X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Udało się uniknąć UE dwóch prędkości". Dr Gajewski o szczycie w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:57
- Są realne powody, dla których opozycja może chwalić rząd Mateusza Morawieckiego. Nie wiem, jak wyglądałaby przyszłość UE po ewentualnym polskim wecie, natomiast ryzyka z tym związane były bardzo poważne - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego). Gośćmi audycji byli również Maciej Kożuszek i Jerzy Mosoń. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/areporter

Zdaniem dra Sebastiana Gajewskiego najbardziej należało się obawiać, że fundusz odbudowy będzie realizowany z pominięciem Polski. - To byłoby coś, czego Polska zawsze chciała uniknąć, przed czym zawsze się broniła. Byłoby to powstanie UE dwóch prędkości. Nie bralibyśmy udziału w realizacji kluczowego projektu. Zepchnęłoby nas to na drugi krąg i w przyszłości zagroziłoby spójności UE. To byłaby inna wspólnota - powiedział. Dodał, że Polsce i Węgrom udało się "wybić zęby" mechanizmowi warunkowości. - Został tak rozmyty, że ryzyko jego zastosowania wobec jakiegokolwiek państwa jest w zasadzie niemożliwe - tłumaczył publicysta.


mueller piotr_3213 (1).jpg
Rzecznik rządu: budżet UE jest najlepszy w historii polskiego członkostwa

Polska wraz z Węgrami groziła wetem wobec budżetu Unii w związku z przewidującym ten mechanizm unijnym rozporządzeniem. Ostatecznie Polska zgodziła się na kompromis, który polega na dodaniu do porozumienia między unijnymi liderami zastrzeżenia, że ewentualne wstrzymanie wypłaty funduszy UE nie będzie następowało automatycznie w razie stwierdzenia naruszenia praworządności. Samo rozporządzenie pozostało niezmienione. Weta w tej sprawie domagała się Solidarna Polski Zbigniewa Ziobro, grożąc nawet wyjściem z koalicji rządzącej. Po sobotnim posiedzeniu władz partii jej lider Zbigniew Ziobro poinformował, że Solidarna Polska zostaje w koalicji rządzącej. Głosowało za tym 12 członków zarządu, 8 było przeciw. Ziobro oświadczył jednak, że jego ugrupowanie nadal uważa za błąd zgodę premiera na kompromis w sprawie budżetu Unii Europejskiej.

Czytaj także:

Zdaniem Macieja Kożuszka rozwód Solidarnej Polski ze Zjednoczoną Prawicą nie służyłby nikomu. - Ten manewr już sprawdzono przed kilkoma laty. Oczywiście w Solidarnej Polsce są dziś nowe twarze i być może umieszczenie ich na jednej liście wyborczej bez nadbudowy PiS przyniosłoby efekt świeżości. Jednak zachowanie polityków SP pokazuje, że oni nie są gotowi na takie rozwiązanie. Z jednej strony mówią o kręgosłupie i pryncypiach, a potem nie potrafią zgodnie z zapowiedziami wyjść z koalicji. To jest sprzeczna postawa - podkreślił publicysta.

Posłuchaj
21:20 PR24_AAC 2020_12_14-08-36-37.mp3 Publicyści o efektach szczytu UE (Debata poranka)

 

Natomiast Jerzy Mosoń podkreślił, że zachowanie polityków Solidarnej Polski zależeć będzie od sondaży wyborczych. - Jeżeli notowania Zjednoczonej Prawicy będą spadać, to Zbigniew Ziobro może uznać, że lepiej będzie pójść do wyborów samodzielnie - powiedział. Przypomniał też, że mechanizm ograniczonego powiązania praworządności z dotacjami unijnymi zostanie wdrożony dopiero w 2022 roku. 

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście audycji: Maciej Kożuszek, dr Sebastian Gajewski, Jerzy Mosoń

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 8.36

PR24

Czytaj także

"Nie spełnią się marzenia niektórych o sankcjach". Wiceszef MSZ o sukcesie Polski na szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:15
- Natura konkluzji Rady Europejskiej jest taka, że wszyscy ogłaszają sukces, bo każdy się pod nim podpisuje. Jeśli chcemy ocenić obiektywnie, kto rzeczywiście odniósł sukces, to najlepiej zwrócić uwagę na reakcję tych, którym zależało na tym, by Polskę ukarać - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 
rozwiń zwiń