X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Edukacja. Publicyści o naborze do liceów: dzieci nie mogą ucierpieć

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 10:00
- W tym roku trudno dostać się do liceum. Panuje poczucie niesprawiedliwości, bo przed rokiem było inaczej. Ci ludzie mają pecha - na ich czas przypadła bowiem reforma edukacji, a rząd nie zrobił wystarczająco dużo, żeby ten problem rozwiązać - powiedział Agaton Koziński ("Polska The Times"). O zamieszaniu przy rekrutacji do szkół średnich i szansach porozumienia między resortem edukcaji narodowej, a samorządami dyskutowali w "Debacie poranka" także Tomasz Sakiewicz  ("Gazeta Polska") oraz Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy").  
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chinnapong/Shutterstock

W tym roku, ze względu na kumulację roczników kończących gimnazja i podstawówki, dochodzą sygnały o problemach z dostaniem się do liceów. Ministerstwo policzyło, że w skali kraju wszyscy znajdą miejsce w liceach, technikach i szkołach branżowych. Dla przykładu w Warszawie w ubiegłym roku było 18 tysięcy absolwentów, w 2019 - 44 tysiące.

Agaton Koziński zauważył, że w Polsce nie występuję w debacie publicznej pogłębiona dyskusja o sposobach i jakości edukacji. - Są tylko subiektywne opinie czerpane z osobistych doświadczeń poszczególnych osób. W tamtym roku przyjmowano wszystkich, a teraz jest kłopot. Dlatego pojawiły się napięcia - wyjaśniał publicysta z "Polska The Times". Zgodził się z nim Łukasz Warzecha. Publicysta stwierdził, że należy zastanowić się nad tym, "ile osób zdolnych trafiło do szkół słabszych poniżej swego potencjału, bo mieli pecha i minimalnie gorsze wyniki?" - Reforma edukacji została fatalnie przygotowana. Nie zostały przygotowane systemowe rozwiązania w relacjach z samorządami. Czy samorządy mogły coś zrobić? - pytał Łukasz Warzecha.

Tomasz Sakiewicz podkreślił zaś, że przyglądając się krytyce polskiej szkoły w mediach należy wziąć poprawkę, bowiem "temat szkoły ciągnie emocje społeczne. Szef "Gazety Polskiej" wyznał też, że "nie był całkowitym fanem reformy edukacji". - Miałem wątpliwości. Jestem zwolennikiem systemu: cztery lata podstawówki, cztery lata gimnazjum i cztery liceum. Taki układ jest najmniej stresujący dla ucznia - przekonywał Tomasz Sakiewicz, który podkreślał, że najważniejsze w całej sprawie jest to, że "dzieci nie mogą cierpieć po tym, jak wpadną w machiny biurokratyczne". - Kluczem w tej sytuacji jest dobra wola. Dzieci ucierpią, jeżeli urzędnicy będą chcieli udowodnić sobie wzajemnie, że to oni mają rację. Można trochę złagodzić przepisy, dostawić gdzieś dodatkowa ławkę. Trochę zależy też od samorządów - przekonywał Tomasz Sakiewicz.

W audycji ponadto, skąd biorą się problemy z zakupem w Polsce niektórych leków oraz o tym, że politycy Platformy Obywatelskiej wyruszyli w teren i spotykają się z Polakami.

"Debatę poranka" prowadził Stanisław Janecki.

 Polskie Radio 24/tb

 ------------------------------

 Data emisji: 11.05.19

 Godzina emisji: 8.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sytuacja w polskiej edukacji a groźba strajku nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 19:24
– Polska edukacja jest naprawiana od kilkudziesięciu lat, ale bez żadnych wymiernych efektów. Żądania płacowe nauczycieli są całkowicie zrozumiałe – powiedział Hubert Biskupski z "Super Expressu". – Nauczyciele wiedzą, że pod presją kampanii wyborczej ich postulaty są inaczej odbierane przez rządzących – zauważyła Anna Sarzyńska z TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosława Stachowiak-Różecka: mam nadzieję, że nauczyciele nie zdecydują się na strajk

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 09:06
- Zgadzamy się z tym, że zawód nauczyciela jest prestiżowy i ważny. Trzeba pracować nad tym, by pieniędzy dla nauczycieli było coraz więcej - to musi być jednak proces. Nie stać nas teraz na to, by każdemu nauczycielowi dać 1000 zł - mówiła w audycji "24 pytania - rozmowa poranka" Mirosława Stachowiak-Różecka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: termin strajku nauczycieli każe się zastanawiać, czy chodzi tylko o interesy ekonomiczne

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 13:22
- To, że strajk nauczycieli ma odbyć się w okresie przedwyborczym, każe się zastanawiać, czy to jest rzeczywiście tylko i wyłącznie kwestia walki o interesy ekonomiczne środowiska, które jest reprezentowane przez związki, czy wchodzi w grę więcej polityki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr hab. Piotr Mikiewicz z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Gryglas: kadencja szefa ZNP wygląda na dziedziczną

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 17:59
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w działaniach przewodniczącego Związku Nauczycielstwa Polskiego trudno nie dostrzec polityki. - Kadencja szefa ZNP Sławomira Broniarza wygląda na dziedziczą. Pewnie przygotowuje już swojego następcę - powiedział Zbigniew Gryglas z Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Suchoń (Nowoczesna): potrzebne są szybkie zmiany w systemie edukacji

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:54
– Gdy słyszę, jak zbudowane są programy nauczania, to boję się tego, że za kilka lat będziemy mówili o straconym pokoleniu. Musimy zmierzyć się z tym, w jaki sposób szybko wprowadzić zmiany, które pozwolą polskim uczniom konkurować z rówieśnikami z innych państw – powiedział Mirosław Suchoń z Nowoczesnej.
rozwiń zwiń