X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Odciążenie sądów". Jacek Łęski o projekcie dot. mandatów karnych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:38
- Każdy człowiek ma prawo do sądu i zaprotestowania, w momencie gdy uważa, że mandat dostał niesłusznie (…) ten projekt nie ma absolutnie nic wspólnego z odbieraniem praw obywatelskich, to pewna zmiana obyczaju, który panuje w Polsce, pytanie, czy jest to dobry moment na jego wprowadzanie - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Łęski (TVP). W dyskusji wzięli również udział Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita") i Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność").
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

W ubiegłym tygodniu, w piątek, na stronach Sejmu zamieszczony został poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania ws. o wykroczenia, pod którym podpisało się 32 posłów klubu PiS. Zaproponowano w nim m.in. rezygnację z ewentualności odmowy przyjęcia mandatu karnego na rzecz możliwości zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu.

Piotr Kaleta 1200.jpg
Nowelizacja kodeksu wykroczeń. Piotr Kaleta: projekt zwiększa możliwość ustosunkowania się do kary

Jakub Pacan ocenił, że proponowane zmiany nie spotkają się z przychylnym przyjęciem społeczeństwa. - To jedna z małych rzeczy, które mogą być symboliczne dla obywateli, mogą się tu bezpośrednio powoływać na swobody obywatelskie. Powoływanie takiego prawa w tym momencie może dawać paliwo opozycji, dlatego abstrahując od tego, czy przyjmować takie przepisy, a tu głosy są podzielone, nie jest to do końca potrzebne rządowi - stwierdził.

Posłuchaj
21:46 _PR24_AAC 2021_01_13-08-36-26.mp3 13.01.2021 (Polskie Radio 24 / Debata Poranka)

Tomasz Pietryga zaznaczał, że nowe regulacje mogą dotknąć osób niezamożnych i słabiej wykształconych, narażając je na brak możliwości obrony. - Mogą nie być w stanie napisać odwołania do sądu, czy wynająć kogoś, by to robił. To niebezpieczna sytuacja. Rozumiem intencje projektodawców, chcą odciążyć sądy, które są zalane drobnymi sprawami, a procesy trwają latami, to krok w dobrym kierunku, ale nie powinno odbywać się to kosztem praw obywatelskich - komentował.

- Ciężar dowodu będzie przerzucony na obywatela, teraz to np. policja musi udowodnić, że złamaliśmy prawo, w tej sytuacji będzie odwrotnie, to my będziemy musieli udowodnić, że nie złamaliśmy prawa. To nie jest dobra sytuacja. Ponadto nawet jeżeli będziemy mieli rację, przez długi czas, wiele miesięcy lub więcej, nie będziemy w stanie odzyskać pieniędzy - podkreślał gość audycji.

Jacek Łęski zaznaczył, że intencje wprowadzenia zmian są jasne. - Chodzi o to, by zdjąć drobnicę kilkuset tysięcy spraw rocznie, które trafiają do sądów i które kończą się z reguły dokładnie tak, że mandat zostaje potwierdzony, a ukarana osoba się od tego orzeczenia nie odwołuje i w związku z tym je akceptuje - stwierdził i dodał, że jeżeli idziemy do sądu, oprotestowując mandat, to nadal osoby, które chcą go na nas nałożyć, muszą przed sądem udowodnić swoją rację. Jednocześnie stwierdził, że nie jest to dobry moment na wprowadzenie zmian w przepisach.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Jacek Łęski, Tomasz Pietryga, Jakub Pacan

Data emisji: 13.01.2021

Godz. emisji: 8.35

PR24/ka

Czytaj także

"Protest może się rozszerzać". Jakub Jałowiczor o akcji zapowiadanej przez Góralskie Veto

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 13:55
- Rząd podchodzi do sprawy poważnie, pomysł dofinansowania dla gmin na terenach górskich o tym świadczy - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, komentując zapowiedzi otwierania przedsiębiorstw z branży turystycznej na terenie Podhala.
rozwiń zwiń