X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Zachowanie sędziów jest absurdalne". Publicyści o sytuacji w Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:14
- Tzw. kasta sądzi, że nowy prezes nie będzie działał po ich myśli. Ich tłumaczenia to jakiś żart - mówił w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"). W "Debacie Poranka" uczestniczyli także Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska") i Tomasz Kozłowski ("Fakt").
Audio
  • Publicyści o tzw. kaście w Sądzie Najwyższym (Debata Poranka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukasz Siekierski/ Shutterstock

sala zgromadzeń ogólnych sn east news 1200.jpg
Kto zostanie I Prezesem SN? Kolejna próba wyłonienia kandydatów

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wznawia obrady. Sędziowie mają wyłonić pięcioro kandydatów, spośród których prezydent wybierze Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego na sześcioletnią kadencję. 

Tomasz Kozłowski powiedział w Polskim Radiu 24, że w Sądzie Najwyższym stało się coś, czego się nie spodziewał. - Po sędziach oczekiwałem większej odpowiedzialności niż po zachowaniu polityków. Mam nadzieję, że jak najszybciej dojdzie do consensusu, aby nie dochodziło do takiej sytuacji, jak obecnie. Nawet niektórzy sędziowie Sądu Najwyższego uważają, że ta cała sytuacja jest obstrukcją - mówił.

Gość Polskiego Radia 24 wyraził nadzieję, że dzisiejsze posiedzenie zakończy obecną sytuację i kandydaci zostaną wyłonieni. - Ta sytuacja przypomina mi kłótnie na szczeblu samorządowym, w małej gminie, gdzie nie można się pogodzić w kwestiach, kto ma być prezesem wodociągów, dlatego frakcje polityczne nie mogą się ze sobą dogadać - wskazywał.

- Ta sytuacja ma drugie dno - dodał z kolei Bogumił Łoziński.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Sędzia Stępkowski o sytuacji w SN: tzw. starzy sędziowie uprawiają zaawansowaną obstrukcję

"Kasta boi się, że nowy prezes nie będzie po ich stronie"

Wskazując na podwójne dno sytuacji w Sądzie Najwyższym, Bogumił Łoziński tłumaczył, że uprawnienia Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego są bardzo szerokie. - Przepisy doprowadziły z jednej strony do sytuacji, w której - mimo wcześniejszych obstrukcji - część środowiska sędziowskiego jest nastawiona negatywnie do reform, a teraz toczy się bój i próba uniemożliwienia wyboru sędziów, ponieważ tzw. kasta sądzi, że nowy prezes nie będzie działał po ich myśli - mówił.

- Na to też wskazuje ich tłumaczenie, które jest żartem. Np. takie, że obrady są prowadzone w sposób zbyt stanowczy. To świadczy tylko o nich, a w tle jest ciąg dalszy walki o przeprowadzenie reformy sądownictwa w Polsce - ocenił.

Jacek Liziniewicz porównał zachowanie niektórych sędziów Sądu Najwyższego do zachowania otoczonych w ostatnim forcie żołnierzy. - Próbują każdej metody, żeby spowolnić napływ tej drugiej armii i nie zostać zdobytym, licząc na to, że przyjdzie odsiecz, zapewne z zagranicy - powiedział.

- Np. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który razem z Niemcami i Francją powie, że nie można przeprowadzać żadnej reformy w Sądzie Najwyższym, bo to niekonstytucyjne, niezgodne z prawem, a poza tym ma rządzić sędzia Iwulski i to będzie pełnia demokracji. To absurdalne - ocenił.

1200_Duda_YT.jpg
Prezydent rapuje w akcji #Hot16Challenge2. Zobacz, kogo nominował

"Chwała prezydentowi, że wspiera akcje charytatywne"

Goście Polskiego Radia 24 odnieśli się podczas debaty m.in. do akcji #Hot16Challenge2, w której udział wziął m.in. prezydent Andrzej Duda. - To bardzo ciekawa akcja, pokazująca siłę mediów społecznościowych w dzisiejszych czasach. Bardzo dobrze, że włącza się do niej coraz więcej ludzi, w tym ludzie z życia publicznego. Walorów artystycznych tych wykonań oceniał nie będę, ponieważ muzyka to rzecz gustu - powiedział Tomasz Kozłowski.

Bogumił Łoziński przyznał, że sam zainteresował się akcją dzięki temu, że prezydent się w nią włączył. - Biorą w niej udział zarówno profesjonaliści, jak i ci, którzy mają trochę gorszy słuch - wskazywał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), Tomasz Kozłowski ("Fakt"), Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny")

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 08.33

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: Sąd Najwyższy musi odzyskać szacunek i zaufanie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 08:42
- Najważniejsze jest to, aby Sąd Najwyższy odzyskał swój szacunek i należne mu zaufanie. To jest pewna wizytówka sądownictwa. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z wyjątkową aktywnością o charakterze politycznym ze strony sędziów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święczkowski o Gersdorf: sparaliżowała część wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:47
Zamrażając pracę całej Izby Dyscyplinarnej Małgorzata Gersdorf bezprawnie - i to nawet w rozumieniu linii samego TSUE - sparaliżowała część polskiego wymiaru sprawiedliwości - ocenił Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"III RP walczy o swoje przetrwanie". Jakub Pacan o sytuacji w Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 15:00
- III RP w konwulsjach walczy o swoje przetrwanie. Wszyscy chyba jesteśmy zgodni co do tego, że to ostatni dzwonek, aby jej przedstawiciele mogli uratować swoje pozycje i układy, które zbudowali od 1989 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". 
rozwiń zwiń