X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Dawid Wildstein: pomysł decentralizacji jest skandaliczny

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 09:44
Nie milkną dyskusje wokół propozycji decentralizacji Polski. Dawid Wildstein (TVP) uważa takie idee za "skandaliczne i groźne", Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") wskazuje, że nie da się ich wcielić w życie "w obecnych warunkach politycznych Polski". Z kolei Piotr Cywiński ("Sieci") jest zdania, że to "inicjatywa zmierzająca do demontażu państwa".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

We wtorek w ramach Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk, ogłoszono "21 tez samorządowych". "Jedynym organem nadzoru dla samorządów w kwestiach lokalnych są mieszkańcy" - głosi jeden z proponowanych punktów.

- Ku mojemu zdumieniu i też obawie myślę, że ten pomysł będzie do realizacji, jeśli ta opcja wygra władzę - powiedział Dawid Wildstein (TVP). - Może tezy o rozbiorze Polski są przesadne, są publicystyczną emfazą, ale z drugiej strony pokazują największe zagrożenie: zupełne rozbicie podmiotowości kraju. I to w momencie, w którym jest ona zagrożona z racji wyjątkowo niebezpiecznej i niepewnej dynamiki międzynarodowej - ocenił publicysta. Jak powiedział, realizacja tych haseł "ma sens dla Platformy Obywatelskiej w obecnym układzie władzy, bo może przejąć część państwa". Wskazał również, że jest to "pomysł skandaliczny i groźny".

Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") wskazał przede wszystkim, że realizacja "21 tez" jest "nierealna". - Tego się nie da przeprowadzić w obecnych warunkach politycznych Polski. Bo to nie o to chodzi, że Koalicja Europejska musiałaby wygrać wybory. Musiałaby też mieć zdolność zmiany konstytucji. A to się wydaje już kompletnie niemożliwe - powiedział.

Dziennikarz wskazał, skąd, jego zdaniem, ten pomysł się wziął. - Oni to mówią po to, żeby pozyskać prezydentów miast - ocenił. Zdaniem publicysty ugrupowanie "nie ma się gdzie poszerzać", więc "zostało mu tych paru prezydentów", którzy "być może mają jeszcze niezależne poparcie", więc Koalicja oferuje im "co tylko zechcą".

- Jest to jawna destrukcja, inicjatywa zmierzająca do demontażu państwa poprzez, nazwijmy to, "rozbicie dzielnicowe". Nie można tego lekceważyć - uważa Piotr Cywiński ("Sieci"). Wskazywał w tym kontekście na to, że "w Polsce wraca do użytku w ustach polityków opozycji termin »Wolne Miasto Gdańsk«".

- Mało kto wie, że w czerwcu 1992 roku (...) uczestniczący w Kongresie Kaszubskim w Gdańsku Donald Tusk mówił o potrzebie samorządnego, niezależnego regionu pomorskiego oraz o tym, że niezbędne są zmiany zasad ustrojowo-gospodarczych w całym kraju i trzeba zlikwidować centralistyczny model władzy - przypomniał publicysta. - Już wtedy, podkreślam w 1992 roku, Donald Tusk zachęcał do ściślejszej współpracy z innymi związkami regionalnymi - dodał.

Więcej w nagraniu.

"Debatę poranka" prowadził Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/msze, IAR

-----------------------------------

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ujawniono nowy program PO. Celem demontaż władzy centralnej, zmiana konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 15:25
Ograniczenia władzy centralnej i przekazanie kompetencji samorządom, zmiana konstytucji, likwidacja części ministerstw, legalizacja związków partnerskich i adopcji dzieci przez takie związki - to m.in. niektóre założenia nowego programu politycznego opozycji, do którego dotarło Radio WNET.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Demontaż państwa unitarnego". Jakie środowiska lobbują za decentralizacją Polski?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 18:28
Likwidacja kilku ministerstw, legalizacja związków partnerskich i adopcji przez nie dzieci, federalizacja i osłabienie władzy centralnej - to założenia koncepcji reform zaplecza intelektualnego Platformy Obywatelskiej. Decentralizacja państwa to koncepcja środowisk skupionych wokół Fundacji Batorego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt decentralizacji Polski. Wojewoda lubelski: to dekompozycja państwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 09:10
- Jeżeli dochodzi do próby likwidacji kilku kluczowych ministerstw, takich jak resort rolnictwa, zdrowia, edukacji, rodziny, to tak naprawdę jest to przekazanie daleko posuniętej autonomii do poszczególnych regionów, czyli dekompozycja państwa polskiego - mówił wojewoda lubelski i konstytucjonalista dr hab. Przemysław Czarnek. 
rozwiń zwiń