X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Temat aborcji wykracza poza politykę". Publicyści o orzeczeniu TK

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:07
- Nawet rozwiązania niedoskonałe, które można podawać w wątpliwość, są mniej ważne niż to, że będziemy chronić życie. Jeśli uważamy, iż płód jest człowiekiem, to żadne sondaże i kompromisy nie powinny mieć dla nas znaczenia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie"). O skutkach orzeczenia TK ws. aborcji eugenicznej mówili również Sebastian Gajewski (Instytut Daszyńskiego) i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
Audio
  • Publicyści o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej (Debata poranka)
Demonstracja przeciwników zaostrzenia prawa antyaborcyjnego w Warszawie
Demonstracja przeciwników zaostrzenia prawa antyaborcyjnego w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Zadaniem Macieja Kożuszka orzeczenie TK jest krokiem w dobrą stronę. - Nie jest jednak zadowalający, bo zwolennicy większej ochrony życia życzyliby sobie, by konserwatywna partia PiS przeprowadziłaby zmiany stosowną ustawą, która jasno definiowałaby przesłankę eugeniczną. Temat aborcji przekracza politykę. Nawet rozwiązania niedoskonałe, które można podawać w wątpliwość, są mniej ważne niż to, że będziemy chronić życie. Kluczowe jest to, że jeśli uważamy, że płód jest człowiekiem, to żadne sondaże i kompromisy nie powinny mieć dla nas znaczenia. Przy ustalaniu wysokości podatku dochodowego nie mówimy o kompromisie, którego trzeba bronić - powiedział publicysta. Przypomniał również, że demonstracje po orzeczeniu TK odbywają się pod hasłami prawa do wyboru.

1200_Sobolewski_PR1.jpg
"Obraz największego zdziczenia". Krzysztof Sobolewski o protestach zwolenników legalnej aborcji

Dr Sebastian Gajewski zauważył, że trudno było spodziewać się innego rozstrzygnięcia ws. aborcji. - Sędziowie TK wybierani są na zasadzie politycznego zaufania, w większości są wyłonieni przez konserwatywną prawicę. Trudno, żeby zajęli inne stanowisko. Jednak to stanowisko jest o tyle kontrowersyjne, że nie ma wiele wspólnego z intencjami twórców konstytucji. Wyrok jest też kontrowersyjny, bo polskie społeczeństwo przechodzi przemiany społeczno-kulturowe. Aprobata dla liberalnego światopoglądu ws. światopoglądowych jest olbrzymia. Akceptujemy rozwody, pożycie przedmałżeńskie, antykoncepcję i należało spodziewać się tak dużej reakcji społecznej - stwierdził. 

Czytaj także:

Natomiast Jerzy Mosoń zwrócił uwagę, że prawo polskie pochodzi od prawa rzymskiego. - Dziecko poczęte traktuje się jak już narodzone, ilekroć chodzi o jego korzyść. Trudno oceniać, żeby korzyścią dla dziecka była śmierć. Od strony litery prawa bronię decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Nie przemawia do mnie natomiast przesłanka eugeniczna - tłumaczył. Jego zdaniem trudno było się też spodziewać, że poruszenie tak konfliktogennego tematu w czasie pandemii było korzystne dla partii rządzącej. - Wydaje się, że liderów PiS zawiodło poczucie strategii - podsumował gość Polskiego Radia 24. 


Posłuchaj
22:53 PR24_MPLS 2020_10_26-08-35-43.mp3 Publicyści o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej (Debata poranka)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Goście: Maciej Kożuszek, Sebastian Gajewski, Jerzy Mosoń 
Data emisji: 26.10.2020
Godzina emisji: 8.35

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Orzeczenie TK kończy debatę". Senator PiS o sporze dot. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 08:00
- Debata może dotyczyć ewentualnych zmian w konstytucji. Póki co nie widzę większości w parlamencie, która mogłaby ich dokonać - mówił na antenie Polskiego Radiu 24 senator Włodzimierz Bernacki z PiS, komentując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że tzw. przesłanka eugeniczna w prawie aborcyjnym jest niezgodna z konstytucją. 
rozwiń zwiń