X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Karolina Zioło-Pużuk: Donalda Tuska nie ma już w polskiej polityce

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 10:56
- W powszechnym postrzeganiu Donalda Tuska nie ma już w polskiej polityce. Ma rolę człowieka, który raz na jakiś czas przychodzi i coś mówi. Jego powrót do Polski byłby trudny i nie do końca zrozumiały - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Zioło-Pużuk z Centrum Daszyńskiego. Gośćmi "Debaty poranka" byli również Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność" i Jerzy Mosoń z fundacji FIBRE i magazynu "Polish Market".
Audio
  • 19.11.19 K. Zioło-Pużuk: D. Tuska nie ma już w polskiej polityce (PR24)
Donald Tusk
Donald TuskFoto: Bart Lenoir / Shutterstock

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości odnosi się do niej umiarkowanie negatywnie. Goście Polskiego Radia 24, zanim jeszcze doszło do rozstrzygnięcia, debatowali o tym, czy Polska powinna przyjąć ten wyrok i go zastosować, czy też - podobnie jak robią to Niemcy bądź Francja - odrzucić orzeczenie uznając jego niższość wobec prawa krajowego.

tsuwe.jpg
Jest wyrok TSUE ws. reformy sądownictwa

Wyrok TSUE a reforma sądownictwa

Co do tego, że odrzucenie wyroku TSUE najpewniej wiązać się będzie z wysokimi karami finansowymi, zgodzili się wszyscy goście "Debaty poranka". Jerzy Mosoń podkreślił, że kary będą tym dotkliwsze, że większa część polskiego środowiska prawniczego stoi w opozycji do rządu.

- Rekomendowałbym, żeby gabinet przyjął orzeczenie TSUE i przeprowadził od początku reformę wymiaru sprawiedliwości - stwierdził publicysta zaznaczając, że Trybunał znów zajmuje się sprawami, które nie powinny go dotyczyć.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Michał Woś: rozszerzenie unijnych kompetencji poprzez orzeczenia sędziów niepokoi

Dr Karolina Zioło-Pużuk zauważyła, że wyrok TSUE pogłębi chaos w polskim wymiarze sprawiedliwości i na nowo wywoła dyskusję o potrzebie reformy sądownictwa. - Dla kampanii prezydenckiej i samego prezydenta to będzie trudny temat i będzie musiał w tej sprawie zabrać głos. To, co powie, będzie miało znaczenie dla przyszłych wyborów - podkreśliła.

Decyzja Donalda Tuska ws. wyborów

IBRiS przeprowadził sondaż, w którym Polaków zapytano o ich opinię w sprawie decyzji Donalda Tuska, by nie startować w wyborach prezydenckich. Blisko 70 proc. respondentów orzekło, że decyzja ta była słuszna. Dr Karolina Zioło-Pużuk podkreśliła, że wiąże się to z oderwaniem Donalda Tuska od polskiej polityki poprzez jego nieobecność w kraju.

- W powszechnym postrzeganiu Donalda Tuska nie ma już w polskiej polityce na bieżąco. Ma rolę człowieka, który raz na jakiś czas przychodzi, coś mówi - to co mówi, jest oczywiście dla jego środowiska bardzo istotne i ważne. Jest po prostu politykiem europejskim, całkiem innym. Jego powrót do Polski byłby trudny i też nie do końca zrozumiały dla większości ludzi - stwierdziła.

>>> [ZOBACZ RÓWNIEŻ] Marcelina Zawisza: potrzebujemy prezydenta wyznającego lewicowe wartości

Nie zgodził się z nią Mateusz Kosiński, który stwierdził, że nieobecność w bieżącej polityce nie musi definitywnie skreślać. - SLD nie było obecne w polityce, w debacie publicznej, a teraz jest odwrotnie i w każdym programie publicystycznym mamy przedstawicieli Lewicy. Podobnie było z konfederacją. Także politycy, którzy przechodzili na boczny tor, jak Leszek Miller czy Jerzy Buzek, po kilku latach nieobecności zyskiwali pewną popularność - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Debatę poranka" prowadziła Dorota Kania.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 19.11.2019

Godzina emisji: 8.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Borys Budka: Donald Tusk będzie aktywnie uczestniczył w kampanii wyborczej KO

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 21:15
Wiceszef PO Borys Budka jest przekonany, że Donald Tusk - który zdecydował, że nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich - będzie jednak uczestniczył w kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. - Cieszy się bardzo dużym zaufaniem nie tylko wśród elektoratu KO - podkreślił Budka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

T. Sakiewicz: z G. Schetyną jako liderem opozycja nie wygra kolejnych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 09:47
- Zyskiem Prawa i Sprawiedliwości w związku z sytuacją w Senacie jest wzmocnienie Grzegorza Schetyny. Marzeniem Jarosława Kaczyńskiego jest, by Grzegorz Schetyna utrzymał się jak najdłużej. Ten lider zapewnia, że opozycja nie wygra kolejnych wyborów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Katarzyna Kozłowska, redaktor naczelna "Faktu" i publicysta Piotr Pałka.
rozwiń zwiń