X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Karolina Zioło-Pużuk: trzeba wytłumaczyć mechanizmy stojące za wzrostem płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 09:45
- Obawy mówiące o skutkach podniesienia płacy minimalnej traktować poważnie, nie wyśmiewając ich ale pokazując, jak ten mechanizm miałby wyglądać, wtedy ta obietnica stanie się wiarygodna – mówiła dr Karolina Zioło-Pużuk (Centrum Daszyńskiego). W debacie wzięli udział także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska) oraz Dominik Mazur (Fundacja Republikańska).
Audio
  • 10.09.19 "Debata poranka". Publicyści o zapowiedziach podniesienia płacy minimalnej
Duże różnice między pracownikami z różnych państw występują zwłaszcza w kwestii długości dnia pracy czy elastyczności oraz samodzielności w pracy - wynika z raportu MOP.
Duże różnice między pracownikami z różnych państw występują zwłaszcza w kwestii długości dnia pracy czy elastyczności oraz samodzielności w pracy - wynika z raportu MOP.Foto: shutterstock

Rząd zajmie się projektem rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna będzie podwyższona do 2600 zł. Na sobotniej konwencji PiS zapowiedziano też, że pensja minimalna wzrośnie do końca 2020 r. do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł.

premier konwecja 1200 tt.jpg
Zakończyła się konwencja w Lublinie. PiS przedstawiło program

dr Karolina Zioło-Pużuk podkreślała, że głosy krytykujące podwyżkę płacy minimalnej, to czy jest ona możliwa i dobra dla polskiej gospodarki pojawiają się ze strony liberalnej, dla której ważni są przedsiębiorcy. - Słusznie zwraca się uwagę, że część kosztów tej podwyżki spadanie na przedsiębiorców, ale też i na państwo - mówiła publicystka.

Jacek Lizniewicz zaznaczył, że opozycja jest krytyczna wobec większości propozycji rządu - Jeżeli partia rządąca coś obiecuje, to trzeba znaleźć dziurę w całym i nadać swoją narrację. Trudno powiedzieć, czy wyliczenia Platformy Obywatelskiej są wiarygodne - zuaważył.

Dominik Mazur stwierdził, że zapowiedzi o podniesieniu płacy minimalnej należy rozpatrywać w kontekście pozostałych propozycji gospodarczych Prawa i Sprawiedliwości – Jeśli nie patrzy się perspektywicznie, to ciężko o dobry obraz, nie znamy uzasadnienia i motywacji do podniesienia płacy minimalnej. Wydaje się, że celem szeregu działań rządu jest aktywizacja zawodowa ludzi młodych i wciąganie kolejnych grup na rynek pracy, np. przez waloryzację świadczeń socjalnych wolniejszą od wzrostu płac. Nie ma dobrze opisanych mechanizmów dlaczego chcemy to zrobić, gdyby były jasne, łatwiej byłoby bronić tej propozycji - stwierdził gość audycji.

Konstanty Radziwiłł 1200.jpg
Konstanty Radziwiłł o służbie zdrowia: nasze rozwiązania zaczynają działać

Goście debaty odnieśli się także do zapowiedzi przedstawicieli pracowników służby zdrowia i edukacji o gotowości do rozmów o warunkach płacowych z przyszłym rządem i nie podejmowaniu akcji strajkowych przed wyborami.

Posłuchaj także >>> Nowe propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

W sobotę w Lublinie odbyła się konwencja PiS, podczas której przemawiali m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński, była premier Beata Szydło i premier Mateusz Morawiecki. Wśród propozycji złożonych przez tych polityków są m.in. podniesienie pensji minimalnej, podwójna trzynasta emerytura w 2021 r. oraz pełne dopłaty do hektara dla rolników.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Debatę prowadziła Dorota Kania.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 08:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Czabański o konwencji PiS: najważniejszy był fundament filozoficzny

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 10:00
- Jeśli odwołujemy się do wolności i solidarności, a mamy na myśli godność człowieka, to jest to fundament filozoficzny. Z wystąpienia prezesa PiS można było zrozumieć, że chodzi o to, by człowiek mógł żyć w godności. To oznacza wolność od czegoś i wolność do czegoś. To jest najważniejsze, narzuca myślenie o polityce i jej roli - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: partia władzy wpada w zadyszkę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 21:55
- Chciałbym wiedzieć więcej niż hasła typu hattrick i przeczytać program Prawa i Sprawiedliwości. Była konwencja programowa, ale na stronie internetowej PiS nie można znaleźć programu partii – mówił w Polskim radiu 24 Tomasz Siemoniak, poseł Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata poranka. Publicyści o konwencjach wyborczych PO i PiS

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 10:15
- Konwencja PiS miała inną wagę jakościową, niż ta zorganizowana przez PO. Prezes Jarosław Kaczyński nadaje pewną narrację, tworzy wizję Polski, do której jego partia dąży. Druga strona jest jedynie recenzentem, nie tworzy wizji alternatywnej – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek (Gazeta Polska). W debacie Poranka wzięli udział także: Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) oraz Michał Płociński (Rzeczpospolita).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł o służbie zdrowia: nasze rozwiązania zaczynają działać

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 16:05
- Zachowujemy się odpowiedzialnie. Nie mówimy, że kolejka do lekarza skróci się np. do 21 dni. Do tego trzeba jakoś doprowadzić, trzeba mieć na to sposób. Platforma Obywatelska nie mówi kiedy, ani jak, natomiasty my już w tej chwili wprowadziliśmy cały szereg rozwiązań, które wyraźnie zaczynają działać – mówił w Polskim Radiu 24 Konstanty Radziwiłł, senator PiS.
rozwiń zwiń