X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Debata Poranka. Publicyści o motywach działania zabójcy prezydenta Adamowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 09:55
Na polecenie prokuratury zatrzymano szefa ochrony imprezy WOŚP z 13 stycznia w Gdańsku. Dariusz S. miał wprowadzić policję w błąd, że Stefan W. posługiwał się plakietką "Media". W Polskim Radiu 24 komentarze publicystów: Sebastiana Gajewskiego (Centrum Daszyńskiego), Macieja Kożuszka (Gazeta Polska Codziennie) i Dariusza Grzędzińskiego (Fakt).
Audio
Mieszkańcy oddali hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi i zaprotestowali przeciwko przemocy. Gdańsk, 20.01.2019.
Mieszkańcy oddali hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi i zaprotestowali przeciwko przemocy. Gdańsk, 20.01.2019.Foto: PAP/Marcin Gadomski

Prokuratura oprócz śledztwa dotyczącego zabójstwa prezydenta Gdańska prowadzi też równolegle drugie postępowanie, które ma na celu sprawdzenie prawidłowości organizacji i zabezpieczenia gdańskiego finału WOŚP.

Sebastian Gajewski zauważył, że kwestie związane z organizacją imprezy nie są najważniejsze. – Bez względu na to, jak dobrze impreza taka byłaby zabezpieczona i jak dobrze napisane byłyby przepisy, to i tak takie zdarzenie mogłoby mieć miejsce, jeśli szaleniec motywowany atmosferą polityczną, która powstała w ostatnich latach w Polsce, chciałby taki czyn popełnić - powiedział. Kwestionował także pojawiające się opinie, że było to morderstwo na zlecenie. - Trudno w to uwierzyć biorąc pod uwagę zachowanie i przeszłość sprawcy oraz jego niewątpliwe problemy psychiczne. Natomiast okoliczność odnalezienia w domu Stefana W. kolekcji noży i niebezpiecznych narzędzi potwierdza, że żyjemy w kraju z dykty, w którym są jakieś przepisy i regulacje, organy władzy publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo, które z jakiś przyczyn tego nie robią. Historia sprawcy jest na to najlepszym dowodem, jego matka informuje policję i służbę więzienną, że jej syn jest niebezpieczny, i nic się z tym nie dzieje - tłumaczył Sebastian Gajewski.

Również Maciej Kożuszek podkreślał, że nie należy na tym etapie przyjmować, iż było to morderstwo na zlecenie. - Sprawca miał w domu kolekcję narzędzi zbrodni, ciosy, które zadał miały być zadane w sposób profesjonalny, ale nie zapominajmy, że spędził wiele lat w więzieniu i miał za sobą przestępstwa z użyciem przemocy. Jeden z argumentów przemawiających za przemyślanym, zaplanowanym charakterem zbrodni, czyli domniemane posiadanie przez niego plakietki "media" właśnie upadł - zaznaczył.

Dariusz Grzędziński zgadzał się, że za wcześnie na wyciąganie wniosków dotyczących motywów zabójstwa. - Musimy mieć świadomość, że Stefan W. zapewne będzie teraz konfabulował, w tłumaczeniach będą się pojawiały różne niewiarygodne wersje. Na jego fascynację bronią czy umiejętności z pewnością wpłynął pobyt w więzieniu. Otwiera się tutaj pole do dyskusji, jak w polskich zakładach karnych czy miejscach odosobnienia realizowana jest resocjalizacja. W tym wypadku, po kilku latach wychodzi człowiek, który staje się jeszcze bardziej niebezpieczny – dodał publicysta.

W audycji poruszono także plany wprowadzenia do szkół zajęć dotyczących tzw. mowy nienawiści.

Rozmawiał Grzegorz Jankowski.

Więcej w zapisie audycji. 

____________________ 

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 08:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen. Andrzej Pawlikowski: Stefan W. może opowiadać różne rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 11:01
- Trzeba wziąć pod uwagę, że sprawca, by podnieść rangę ataku na Pawła Adamowicza, może opowiadać różne, wymyślone przez siebie rzeczy - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Andrzej Pawlikowski. Były szef Biura Ochrony Rządu odniósł się na naszej antenie do informacji dotyczących rzekomej próby wtargnięcia Stefana W. na teren Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Rzymkowski: nie wykluczam, że było to zabójstwo na zlecenie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 08:46
- Dopuszczam taką możliwość, wszystko powinno być brane pod uwagę. To, że Stefan W. dokonał zbrodni nie ulega wątpliwości. Śledczy nie powinni pytać, kto zamordował Pawła Adamowicza, tylko, czy sprawca nie był motywowany, kierowany do zbrodni - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Borowczak: to było bardziej morderstwo z nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 09:42
 - Nie chce mi się wierzyć, że ktoś zlecił zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Platformy Obywatelskiej Jerzy Borowczak. 
rozwiń zwiń