzeszów żelazną ręką, mimo że wszyscy w Polsce go jednak chwalą - podkreślił Jacek Liziniewicz.

Posłuchaj
22:32 PR24_mp3 2021_02_23-08-35-21_Debata.mp3 Publicyści o wyborach w Rzeszowie ("Debata poranka" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Goście: Miłosz Lodowski (publicysta niezależny), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"), Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska")
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 08.35

PAP/PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Rzeszowa zrezygnował i wskazał następcę. "Prawdopodobny wariant"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 08:00
Po rezygnacji Tadeusza Ferenca, zgodnie z Kodeksem wyborczym, powinny odbyć się przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa. Choć i PiS i opozycja zapowiadają rozmowy nt. kandydatów na nowego włodarza, to niektórzy spodziewają się, że Rzeszowem do końca kadencji może rządzić wskazany przez premiera komisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie. Dr Sergiusz Trzeciak: są bardzo ważne dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 22:04
Czy Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie wystawią osobnych od Solidarnej Polski kandydatów w przedterminowych wyborach prezydenckich w Rzeszowie? - W Polityce wszystko jest możliwe, natomiast byłby to scenariusz - mówiąc krótko - kompromitujący dla Zjednoczonej Prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 politolog z Collegium Civitas dr Sergiusz Trzeciak.
rozwiń zwiń