X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Publicysta: w sporze o sądownictwo czekam na głos Jarosława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 11:11
- Trzeba zachęcać prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, żeby wzięli sprawy we własne ręce i zaproponowali kompromisowe rozwiązanie ws. reformy wymiaru sprawiedliwości - nawoływał Jerzy Mosoń ("Polish Market"). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także publicyści: Kamila Baranowska ("Do Rzeczy") i Paweł Krulikowski.
Audio
  • Jerzy Mosoń: Trzeba zachęcać prezydenta Andrzeja Dudę i teraz Jarosława Kaczyńskiego, żeby wzięli sprawy we własne ręce i zaproponowali kompromisowe rozwiązanie ws. reformy wymiaru sprawiedliwości („Debata Poranka /PR24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Sejm opowiedział się za nowelizacją ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Tym samym izba odrzuciła uchwałę Senatu, który w ubiegłym tygodniu zagłosował przeciwko nowelizacji.

Goście "Debaty Poranka" zgodnie podkreślali, że sytuacja dotycząca reformy wymiaru sprawiedliwości robi się coraz bardziej skomplikowana i poważna zarazem.

"Spór o sądownictwo sporem o konstytucyjne podstawy państwa"

Kamila Baranowska zauważyła, że w całej sprawie nie chodzi już tylko o wojnę: sędziowie – rząd? Zdaniem publicystki najważniejsza jest obecnie odpowiedź na pytanie, jaki mamy stan prawny w sporze o wymiar sprawiedliwości?

Czytaj także:
Michał Woś 1200.jpg
Michał Woś: nie można kwestionować statusu sędziego powołanego przez prezydenta

- Każda ze stron ma swoją prawdę i swoją odpowiedź. Nikt nie zna jednej właściwej odpowiedzi, a to, co się wydarzyło, niesie za sobą nieprzewidywalne skutki prawne. Będzie możliwość kwestionowania wyroków sądowych. Pojawią się bowiem sytuacje, że sędziowie wyłączeni z orzekania nie uznają tej wytycznej i orzekać będą nadal. Co wtedy z tymi wyrokami? Pytanie też, co zrobią pozostali sędziowie, wybierani do składów mieszanych z tymi sędziami? Czy zgodzą się na takie składy? To niesie mnóstwo komplikacji - stwierdziła publicystka "Do Rzeczy".

Kamila Baranowska zwróciła uwagę także na to, że spór o wymiar sprawiedliwości był do tej pory odległy od zwykłego człowieka. A teraz to się zmienia. - Sporu o Trybunał Konstytucyj nikt nie śledził, teraz sytuacja jest inna. Pytanie, jakie jest wyjście z tego klinczu? - zastanawiała się Kamila Baranowska.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Rozstrzygnięcie stanowi wyłączną kompetencję TK". Przyłębska odpowiada Gersdorf

Paweł Krulikowski stwierdził natomiast, że w sporze o sądownictwo czeka teraz na głos Jarosława Kaczyńskiego.

- To nie jest tylko spór polityczny. Po wczorajszych wydarzeniach mam wrażenie, że ociera się on o podstawy konstytucyjne państwa. Że to przestaje być spór polityczny z konstytucją w tle, a zaczyna się spór, który może naruszać istotne fundamenty trójpodziału władzy tego, jak państwo polskie funkcjonuje na podstawie konstytucji z 1997 roku - powiedział - Paweł Krulikowski. - Zaczynamy wchodzić w groźny etap tego konfliktu. Obie strony zachowują się irracjonalnie - dodał.

"Albo objawi się mąż stanu albo rewolucja"

Według Jerzego Mosonia moment sporu o sądownictwo jest rzeczywiście niebezpieczny, bowiem "wyczerpują się argumenty prawne i instytucjonalne".

- W takiej sytuacji żadne ze stron nie che uznać swojej porażki. Bo tak naprawdę porażka w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości byłaby chyba końcem politycznej egzystencji PiS w dalszej perspektywie. Zajęłoby to kilka lat, ale tak by się to skończyło. To byłby też koniec dla Platformy Obywatelskiej - przewidywał Jerzy Mosoń.

Pytany o możliwy rozwój wypadków, Jerzy Mosoń stwierdził, że trzeba zachęcać i prezydenta Andrzeja Dudę i teraz Jarosława Kaczyńskiego, żeby wzięli sprawy we własne ręce i zaproponowali kompromisowe rozwiązanie ws. reformy wymiaru sprawiedliwości.

- Albo objawi się mąż stanu, który zaproponuje kompromisowe rozwiązanie uzdrawiające sytuację, albo czeka nas coś w rodzaju rewolucji - przestrzegał publicysta "Polish Market".

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Kamila Baranowska ("Do Rzeczy"), Jerzy Mosoń ("Polish Market") i Paweł Krulikowski 

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 7.35

PR24/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sędzia Juszczyszyn przybył do Sejmu. Zapozna się z listami poparcia KRS

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 10:12
We wtorek po godz. 9.00 sędzia olsztyńskiego sądu Paweł Juszczyszyn przybył do Kancelarii Sejmu w celu zapoznania się z listami poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orędownik sprzeciwu wobec zmian w sądownictwie". Prof. Domański o sędzim Juszczyszynie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:11
- Gdy padają nazwiska panów Grodzkiego lub Juszczyszyna, to można powiedzieć, że reprezentują oni środowisko sędziowskie i są wręcz jego wyrazicielami, a nawet ideologami - ocenił prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Narzędzie zemsty pewnego środowiska". Karnkowski o projekcie senackim ws. KRS

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 19:22
- Projekt senacki o KRS jest radykalny, zły, niekonstytucyjny. To narzędzie zemsty pewnego środowiska dokonywanej rękami polityków - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie"). Zdaniem Wojciecha Przybylskiego (Res Publica Nova), "Polska jest w tej chwili wplątana w wewnętrzne zamieszanie, gdzie nie ma zgody co do interpretacji wyroków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mularczyk: Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do oceniania ustaw

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 17:07
- Jako prawnik czy parlamentarzysta uważam, że mam prawo do oceny i komentowania wyroków sądowych - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
rozwiń zwiń