Ordynacja wyborcza do PE. Andrzej Duda przed decyzją

2018-08-13, 10:54

Ordynacja wyborcza do PE. Andrzej Duda przed decyzją
Andrzej Duda. Foto: shutterstock.com

Prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami ugrupowań, które apelowały o zawetowanie nowej ustawy PiS, dotyczącej nowej ordynacji wyborczej do europarlamentu. Gośćmi Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 byli Marek Król (Sieci) i Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego).

Posłuchaj

13.08.18 Debata poranka: Czy prezydent podpisze unową ordynację wyborczą?
+
Dodaj do playlisty

W myśl nowej ordynacji, w każdym z okręgów wybieranych będzie co najmniej 3 europosłów. Do tej pory ta liczba była nieokreślona. W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Andrzej Duda przyznał, że mocno skłania się ku zawetowaniu tych przepisów.  O zablokowanie ustawy zaapelowały do niego wspólnie Kukiz'15, PSL, Partia Razem i Prawica RP.

- Wszyscy zgadzają się, że obowiązująca ordynacja wyborcza do europarlamentu jest najbardziej skomplikowana w całej Unii Europejskiej. System przeliczania głosów na mandaty, niestała liczba posłów wybieranych w poszczególnych okręgach - to wszystko było niezrozumiałe i wymagało zmiany. Natomiast to, co zrobiło Prawo i Sprawiedliwość, to naprawianie zegara za pomocą młotka. Stworzono ordynację, która, co prawda jest zrozumiała, ale zakłada efektywny próg wyborczy najwyższy ze wszystkich krajów UE i wynosi 16 proc. Jest to sprzeczne z intencją prawodawcy unijnego, według którego powinien on wynosić 5 proc. - mówił Sebastian Gajewski.

Według partii rządzącej, nowa ordynacja nie przekreśla szans małych ugrupowań, gdyż na podobnych zasadach w wyborach samorządowych mandaty zdobywają również lokalne komitety czy mniejsze partie. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość wciąż ma nadzieję, że prezydent podpisze ustawę. 

- Jaki mamy pożytek z przedstawicieli partii Wolność czy z PSL-u w europarlamencie? Chyba tylko taki, że mają dobre pobory. Musimy zadać sobie pytanie, my wiemy, kto nas reprezentuje i po co głosujemy na tych ludzi. Dwa duże bloki, które dostałyby się do europarlamentu (PiS i PO - red.) dawałyby jasną i czystą sytuację. Nie wyobrażam sobie, żeby ludzie chodzili po Nowym Świecie (nazwa ulicy w Warszawie - red.) i wyli z bólu, że nie mają swojego przedstawiciela w europarlamencie - mówił Marek Król.

Rozmowy prezydenta z przedstawicielami ugrupowań w sprawie nowej ordynacji wyborczej mają odbyć się w poniedziałek po południu w Pałacu Prezydenckim. 

W audycji również o sprawie Ewy Gawor oraz zamieszaniu wokół Sądu Najwyższego. 

Debatę poranka prowadził Tadeusz Płużański. 

PAP/PJ

_____________________

Data emisji: 13.08.18

Godzina emisji: 8:05


Polecane

Wróć do strony głównej