X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dlaczego "Kler" Wojciecha Smarzowskiego wzbudza tak duże zainteresowanie?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 10:09
Obraz Wojciecha Smarzowskiego przyciągnął do tłumy widzów do kin. O przyczynach dużej frekwencji na filmie ukazującym polskie duchowieństwo  dyskutowali w Debacie Poranka Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) i Maciej Kożuszek (Gazeta Polska Codziennie).
Audio
  • 01.10.18 Debata poranka: Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) i Maciej Kożuszek (Gazeta Polska Codziennie)
Arkadiusz Jakubik w filmie Kler
Arkadiusz Jakubik w filmie "Kler"Foto: Bartek Mrozowski/Kino świat

Zdaniem Sebastiana Gajewskiego "Kler" w pewien sposób pomaga odreagować polskiemu społeczeństwu "traumę z lat 90". - Były to czasy, w których aktywność Kościoła mogła budzić aktywny sprzeciw. Byliśmy bardzo biednym społeczeństwem. Raziło to, że niektórzy duchowni, biskupi, prałaci jeździli bardzo drogimi samochodami, które wówczas na polskich ulicach w ogóle się nie pojawiały. Jednocześnie powstawały jak grzyby po deszczu wielkie kościoły – powiedział Gajewski.

Według niego w tamtych czasach nie wypadało krytykować Kościoła. - Wydawało się, że krytyka Kościoła wiąże się z opowiedzeniem się po lewej stronie sceny politycznej albo po stronie poprzedniego systemu – dodał.

Inne zdanie na ten temat miał Maciej Kożuszek. - Wydaje mi się, że w Polsce po zmianie ustrojowej nigdy nie było problemu z tym, żeby Kościół krytykować. Można powiedzieć, że Kościół jest organizacją pozarządową, która działa na kuli ziemskiej od ponad 2000 lat, natomiast zawsze spotyka się z jakąś krytyką. Zawsze przeżywa też kryzysy wewnętrzne. Kościół pokazał, że jest w stanie przetrwać znacznie dłużej niż wszystkie inne organizacje  – podkreślił.

Zaznaczył, że Kościół powinien reagować na takie filmy jak "Kler". - Bo jak możemy poważnie dyskutować o jakimkolwiek zjawisku społecznym, jeżeli podstawą do tej dyskusji jest film fabularny. To tak jakbyśmy o przemyśle samochodowym dyskutowali na podstawie filmu "Auta" – powiedział Maciej Kożuszek.

Więcej tematów w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------------

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 8.06

Czytaj także

"Kler" wchodzi do kin. Kontrowersje wokół filmu Wojtka Smarzowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 10:37
- Mamy tendencję żeby wszystko upolityczniać.  Należy rozgraniczać kulturę i sztukę z polityką. Kino nawet mocne, zaangażowane społecznie nie musi stanowić obiektu wojny polsko-polskiej - mówił w Debacie Poranka Łukasz Rogojsz (Gazeta.pl). Naszym gościem był również Ryszard Gromadzki (Telewizja Republika). W piątek 28 września do kin wchodzi najnowszy film Wojtka Smarzowskiego "Kler".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich apeluje o zablokowanie filmu "Kler"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 11:55
Z apelem do ludzi sumienia, wszystkich, którzy każdej niedzieli wyznają publicznie swoją wiarę o zablokowanie upokarzającego katolików filmu "Kler" - zwraca się Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ełk: radni zagłosują nad zakazaniem filmu "Kler"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:47
Radni Ełku zagłosują nad zakazaniem fimu "Kler". Wniosek o zablokowanie filmu złożył jeden z radnych, twierdząc, że w mieście, którego honorowym obywatelem jest Jan Paweł II, nie można pozwolić na wyświetlanie obrazu, będącego krytyką duchowieństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Smarzowski: "Kler" nie dotyka wiary

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 17:55
- Robię filmy o tym, co mnie boli. W tym opowiadam o instytucji. Dla mnie było bardzo ważne, żeby to był film o ludziach, którzy są tacy sami jak ja. Tyle tylko, że noszących sutanny - mówił w Dwójce reżyser filmu nagrodzonego na tegorocznym festiwalu w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "Kler" Wojtka Smarzowskiego to film antykościelny?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 10:00
28 września do kin wchodzi nowy film Wojtka Smarzowskiego "Kler".  - Reżyser nie ukrywa tego, że źle widzi Kościół. Gdyby wziąć pod uwagę tylko jego wypowiedzi, to jest on przekonany, że większość duchowieństwa ze złych intencji weszła do tej instytucji, a ich celem jest robienie pieniędzy i używanie życia - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Zaremba, który na Festiwalu Filmowym w Gdyni recenzował obraz Smarzowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jednostronny" czy "zniuansowany"? Krytycy o filmie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 13:56
W piątek do kin wchodzi film Wojciecha Smarzowskiego "Kler". Obraz od samego początku budził kontrowersje i komentarze na jego temat bywają skrajnie różne. Czy warto wybrać się do kina na seans?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kler" wchodzi o kin. Publicyści o filmie Wojciecha Smarzowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 10:02
- Należy się tak zachować, jak w czasie II wojny światowej: "tylko świnie siedzą w kinie" – powiedział w "Debacie poranka" Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej o filmie "Kler". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Agaton Koziński (Polska The Times) i Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kler" to nie jest film obrazoburczy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 14:58
"Kler", "Czyściciele internetu" i "Korpo" wchodzą do kin. To filmy, które budzą emocje i dają do myślenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kler" - najbardziej kontrowersyjny film tej jesieni?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 10:19
W kinach “Kler” Wojciecha Smarzowskiego - historia trzech księży borykających się z instytucją Kościoła i własnym sumieniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kler" na ekranach kin. W tle konflikt o rząd dusz w społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 20:27
- Film "Kler" to też problem cywilizacyjnego sporu pomiędzy dwoma koncepcjami życia człowieka – mówił w audycji "Wróżenie z faktów” Bogumił Łoziński z Gościa Niedzielnego. W dyskusji brał udział również Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
rozwiń zwiń