X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zawsze jest pewna grupa osób kwestionujących wiedzę". Publicysta o protestach antymaseczkowców

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 10:36
- Mam wrażenie, że osoby, które kwestionują potrzebę noszenia maseczek, to w części ci sami ludzie, którzy kwestionują skuteczność szczepionek i szerzą rozmaite teorie spiskowe - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego). W debacie wzięli udział również Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") oraz Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
Audio
Kilkaset osób wzięło udział w manifestacji Marsz o wolność zorganizowanej przez Konfederację w Poznaniu. Uczestnicy protestu nie wierzą w pandemię koronawirusa i sprzeciwiają się noszeniu maseczek ochronnych. Poznań, 10.10.2020.
Kilkaset osób wzięło udział w manifestacji "Marsz o wolność" zorganizowanej przez Konfederację w Poznaniu. Uczestnicy protestu nie wierzą w pandemię koronawirusa i sprzeciwiają się noszeniu maseczek ochronnych. Poznań, 10.10.2020.Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Demonstracje i marsze tzw. antycovidowców; osób sceptycznych wobec pandemii i sprzeciwiających się wprowadzanym obostrzeniom sanitarnym przeszły w sobotę przez wiele miast w Polsce.

shutterstock covid koronawirus maska free maseczka free 1200.jpg
"Podstawowe zasady muszą być przestrzegane". Publicyści o obowiązku noszenia maseczek

Według policji nie doszło do większych incydentów. W niektórych przypadkach marsze zostały rozwiązane przez władze z powodu nieprzestrzegania obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią.

Maciej Kożuszek zauważył, że w wyniku zmęczenia problemami pandemii i towarzyszących jej sytuacji, skrajnie emocjonalne stanowiska stają się coraz bardziej atrakcyjne. - Walka o to, by nie mieć maseczki na twarzy, stała się niemal symbolem wolności obywatelskiej, jednocześnie zaś niepokojąca jest agresja drugiej strony, gdy ludzie bez maseczek traktowani są niemal jak potencjalni zabójcy. (...) Widzimy także bardzo niekonsekwentne zachowanie wśród rządzących, jeśli chodzi o noszenie maseczek, to też jest pewien problem - dodał.

Posłuchaj
21:38 _PR24_AAC 2020_10_12-08-36-05.mp3 12.10.2020 (Polskie Radio 24 / Debata poranka)

Sebastian Gajewski stwierdził, że zawsze jest pewna grupa społeczeństwa, która kwestionuje powszechną wiedzę i wynikające z niej normy. - Przyczyn pojawiania się protestów można też szukać w polityce komunikacyjnej rządu. Wszyscy pamiętamy ministra Szumowskiego, który pół roku temu mówił, żeby nie nosić maseczek, że są one nieskuteczne. Wszyscy się walki z pandemią uczymy, ale cześć społeczeństwa może na to w taki sposób reagować. Pytanie, jakie będą konsekwencje polityczne tych ruchów. W tej chwili jedyną formacją, która chce je zagospodarować w sensie politycznym, jest Konfederacja, co wpisuje się w jej dotychczasową politykę - komentował.

Zdaniem Jerzego Mosonia Konfederacja wzmocniła się na dołączeniu do protestów przeciw noszeniu maseczek czy do osób negujących istnienie pandemii. - Żyjemy w czasach, w których bardzo ławo kwestionować rzeczywistość, przez ostatnie lata traciliśmy autorytety. Jeżeli ich brakuje w społeczeństwie, nie tylko polskim, ale i światowym, to bardzo łatwo powiedzieć, że ktoś się myli, kłamie, wziął pieniądze itd. Ten ruch będzie się rozwijał i trwał tak długo, jak będzie trwała pandemia. Jeśli jednak będzie rosła liczba przypadków zachorowań i śmierci, ruch kwestionujący istnienie pandemii będzie zanikał - ocenił.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Data emisji: 12.10.2020

Godzina emisji: 08:35

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Podważanie zaufania do państwa". Robert Tekieli o fake newsach dotyczących koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 12:55
- Mamy do czynienia z pandemią, z którą nie mierzyła się w ostatnich latach służba zdrowia w Polsce i na świecie. Jedyną porównywalną w ostatnim czasie sytuacją była epidemia grypy hiszpanki w ubiegłym wieku - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podstawowe zasady muszą być przestrzegane". Publicyści o obowiązku noszenia maseczek

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 10:05
- Noszenie maseczki to pewna kultura osobista. Może poprawić sytuację, ale na pewno jej nie zaszkodzi - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. Gościem "Debaty poranka" był również Tomasz Pietryga, publicysta "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Mosiński: nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu wyjątkowego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 07:59
- Na chwilę obecną kontrolujemy i monitorujemy całą sytuację, jeśli chodzi o koronawirusa. (...) Myślę, że trzymamy rękę na pulsie - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
rozwiń zwiń