X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Obecność wojsk amerykańskich w Polsce głównym tematem rozmów Duda-Trump?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 10:29
– Spodziewam się, że wreszcie będzie to normalne spotkanie, a nie spotkanie wymuszane po tym, gdy mieliśmy do czynienia z kryzysem po nowelizacji ustawy o IPN – powiedział Mirosław Skowron z „Super Expressu”. W „Debacie Poranka” Polskiego Radia 24 prognozy przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i jego rozmową z przywódcą USA Donaldem Trumpem.
Audio
  • 18.09.18 Jacek Liziniewicz: „Stała obecność wojsk amerykańskich realnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo (…)”.
Według komentatorów, najważniejszym tematem rozmów prezydentów Dudy i Trumpa będą kwestie związane z bezpieczeństwem i obronnością.
Według komentatorów, najważniejszym tematem rozmów prezydentów Dudy i Trumpa będą kwestie związane z bezpieczeństwem i obronnością.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Głównymi punktami wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich oraz wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa. Wśród tematów wtorkowego spotkania z przywódcą USA będą m.in. działania inicjatywy Trójmorza oraz współpraca z USA w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego, a także współpraca biznesowa.

– Wśród tych kwestii najważniejszą sprawą może być próba wpisania na stałe do amerykańskiego finansowania obecności wojsk USA w Polsce. W tej chwili jest to przedłużane co rok lub co dwa lata i to jest pewien problem. W tej chwili mamy do czynienia z administracją przychylną stacjonowaniu amerykańskich żołnierzy w naszym kraju, ale można sobie wyobrazić, że za jakiś czas będzie prezydent, który zechce to ograniczyć. Dlatego pojawienie się wspomnianego zapisu jest dla nas niezwykle istotne – podkreślił Mirosław Skowron.

Publicysta zaznaczył, że najprawdopodobniej nie dojdzie jeszcze do podpisania dokumentów wprowadzających stałe finansowanie stacjonowania Amerykanów w Polsce. Sądzi, że w czasie spotkania Duda-Trump temat ten zostanie przedyskutowany. Dodał jednak, że według komentatorów w najbliższym czasie odpowiednie zapisy zostaną przez stronę amerykańską zatwierdzone.

Jacek Liziniewicz z „Gazety Polskiej Codziennie” zauważył, że obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju jest jedną z najważniejszych rzeczy, o jaką powinni dbać rządzący. – Stacjonowanie tych oddziałów sprawia, że jesteśmy wyjęci spod ewentualnych zakusów Kremla. Trzeba o tę obecność zabiegać, bo widzimy, że różne osoby i środowiska próbują poprzez rozmaite prowokacje zamieszać w tym temacie. Świadczy to tylko o tym, że strona rosyjska obawia się Amerykanów. Na naszą korzyść działają również insynuacje dotyczące domniemanej prorosyjskości Donalda Trumpa. Mam nadzieję, że zechce on zadać im kłam i postawi na obecność wojsk USA w Polsce – powiedział publicysta.

Ponadto goście „Debaty Poranka” dyskutowali również na temat inicjatywy Trójmorza, zawieszeniu Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka Europejskiej Sieci Sądownictwa, najciekawszych wydarzeniach kampanii wyborczej oraz o sytuacji ugrupowań opozycyjnych.

Audycję prowadziła Dorota Kania.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 18.09.2018

Godzina emisji: 08:06

Czytaj także

Szef Kancelarii Prezydenta: ważnym punktem wizyty rozmowa w "cztery oczy" z Donaldem Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 11:56
- Prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej wizyty w Białym Domu będzie rozmawiał nie tylko z prezydentem USA Donaldem Trumpem, ale również z wiceprezydentem Mikem Pencem - poinformował w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: to nie jest wizyta wizerunkowa, po wspólne zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 18:33
– Zaangażowanie USA w projekt Inicjatywa Trójmorza, bezpieczeństwo energetyczne i obecność wojsk USA w regionie to najważniejsze oczekiwania w związku z wizytą Andrzeja Dudy w Waszyngtonie – powiedział w "Pulsie Trójki" wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.
rozwiń zwiń