X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Cenckiewicz: mamy kolejne potwierdzenie, że Wałęsa był agentem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 11:19
- Mamy kolejne potwierdzenie, że Lech Wałęsa był agentem SB  i że ta sprawa stała się tajemnicą stanu całego systemu III RP. Bardzo ważnym strażnikiem tej niepamięci był Czesław Kiszczak - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego. Gośćmi Debaty Poranka byli także: Andrzej Kołodziej, opozycjonista w czasach PRL, David Wildstein z TVP, Bartłomiej Austen z Liberte i Rafał Otoka - Frąckiewicz z kultura.org.pl.
Audio
  • 12.12.18 Prof. Cenckiewicz: Mamy kolejne potwierdzenie, że Wałęsa był agentem
Zdjęcie Czesława Kiszczaka i Lecha Wałęsy udostępnione w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej
Zdjęcie Czesława Kiszczaka i Lecha Wałęsy udostępnione w siedzibie Instytutu Pamięci NarodowejFoto: PAP/Paweł Supernak

- W kolekcji Czesława Kiszczaka są dokumenty dotyczące między innymi zabójstw Przemyka oraz ks. Popiełuszki. Pani Kiszczakowa handlowała nimi po śmierci męża. Handlowano nimi również przed jego śmiercią. W negocjacjach finansowych z Amerykanami uczestniczył sam Czesław Kiszczak. Później trwała organizowana akcja kradzieży, a może i niszczenia dokumentów w całym resorcie spraw wewnętrznych i Urzędu Ochrony Państwa. Po Polsce grasowały specjalne grupy i szukały dokumentów, które mogłyby być hakiem na Lecha Wałęsę - mówił prof. Cenckiewicz. - Z dokumentów wynika, że Czesław Kiszczak straszył Lecha Wałęsę Antonim Macierewiczem - dodał.

- Część dokumentów gdzieś zaginęła, część została zniszczona. Wywiad robił fotokopie i zapomniał, że zostały gdzieś mikro-klisze. Dostęp do nich mają historycy, którzy nie chcą pisać prawdy. Ci historycy tworzyli w tamtym czasie nową narrację historii Polski - powiedział Andrzej Kołodziej.

- Dokumenty dotyczące Kiszczaka i Wałęsy to tylko kolejny dowód na wytwarzanie się pewnego układu, który zaczął się pod koniec komunizmu, a potem dyktował warunki na początku III RP - mówił David Wildstein. - To fundamentalne wydarzenia dla transformacji systemowej w naszym kraju, które pozwalają zrozumieć mechanizmy rządzące III RP i w ogóle historię Polski - dodał.

W audycji również m.in. o wotum nieufności wobec premiera Mateusza Morawieckiego.

Debatę Poranka prowadził Michał Rachoń.

PR24/PAP

________________

Data emisji: 12.12.18

Godzina emisji: 8:05