X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zachodni politycy uwierzyli, że to temat numer jeden". Płociński o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 10:26
- To jest tak naprawdę gra o przyszłość całego europejskiego projektu, czy uda nam się szybko uruchomić fundusze pomocowe. A w tej chwili chodzi tylko o tę praworządność. Chyba rzeczywiście za bardzo zachodni politycy uwierzyli w to, że to jest jakiś temat numer jeden w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński z "Rzeczpospolitej". Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Wojciech Przybylski z "Res Publiki Nowej" oraz publicysta Wojciech Wybranowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

- Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności, za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi - mówił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński, zapowiadając, że jeśli Polska będzie szantażowana przez Unię Europejską pod kątem tzw. praworządności, to zawetowany zostanie budżet Wspólnoty. W "Debacie Poranka" dyskutowali na ten temat publicyści: Wojciech Wybranowski, Michał Płociński i Wojciech Przybylski.

1200_Kaczyński_EN.jpg
"Będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski". Prezes PiS o naciskach ze strony UE

Michał Płociński z "Rzeczpospolitej" stwierdził, że słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego "odbiły się i będą odbijały się szerokim echem w całej Unii Europejskiej". - Zgadzam się z Jędrzejem Bieleckim, redaktorem działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", który w dzisiejszym wydaniu napisał o tym, jak bardzo rozbujanym statkiem jest Unia Europejska i jak na ostro poszły tak naprawdę obie strony. Czyli z jednej strony Zachodnia Europa, a z drugiej strony Polska i Węgry. Padło bardzo dużo mocnych słów, które trudno będzie zapomnieć - mówił.

Publicysta dodał, że zagadnienie budżetu UE oraz możliwe weto są problemami szczególnie dla europejskiego południa, które jest w najpoważniejszym kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. - To jest tak naprawdę gra o przyszłość całego europejskiego projektu, czy uda nam się szybko uruchomić fundusze pomocowe. A w tej chwili wszystko idzie o tę praworządność. Chyba rzeczywiście za bardzo zachodni politycy uwierzyli w to, że to jest jakiś temat numer jeden w Unii Europejskiej - podkreślił Michał Płociński.

Czytaj również:

Wojciech Przybylski, prezes fundacji Res Publica, odniósł się z kolei do koncepcji, że temat praworządności "podgrzewają" kraje północy Europy, należące do tzw. grupy skąpców, którym może zależeć właśnie na tym, by ktoś zawetował budżet, który bardzo hojnie rozdaje pieniądze z europejskiej kasy przede wszystkim dla państw Europy Południowej. - Wątpię, że ktoś dąży świadomie do rozbicia porozumienia, które jest ogólnie nie tylko wypracowane dosyć dużym kosztem i z trudem, ale jest korzystne dla wielu stron, w tym także dla Polski i Węgier - mówił.

unia europejska free 1200
"Narzędzie nacisku politycznego". Poseł PiS o próbie powiązania fundszy UE z pojęciem praworządności

Przypomniał także, że największym przeciwnikiem zaostrzenia i doprecyzowania zasad powiązania budżetu z praworządnością był Viktor Orban, jednak - jak mówił - Węgry są w innej sytuacji niż Polska i im weto budżetu może mniej zaszkodzić niż nam. - Polska, brnąc w taką samą stronę, którą wskazuje Viktor Orban, wystawia się na spore koszty, dlatego że nasze długoterminowe inwestycje opierają się w ogromnej części na stabilności budżetu unijnego. Zawetowanie tegorocznego budżetu oznaczać będzie, że weszlibyśmy w coroczne prowizoria, które uniemożliwią długofalowe realizacje inwestycji infrastrukturalnych i wielu innych - podkreślił Wojciech Przybylski.

Czytaj również:

Niezależny publicysta Wojciech Wybranowski uznał z kolei, że nie spodziewa się odebrania Polsce funduszy europejskich, bo jest to tylko często powtarzająca się groźba, która nie będzie zrealizowana. - Od dłuższego czasu temat ochrony praworządności jest tylko takim straszakiem na Polskę i inne kraje, w tym Węgry. Jest to element politycznej gry, miękkiej retoryki, która ma wywierać presję i to jest tak naprawdę główny argument w tych działaniach lobby europejskiego przeciwko Polsce - mówił.

- To działanie spotyka się z odpowiedzią Jarosława Kaczyńskiego, dość stanowczą. Ale to też jest element tej gry, "skoro wy nam kijem, to my wam pałką". Natomiast do konkretnych działań jest jeszcze bardzo daleko - zaznaczył Wojciech Wybranowski.

Posłuchaj
20:41 PR24_MPLS 2020_10_14-08-36-16_Debata_Poranka.mp3 Wojciech Wybranowski, Michał Płociński i Wojciech Przybylski o budżecie UE ("Debata Poranka" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Goście: Wojciech Wybranowski (publicysta), Michał Płociński ("Rzeczpospolita") Wojciech Przybylski ("Res Publica Nowa")
Data emisji: 14.10.2020
Godzina emisji: 08.36

PR24/jmo

Czytaj także

Dominika Cosic: Jarosław Kaczyński wraca do gry, ale już nie z tylnego siedzenia

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:40
- Polski sygnał zostanie bardzo wyraźnie odebrany w Unii Europejskiej i spodziewam się szerokich komentarzach w mediach zagranicznych - powiedziała w Polskim Radiu 24 korespondentka TVP w Brukseli Dominika Cosic, komentując wypowiedzieć Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział weto, jeśli groźby i szantaże UE wobec Polski zostaną utrzymane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Domański: szantaż UE wobec Polski sprawia wrażenie jakby chciano nas wypchnąć poza Wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 14:20
- Szantaż stosowany wobec Polski i Węgier robi wrażenie, jakby Unia Europejska chciała wypchnąć te kraje poza Wspólnotę. Ale jest to zupełnie sprzeczne z logiką i dotychczasową polityką Unii; ze strategią, która polega właśnie na tym, żeby Unię integrować - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański. 
rozwiń zwiń