more_horiz

Prof. Cenckiewicz: mamy kolejne potwierdzenie, że Wałęsa był agentem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 11:19
- Mamy kolejne potwierdzenie, że Lech Wałęsa był agentem SB  i że ta sprawa stała się tajemnicą stanu całego systemu III RP. Bardzo ważnym strażnikiem tej niepamięci był Czesław Kiszczak - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego. Gośćmi Debaty Poranka byli także: Andrzej Kołodziej, opozycjonista w czasach PRL, David Wildstein z TVP, Bartłomiej Austen z Liberte i Rafał Otoka - Frąckiewicz z kultura.org.pl.
Audio
  • 12.12.18 Prof. Cenckiewicz: Mamy kolejne potwierdzenie, że Wałęsa był agentem
Zdjęcie Czesława Kiszczaka i Lecha Wałęsy udostępnione w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej
Zdjęcie Czesława Kiszczaka i Lecha Wałęsy udostępnione w siedzibie Instytutu Pamięci NarodowejFoto: PAP/Paweł Supernak

- W kolekcji Czesława Kiszczaka są dokumenty dotyczące między innymi zabójstw Przemyka oraz ks. Popiełuszki. Pani Kiszczakowa handlowała nimi po śmierci męża. Handlowano nimi również przed jego śmiercią. W negocjacjach finansowych z Amerykanami uczestniczył sam Czesław Kiszczak. Później trwała organizowana akcja kradzieży, a może i niszczenia dokumentów w całym resorcie spraw wewnętrznych i Urzędu Ochrony Państwa. Po Polsce grasowały specjalne grupy i szukały dokumentów, które mogłyby być hakiem na Lecha Wałęsę - mówił prof. Cenckiewicz. - Z dokumentów wynika, że Czesław Kiszczak straszył Lecha Wałęsę Antonim Macierewiczem - dodał.

- Część dokumentów gdzieś zaginęła, część została zniszczona. Wywiad robił fotokopie i zapomniał, że zostały gdzieś mikro-klisze. Dostęp do nich mają historycy, którzy nie chcą pisać prawdy. Ci historycy tworzyli w tamtym czasie nową narrację historii Polski - powiedział Andrzej Kołodziej.

- Dokumenty dotyczące Kiszczaka i Wałęsy to tylko kolejny dowód na wytwarzanie się pewnego układu, który zaczął się pod koniec komunizmu, a potem dyktował warunki na początku III RP - mówił David Wildstein. - To fundamentalne wydarzenia dla transformacji systemowej w naszym kraju, które pozwalają zrozumieć mechanizmy rządzące III RP i w ogóle historię Polski - dodał.

W audycji również m.in. o wotum nieufności wobec premiera Mateusza Morawieckiego.

Debatę Poranka prowadził Michał Rachoń.

PR24/PAP

________________

Data emisji: 12.12.18

Godzina emisji: 8:05


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak