X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mateusz Kosiński: mam poczucie zażenowania po "Marszu Tysiąca Tóg"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:11
- Ulica jest jedną z najbardziej radykalnych form wyrażania swoich opinii. Środowisko sędziowskie powinno być szczególnie wrażliwe na niezależność oderwania od polityki. Odczuwam zażenowanie po "Marszu Tysiąca Tóg" - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"). Gościem Debaty Poranka był również Jerzy Mosoń ("Polish Market").
Audio
  • Mateusz Kosiński i Jerzy Mosoń o "Marszu Tysiąca Tóg" (Debata poranka)
Uczestnicy Marszu Tysiąca Tóg przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie,
Uczestnicy "Marszu Tysiąca Tóg" przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, Foto: PAP/Tomasz Gzell

W sobotę w Warszawie przeszedł "Marsz Tysiąca Tóg". Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli przed Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych z Polski i Europy. Marsz, którego jednym z głównych organizatorów było Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", miał być sprzeciwem m.in. wobec procedowanych ostatnio w parlamencie zmian w ustawach sądowych.

Barbara Piwnik 1200a.JPG
Barbara Piwnik: sędziowie nie powinni walczyć z innymi władzami

"Nie musimy być w UE"

Mateusz Kosiński zwrócił uwagę na jeden z banerów marszu - "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy". - Unia Europejska jest rodzajem sojuszu, organizacją, w której nie musimy być. Gdyby eurosceptyk stanął przed sądem po antyunijnej manifestacji i był sądzony przez takiego sędziego, to byłby zgrzyt - mówił publicysta.

Jego zdaniem największym dramatem UE jest fakt, że nie ma wspólnych zasad dotyczących praworządności.  - Nie ulica, nie manifestacje są odpowiednim miejscem do wyrażania swoich emocji. Środowisko stało się niezwykle rozpolitykowane w momencie, gdy wymiar sprawiedliwość zaczął być reformowany. Nie pamiętam manifestacji przeciwko temu, że były zmieniane terminy rozpraw przed sądem na rzekomy telefon Donalda Tuska - przypomniał publicysta.  

"Chodzi o władzę" 

- Jak można powiedzieć, że nie musimy być w UE. To jest tak niepoprawne politycznie, że niektóre media zrobią z tego czołówkę - żartował Jerzy Mosoń. Jego zdaniem przy okazji tego typu protestów zawsze chodzi o władzę. - O obronę dotychczasowych praw i przywilejów. Nie ukrywajmy, że środowisko sędziowskie ma w Polsce zdecydowanie więcej do powiedzenia niż w Europie Zachodniej - zauważył gość Polskiego Radia 24.

Jak mówił, poziom szacunku dla środowiska sędziowskiego obniża się z powodu działania sędziów. - Dobrze byłoby odwrócić tę tendencję. Potrzebujemy zawodów zaufania publicznego, żeby sędziowie odzyskali zaufanie, to muszą najpierw rozprawić się z tymi, którzy wydają niesprawiedliwe wyroki. Prawo jest owcem kompromisu, czas na taki kompromis w Polsce - podsumował Jerzy Mosoń.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Mateusz Kosiński, Jerzy Mosoń    

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 08.40

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba o "Marszu Tysiąca Tóg": wizerunkowa katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:26
- Na "Marszu Tysiąca Tóg" obecni byli prawnicy w togach i ludzie, celebryci, którzy z prawem mieli problemy. Od strony wizerunkowej to katastrofa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.   
rozwiń zwiń