X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sprawa Mariana Banasia. Ekspert: PiS chce uniknąć zmiany konstytucji, ale może nie mieć wyjścia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 09:45
- Sprawa jest o tyle trudna, że wszystko jest dzisiaj w rękach Mariana Banasia. Teraz mogą być tylko stosowane naciski, czy to ze strony PiS, czy opinii publicznej - mówił dr Sebastian Gajewski, odnosząc się do sprawy szefa NIK na antenie Polskiego Radia 24. Z kolegi Michał Płociński stwierdził, że "partia rządząca nie ma dużego manewru".
Audio
Marian Banaś
Marian BanaśFoto: PAP/Leszek Szymański

piątek CBA wskazało na podejrzenie popełnienia przez prezesa NIK Mariana Banasia takich przestępstw jak złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanie źródeł dochodu. Jak dodano, jest to drugie doniesienie, ponieważ wcześniej swoje złożył generalny inspektor informacji finansowej.

jacek sasin 1200.jpg
J. Sasin ws. M. Banasia: dla dobra Polski powinien podać się do dymisji

Dziennik "Rzeczpospolita" zaznacza natomiast, że o konieczności dymisji Mariana Banasia wprost mówi premier Mateusz Morawiecki, dodając, że jest plan "B" na wypadek oporu. Sprawę prezesa NIK skomentowali publicyści "Debaty poranka": dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) oraz Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".

Naciski na Mariana Banasia

- Sprawa jest o tyle trudna, że wszystko jest dzisiaj w rękach Mariana Banasia. Teraz mogą być tylko stosowane naciski czy to ze strony Prawa i Sprawiedliwości czy opinii publicznej. Myślę, że PiS chce uniknąć zmiany konstytucji. Z drugiej strony zmiana ustawy o NIK, która dawałaby możliwość swobodnego odwoływania prezesa tej instytucji, nie byłaby zgodna z konstytucją - zauważył dr Gajewski. - Można sobie wyobrazić inne rozwiązania, jak np. postępowanie sądowe, ale zdajemy sobie sprawę, ile czasu trwają takie postępowania - po kilka lat - podkreślił ekspert.

Rola syna szefa NIK

1200_Dworczyk_Polskie_Radio.jpg
Szef KPRM ws. szefa NIK: zmiana Konstytucji wydaje się być najbardziej oczywista

Z kolei Michał Płociński odniósł się do informacji "Rzeczpospolitej", która poinformowała, że sporą część czwartkowej rozmowy, jaką przeprowadził Jarosław Kaczyński i Mariusz Kamiński z Marianem Banasiem, poświęcono synowi prezesa NIK - Jakubowi Banasiowi.

- Z tego, co udało nam się dowiedzieć, we wniosku CBA, który trafił do prokuratury, zarzuty dotyczą głównie majątku, który formalnie należy do kilku fundacji Jakuba Banasia. To są pieniądze, które powinny się znaleźć w oświadczeniach - mówił dziennikarz. - PiS nie ma dużego manewru. Jedyne co mogą zrobić, to próbować zmieniać konstytucję i liczyć na to, że ktoś z opozycji wyciągnie do nich pomocną dłoń - na co jednak bym nie liczył - stwierdził Michał Płociński.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Debata poranka" był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 02.12.2019

Godzina emisji: 08.47

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawa Mariana Banasia. S. Jastrzębowski: wizerunkowo źle to wygląda

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 15:51
- Sprawa Mariana Banasia jest poważna, ponieważ jeżeli urzędnik państwowy nie jest w stanie wykazać swojego majątku, wówczas musi to rodzić kontrowersje - powiedział Sławomir Jastrzębowski, publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Buła: PiS musiało wiedzieć o kłopotach z oświadczeniem majątkowym Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 14:06
- Sytuacja wokół Mariana Banasia nadal jest niewyklarowana i ciągle nie wiemy czy w poniedziałek szef NIK poda się do dymisji - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Buła z "Polska the Times". Gościem w audycji był też Marek Król z "Sieci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Prószyński: to praca służb skutkowała apelem o dymisję prezesa NIK

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 15:15
- Wielomiesięczna, dogłębna praca funkcjonariuszy CBA spowodowała, że wysunięto pewne wnioski skłaniające do apelu do pana Mariana Banasia, by podał się do dymisji - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Prószyński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, sekretarz stołecznych struktur PiS.
rozwiń zwiń