X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wierzę, że dojdzie do porozumienia ponadpartyjnego". Jerzy Mosoń o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 10:00
O możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji w związku z koronawirusem w kontekście terminu wyborów prezydenckich rozmawiali w Polskim Radiu 24: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) oraz Jerzy Mosoń ("Polish Market").
Audio
  • Jerzy Mosoń: "Wierzę, że dojdzie do porozumienia ponadpartyjnego ws. wyborów prezydenckich. (Debata Poranka/PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Sejm podczas poniedziałkowego posiedzenia ma rozstrzygnąć, czy do porządku obrad zostanie wprowadzony projekt dotyczący głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Przygotowali go posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Prawo i Sprawiedliwość wniosło do Sejmu przed kilkoma dniami projekt dotyczący głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców, Jarosław Gowin proponuje przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata, natomiast opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Jedyną możliwością przełożenia głosowania jest wprowadzenie w Polsce stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

"Projektu Jarosława Gowina nie da się uchwalić, nie da się wdrożyć, nie da się wykonać"

O wielu możliwych, politycznych scenariuszach dotyczący wyborów prezydenckich mówili w Polskim Radiu 24 zaproszeni goście "Debaty Dnia". Sebastian Gajewski obszernie omówił obecną, polityczną sytuację przedwyborczą. Odniósł się m.in do propozycji wicepremiera Jarosław Gowina.

- Propozycja Jarosława Gowina jest o tyle absurdalna z prawnego punktu widzenia, że pierwsze czytanie tego projektu może nastąpić nie wcześniej niż 4 maja, a drugie nie wcześniej niż 18 maja(...) - wyliczał. - Nie można traktować tej propozycji inaczej jak manifestację polityczną. Tego projektu nie da się uchwalić, nie da się wdrożyć, nie da się wykonać - dodał. 

Czytaj także:

szumowski-pap-arch-1200.jpg
Łukasz Szumowski: wybory korespondencyjne są dobre, nie mówię, kiedy mają się odbyć

Pytany o propozycję PiS dotyczącą zarządzenia głosowania korespondencyjnego, Sebastian Gajewski przypomniał, że jeżeli zostanie uchwalona przez Sejm, to "Senat ma 30 dni".

- W skrajnym przypadku ta ustawa wyjdzie z Senatu 7 maja, na 3 dni przed wyborami. To w zasadzie niemożliwe, żeby to głosowanie korespondencyjne przeprowadzić - stwierdził Gajewski i dodał, że w jego opinii "najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej".

"Wierzę, że dojdzie do porozumienia ponadpartyjnego"

Publicyści zwracali uwagę na to, że gdyby politycy chcieli nawet przełożyć termin wyborów, to od strony formalnej jest to bardzo trudne, brakuje bowiem stosownych rozwiązań prawnych. Sebastian Gajewski skrytykował za to polityków, że z wyprzedzeniem nie pomyśleli o takiej nadzwyczajnej sytuacji, która może wymusić zmianę kalendarza wyborczego.

[CZYTAJ TAKŻE]: >>>>Radosław Fogiel: patrzymy przychylnym okiem na projekt Jarosława Gowina ws. zmiany konstytucji

Jerzy Mosoń pytany o możliwość utrzymania terminu 10 maja jako dnia wyborów prezydencki powiedział: - Wierzę, że zwycięży odpowiedzialność za naród i dojdzie do porozumienia ponadpartyjnego, czyli wybory jednak się nie odbędą, ani w formie tradycyjnej, ani korespondencyjnej (...) - przekonywał w PR24.

Maciej Kożuszek stwierdził natomiast, że "być może za późno zabieramy się za ten problem".

- Dynamika rozwoju koronawirusa na świecie nie pokazuje tego, że wybory w maju spokojnie mogłyby się odbyć" - zauważył Kożuszek.

- Jedyne rozwiązanie, które mogłoby być satysfakcjonujące, to poszukanie kompromisu z opozycją i przełożenie terminu tych wyborów - dodał.

* * *

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) oraz Jerzy Mosoń ("Polish Market")

Data emisji: 06.04.2020

Godzina emisji: 08.35

PR24/tb

Czytaj także

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski: opozycja chce odłożyć wybory czekając na negatywne skutki epidemii

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 15:15
- Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego musiałoby - w istniejących warunkach - być złamaniem konstytucji. Trzeba pamiętać, że w grudniu 2008 roku, PO, dominująca w Sejmie, przyjęła ustawę wyposażającą rząd w środki i instrumenty działania w razie epidemii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. - Ta ustawa obowiązuje - dodał. W audycji także komentarz dr Macieja Onasza, politologa (Uniwersytet Łódzki).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Bosak: walka z koronawirusem musi być powiązana z myśleniem o tym, kiedy zaczniemy wychodzić z kwarantanny

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 08:20
- Nie możemy trwać zbyt długo w metodzie kwarantanny polegającej na wstrzymaniu dużej części gospodarki, bo wykończy nam to gospodarkę i podetnie materialne możliwości utrzymania się społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senator PiS: koncerny powinny się zobowiązać do utrzymania produkcji i zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:05
- Należy wesprzeć tylko te podmioty, ludzi i przedsiębiorstwa, którzy sami nie są w stanie wybrnąć z tak złożonej sytuacji ekonomiczno gospodarczej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 senator Włodzimierz Bernacki (PiS). Gościem audycji "Dwie strony" był również poseł SLD Arkadiusz Iwaniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie. Dr Andrzej Anusz: opozycja może się zawieść na swojej strategii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:15
- Opozycja liczy, że przeniesienie terminu wyborów spowoduje, że kłopoty związane z epidemią obciążą obóz rządzący i prezydenta Andrzeja Dudę. Sondaże pokazują jednak, że obywatele, w większości, są zadowoleni z działań rządu, więc strategia opozycji może być bardzo złudna. Opozycja na swojej strategii może się zawieść - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia politolog dr Andrzej Anusz.
rozwiń zwiń