X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dlaczego prezydent zdecydował się na weto? "PiS i PO potrzebują polaryzacji"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 10:37
- W działaniach prezydenta coraz bardziej widać pewien plan polityczny - powiedział w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" odnosząc się do zawetowania przez Andrzeja Dudę nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali również Agaton Koziński z "Polski The Times" i Bartłomiej Radziejewski z "Nowej Konfederacji". 
Audio
  • 17.08.18 Dlaczego prezydent zdecydował się na weto? "PiS i PO potrzebują polaryzacji"
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Jacek Turczyk

Zdaniem Tomasza Sakiewicza, ostatnie kroki Andrzeja Dudy wskazują na to, że chce on uniezależnić się od Prawa i Sprawiedliwości. - Wygrana partii Jarosława Kaczyńskiego w kolejnych wyborach parlamentarnych, taka która dawałaby temu ugrupowaniu większość dwóch trzecich, byłaby katastrofą dla prezydenta, który przestałby być potrzebny. Wygrana taką większością, jaką mamy obecnie, też byłaby dla Andrzeja Dudy kłopotem, ponieważ scena polityczna jest już ułożona. Prezydent jest zainteresowany rolą arbitrem między Prawem i Sprawiedliwością a innymi partiami. To zła wiadomość dla PiS, bo to znaczy, że w interesie politycznym obozu prezydenckiego jest osłabienie partii rządzącej - wskazywał na naszej antenie publicysta. 

W ocenie Agatona Kozińskiego, prezydenckie weto ws. zmian w ordynacji wyborczej do PE to pokłosie zablokowania referendum konstytucyjnego, o którego przeprowadzenie zabiegał Andrzej Duda. - Prezydent został zlekceważony przez większość rządzącą, która nawet specjalnie nie zastanawiała się nad sensem referendum, po prostu je skasowała. A obóz prezydencki w tę sprawę włożył dużo siły - zauważył gość PR24. - Jeżeli prezydent chce zachować podmiotowość, nie może takich rzeczy puszczać płazem - dodawał. 

Bartłomiej Radziejewski z kolei wskazywał na to, że przepisy forsowanie przez PiS, dotyczące wyboru europarlamentarzystów, byłyby niekorzystne dla polskiej polityki. - To była próba jeszcze głębszego zabetonowania sceny politycznej, podzielenia jej między PiS a PO poprzez efektywne podniesienie progu wyborczego (…). To byłoby ciosem dla średnich i małych partii, to byłaby odpowiedź na trend dotyczący słabnięcia wyborczego PO i PiS. Od 2007 roku łączna liczba głosów zdobywanych przez te partie spada - mówił publicysta. - Dwie największe partie potrzebują polaryzacji - pointował Radziejewski. 

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Stanisław Janecki

Polskie Radio 24/zz

-----------------------------

Data emisji: 17.08.18

Godzina emisji: 8.06

Czytaj także

Paweł Mucha o wecie prezydenta: próg wyborczy na poziomie kilkunastu procent prowadziłby do wypaczenia wyników wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 14:16
- Nie ulega wątpliwości, że wskutek zmian w ordynacji doszłoby do takiej sytuacji, że nawet przy osiągnięciu wyniku kilkunastu procent nie byłoby gwarancji obsadzenia przez dany komitet wyborczy mandatów - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: Jak weto wpłynie na relacje prezydenta z PiS?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 19:08
- Andrzej Duda nie może liczyć na reelekcję, mając jedynie poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Potrzebni są dodatkowi wyborcy, na dziś możliwe jest ich pozyskanie tylko ze strony Kukiz'15 - powiedział w Debacie Dnia Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE. W Polskim Radiu 24 o znaczeniu prezydenckiego weta ws. nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego mówił również Jakub Szczepański z "Super Expressu". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Jacek Sasin: szkoda, że prezydent nie podziela naszego poglądu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 09:00
- Oczywiście, że nie liczyliśmy, że to się tak skończy. Gdybyśmy to zakładali od początku, że prezydent tę zmianę ordynacji zawetuje, to byśmy tego tematu nie podejmowali. Uważaliśmy i nadal uważamy, że to była dobra zmiana ordynacji do PE. (…) Szkoda, że prezydent nie podziela naszego poglądu - mówił w Polskim Radiu 24 minister Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sowa o ordynacji do PE: najlepszym rozwiązaniem Polska jako jeden okręg wyborczy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 08:49
Nie będzie zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Prezydent Andrzej Duda zawetował w czwartek ustawę autorstwa PiS. W Polskim Radiu 24 komentarz Marka Sowy z Nowoczesnej.
rozwiń zwiń