X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bunt przedsiębiorców. Publicysta: mamy wielowiekową tradycję wojowania z państwem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 09:43
- Mamy na pewno wielowiekową tradycję wojowania z państwem, które było postrzegane jako wróg i dzisiaj coraz częściej do podobnej sytuacji dochodzi - powiedział o zapowiedzi łamania przez przedsiębiorców obostrzeń publicysta, Dariusz Grzędziński. W "Debacie poranka" wzięli udział także Agaton Koziński oraz Tomasz Sakiewicz.
Audio
  • Publicyści o podejściu przedsiębiorców do obostrzeń ("Debata poranka")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Drazen Zigic

W poniedziałek rząd ogłosił decyzję o przedłużeniu wprowadzonych w grudniu obostrzeń co najmniej do końca stycznia. Wielu przedsiębiorców się z tym nie zgadza. Trudna sytuacja jest zwłaszcza na południu Polski, gdzie normalnie o tej porze trwa szczyt sezonu. W odpowiedzi na wprowadzone obostrzenia powstała inicjatywa Góralskie Veto. W jej ramach przedsiębiorcy zapowiadają otwarcie swoich biznesów 18 stycznia.

zakopane_ok.jpg.jpg
Wsparcie górskich gmin w dobie pandemii. Dopłaty do inwestycji oraz ulgi podatkowe

"Wielowiekowa tradycja"

Zdaniem Dariusza Grzędzińskiego Polacy mają wpisane w krew wojowanie z państwem. Dziennikarz podkreśla także, że trudno o jednoznaczną ocenę moralną obecnej sytuacji. - Mamy na pewno wielowiekową tradycję wojowania z państwem, które było postrzegane jako wróg i dzisiaj coraz częściej do podobnej sytuacji dochodzi. Nie chodzi tylko o dużych przedsiębiorców, ale także zwykli Polacy prowadzący swoje biznesy dość dobrze wyspecjalizowali się w tym, jak kolejne obostrzenia obchodzić - powiedział.

- Jest to sytuacja trudna do jednoznacznej oceny moralnej, bo z jednej strony wiemy, że sytuacja bardzo mocno się skomplikowała. Te biznesy padają na naszych oczach. Jednak z drugiej strony mierzymy się z sytuacją niespotykaną. Te obostrzenia wprowadzane są po coś, a nie dlatego, że ktoś ma jakieś „widzimisię”. Wszystkie takie wytrychy są wystawianiem na ryzyko jeśli nie siebie, to swoich bliźnich - dodał.

"Nie mamy innego wyjścia"

Agaton Koziński uważa, że Polacy są już zmęczeni obecną sytuacją. Jego zdaniem nie pomagają także przykłady, które płyną z szeroko rozumianych "elit". - Mamy zachowania szeroko rozumianych elit, którze szczepią się poza kolejnością, była minister zapisuje dzieci na jazdę na nartach i nie widzi w tym nic złego. Polacy zdają sobie mówić: skoro oni mogą, dlaczego my nie możemy? Tutaj nakłada się jeszcze zniecierpliwienie i zmęczenie tym trwającym stanem - mówił.

Czytaj także:

- Patrząc na to czysto rozsądkowo, to nie mamy innego rozwiązania niż przestrzegać zasad obostrzeń. Moim zdaniem błędem było wprowadzenie zbyt późno tych obostrzeń jesienią. Polska błyskawicznie znalazła się w czołówce państw z powodu COVID-19. Pod względem czysto ludzkim i finansowym skutki tego są tragiczne. Rząd musiał postawić szpitale tymczasowe, na szczęście okazały się niepotrzebne i pieniądze wydają się zmarnowane. Gdyby obostrzenia były wprowadzone wcześniej, udałoby się tego uniknąć - podkreślił.

karol-gac2.jpg
Karol Gac: desperacja przedsiębiorców jest zrozumiała, zniecierpliwienie narasta

Kampanie społeczne

Zdaniem Tomasza Sakiewicza w sytuacji przedłużającej się konieczności utrzymywania ograniczeń powinna być prowadzona kampania społeczna, która wyjaśniłaby Polakom potrzebę takiego działania. - Jest pewna odporność społeczna na zakazy i kiedy one się przedłużają, trzeba prowadzić specjalne kampanie społeczne, które ludziom tłumaczą sytuację. Ważna jest pewna edukacja psychologiczna, aby ludzie sobie radzili z własnymi emocjami i rozumieli, co się z nimi dzieje. Kiedy ktoś traci cierpliwość, trzeba mu wytłumaczyć, o co chodzi. Tutaj trochę tego zabrakło, ale zawsze jest na to czas - powiedział.

- Rzeczywiście mandaty w pewnym momencie przestają działać. Jak ktoś ma wybór między karą a bankructwem firmy, to będzie ratował rodzinę, pracowników i firmę. Perspektywa walki z pandemią skraca. Być może należy dać jeszcze większą pomoc, ale tym, którzy przestrzegają obostrzeń - zauważył publicysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
22:10 _PR24_AAC 2021_01_14-08-36-22.mp3 Publicyści o podejściu przedsiębiorców do obostrzeń ("Debata poranka")

***

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Agaton Koziński ("Wszystko co najważniejsze"), Dariusz Grzędziński ("Wprost.pl"), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 14.01.2021

Godz. emisji: 8.36

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Chodzi o zdrowie i życie Polaków". Fogiel przestrzega przed łamaniem obostrzeń przez przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 09:29
Zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział, że każdy przypadek otwarcia firmy wbrew obostrzeniom sanitarnym będzie analizowany indywidualnie. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi niektórych przedsiębiorców, że bez względu na wprowadzone regulacje epidemiczne będą oni otwierali swoje biznesy dla klientów po 17 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknięte restauracje i punkty usługowe. Belgia przedłuża pandemiczne restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:49
Belgia przedłużyła ograniczenia związane z koronawirusem do 1 marca, ale z możliwością ich złagodzenia jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Tak wynika z opublikowanego dekretu w Dzienniku Urzędowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia w Polsce. "Na tle dużych państw UE nie mamy się czego wstydzić"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 19:15
Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział dziś, że 15 stycznia ruszają zapisy dla kolejnej grupy osób, które będą chciały się zaszczepić na koronawirusa. Deklaracja pełnomocnika rządu ds. szczepień była punktem wyjścia do dyskusji, która odbyła się w Programie 1 Polskiego Radia. Wzięli w niej udział poseł PiS Tomasz Rzymkowski oraz Joanna Senyszyn z Lewicy.
rozwiń zwiń