X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

IPN chce rozliczyć przeszłość sędziego SN Józefa I. Publicysta: trzydzieści lat za późno

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:30
- To kwestia rozliczeń sędziów stanu wojennego, którzy orzekali w procesach karnych przeciwko działaczom opozycyjnym. Chcę przypomnieć, że po 1989 roku przyjęto zasadę nierozliczania tych sędziów za swoją zbrodniczą działalność. Ewentualnie można ich było skazać, jeżeli orzekali niezgodnie z ówczesnym prawem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Bogumił Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego".
Gmach Sądu Najwyższego
Gmach Sądu NajwyższegoFoto: shutterstock.com/Volha Stasevich

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej wystąpili z wnioskiem do Sądu Najwyższego o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Józefa I. za bezprawne skazanie 21-letniego robotnika oskarżonego o kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL. 

Były sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego Józef I. obecnie jest sędzią Sądu Najwyższego.

- Pozostaje pytanie, dlaczego teraz? Z tego, co znajduje się w atakach IPN, sędzia Józef Iorzekał w siedmiu tego typu sprawach. Wiemy, że I. jest jednym z głównych oponentów Prawa i Sprawiedliwości, obecnego rządu, jeśli chodzi o reformę sądownictwa. Jest bardzo aktywny w tych działaniach. Na pewno będzie zarzut, że jest to decyzja polityczna. Trudno będzie od tego zarzutu uciec, nie da się ukryć. To nie zmienia faktu że należy rozliczyć tych wszystkich sędziów - ocenił Bogumił Łoziński.

akta free ipn dokumenty free shutt 1200.jpg
IPN chce postawić zarzut zbrodni komunistycznej sędziemu SN. Jest wniosek o uchylenie immunitetu

Do sprawy odniósł się także redaktor Adam Buła, z "Polska The Times". - Niech to będzie walka o sprawiedliwość, która przypadkowo składa się w opowieść, którą nam serwowano przez dwa lata niszczenia SN, że tam są komuniści. (...) To wstrząsająca informacja, ale nie sądzę, żeby moi znajomi, sąsiedzi i pozostali mieszkańcy tego kraju dyskutowali dzisiaj na ten temat, zapominając o tym, co dzieje się za oknem w sprawie pandemii czy innych poważnych rzeczy. 

- Pan I. parł do tego, by jego izba decydowała m.in. o legalności wyborów prezydenckich. To była koncepcja, aby uciszyć Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, aby kompetencje tej jednostki przejęła izba prowadzona przez niego. Sędzia I. to osoba, która współpracowała z wojskową bezpieką. Niewiele brakowało, by ten człowiek i jego sędziowie decydowali o ważności wyborów, ponad trzydzieści lat po upadku komunizmu. To jest siła tego przekazu, który nie został przerwany w 1989 roku, a trwa do dziś i wychowuje kolejnych adeptów tej komunistycznej szkoły sędziowskiej - podsumował Wojciech Biedroń z portalu wPolityce.pl.

Iwona Arent 1200.jpg
"Powinien stracić swoje stanowisko". Iwona Arent o przeszłości sędziego SN Józefa I.

Józef I. wydał wrześniową uchwałę Izby Pracy SN ws. ustawy dezubekizacyjnej, która obroniła przywileje emerytalne funkcjonariuszy SB.

Wniosek prokuratorów IPN  skierowany do Sądu Najwyższego w sprawie sędziego I. jest efektem prowadzonego od października 2018 r. śledztwa w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności działaczy demokratycznej opozycji w PRL. 

Posłuchaj
22:59 PR24_MPLS 2020_12_01-08-36-08.mp3 Publicyści o sprawie sędziego Józefa I. ("Debata Poranka") 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Debata poranka"

Prowadziła: Dorota Kania

Goście: Wojciech Biedroń (wPolityce.pl) Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"), Adam Buła ("Polska The Times") 

Data emisji: 01.12.2020

Godz. emisji: 08.35

kmp

Czytaj także

IPN chce postawić zarzut zbrodni komunistycznej sędziemu SN. Jest wniosek o uchylenie immunitetu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:07
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie wystąpiła do Sądu Najwyższego z wnioskiem o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego sędziego Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego Józefa I. Zamierza mu postawić zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej polegającej na bezprawnym skazaniu 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL. Józef I. jest wciąż czynnym sędzią, obecnie Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinien stracić swoje stanowisko". Iwona Arent o przeszłości sędziego SN Józefa I.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:00
- Najwyższy czas by ludzie związani z aparatem bezpieczeństwa PRL, odpowiedzieli za swoje czyny przeciwko Polsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS, Iwona Arent. Gościem audycji był też Radosław Lubczyk z Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń