X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wymiar sprawiedliwości. Łoziński: próby reform sądownictwa powodują olbrzymi opór środowiska

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 09:44
- Pod słusznym hasłem "niezawisłości sędziowskiej" stworzono system, który zapewnia sędziom bezkarność. Każda próba zmiany tej sytuacji powoduje to, co można obserwować w ostatnich latach w Polsce. Olbrzymi spór - powiedział o polskim wymiarze sprawiedliwości Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jacek Liziniewicz oraz Miłosz Lodowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Sąd Okręgowy w Opolu zdecydował o przyznaniu Tomaszowi Komendzie, który spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił, 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania. Sąd, przyjmując wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, uwzględnił m.in. 42 wyroki, jakie w polskich sądach okręgowych zapadły w podobnych sprawach. Poniedziałkowy wyrok nie jest prawomocny. Uzasadnienie sąd wygłosi z wyłączeniem jawności.

PAP Mariusz Wiązek 1200.jpg
Sędzia, który skazał Komendę, jest członkiem stowarzyszenia "Iustitia"

"Słabość wymiaru sprawiedliwości"

Zdaniem Miłosza Lodowskiego każda próba reformy wymiaru sprawiedliwości spotyka się z niezrozumieniem środowiska, mimo że fakty wskazują na taką konieczność. - Każda próba reformy wymiaru sprawiedliwości zderza się z niezrozumieniem tzw. środowiska, a z drugiej strony społeczeństwo będzie płacić odszkodowania. To jest jedna z kwestii, które się we mnie ciągle pojawia - powiedział publicysta.

Czytaj także:

- Zdarzyła się słynna zmiana wysokości roszczeń, które obywatele mogą składać do instytucji europejskich. Ze względów na przewlekłość postępowań w Polsce. Spowodowało to, że ograniczono w ten sposób wysokość odszkodowań. Wywołane jest to słabością wymiaru sprawiedliwości - ocenił.

"Olbrzymi spór"

Bogumił Łoziński powiedział, że za nieprawidłowości odpowiedzialny jest system, który został zaprojektowany tak, żeby zapewnić bezkarność. - System, który powstał 30 lat temu, zapewniał nie tyle nierozliczenie, ile zapewnia bezkarność. To była operacja, która miała zapewnić sędziom bezkarność. Przyjęto zasadę, że można weryfikować sędziów tylko wtedy, jeśli nie orzekali zgodnie z prawem obowiązującym w PRL. Zgodnie z tą zasadą nie można zrobić nic tym, którzy np., skazywali opozycjonistów - powiedział dziennikarz.

- Stworzono system sądownictwa, w którym po przejściu weryfikacji jest się chronionym. Pod słusznym hasłem "niezawisłości sędziowskiej" stworzono system, który zapewnia sędziom bezkarność. Każda próba zmiany tej sytuacji powoduje to, co można obserwować w ostatnich latach w Polsce. Olbrzymi spór - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj
21:24 _PR24_AAC 2021_02_09-08-36-19.mp3 Publicyści o polskim wymiarze sprawiedliwości ("Debata poranka")

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), Miłosz Lodowski (publicysta), Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny")

Data emisji: 09.02.2021

Godzina: 8.36

dz

Czytaj także

"Naruszenie zasad określonych w Konstytucji". Skargi nadzwyczajne od orzeczeń ws. frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 06:42
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne dotyczące umowy indeksowanej we frankach szwajcarskich oraz pożyczki hipotecznej zawartej w tej walucie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy bliżej wprowadzenia instytucji sędziów pokoju". Kukiz po spotkaniu z prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:25
- Z całą pewnością jesteśmy bliżej wprowadzenia instytucji sędziów pokoju - ocenił po piątkowej rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą lider koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz. Według niego widać, że to rzeczywiście jest istotna sprawa dla prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżki za parkowanie w Warszawie. Uchwała zaskarżona do sądu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 08:55
Prokuratura Okręgowa w Warszawie zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Warszawy w sprawie stref płatnego parkowania. Chodzi o dokument z 15 października 2020 roku, który zmienił obowiązującą wcześniej uchwałę w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat.
rozwiń zwiń