X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przeszłość sędziego Józefa Iwulskiego. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 10:14
- Prezes Sądu Najwyższego Józef Iwulski jest oficerem Ludowego Wojska Polskiego i szkolonym żołnierzem Wojskowej Służby Wewnętrznej - poinformował na Twitterze dyrektor Wojskowego Bura Historycznego Sławomir Cenckiewicz. - Z punktu widzenia prawdy historycznej oświadczenie lustracyjne sędziego Józefa Iwulskiego jest nieprawdziwe - dodał. Gośćmi Debaty Poranka byli Michał Szułdrzyński (Rzeczpospolita), Ryszard Gromadzki (Telewizja Republika) i Grzegorz Łaguna (Superstacja).
Audio
  • 12.07.2018 Debata Poranka: Sędzia Józef Iwulski oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Komentarze.
Józef Iwulski
Józef IwulskiFoto: PAP/Marcin Obara

Historyk ujawnił na swoim profilu twitterowym dokumenty wskazujące, że pełniący obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego sędzia pełnił służbę w Ludowym Wojsku Polskim. Wśród nich znajduje się zdjęcie Józefa Iwulskiego w mundurze Wojskowej Służby Wewnętrznej czy karta pracy sędziego, wskazująca, że wkrótce po przejściu do rezerwy został sędzią w krakowskim sądzie rejonowym. 

-Widzimy, że te oficjalne biogramy sędziów, które widzimy na stronie internetowej są funta kłaków warte. Wynika z nich, że sędzia Iwulski w latach 80. był doradcą Solidarności. Doradca Solidarności, który najpierw był szkolony przez wywiad lub kontrwywiad wojskowy, a w 1987 roku awansował na kapitana Ludowego Wojska Polskiego. Coś mi tu nie gra - stwierdził Michał Szułdrzyński. - Jestem trochę zaskoczony postawą p. Iwulskiego. Wystarczy w katalogu IPN wpisać jego nazwisko i wyskakuje nam sześć różnych wpisów. On pamięta tylko jeden, twierdząc, że pozostałe sprawy dotyczyły oddalania się żołnierzy od jednostki czy dezercji. Pamięć sędziego Iwulskiego jest niezwykle wybiórcza - dodał.

Zdaniem Ryszarda Gromadzkiego (Telewizja Republika) przeszłość sędziego Józefa Iwulskiego ma ogromne znaczenie w dyskusji, która toczy się w przestrzeni publicznej. - Przypadek sędziego Iwulskiego rzeczywiście bardzo mocno podcina narrację i odbiera argumenty tym wszystkim, którzy twierdzą, że Sąd Najwyższy jest fundamentem niezawisłego sądownictwa. Przy takiej obsadzie można mieć głębokie wątpliwości. Rzeczywiście zdumiewa, że prezydent wskazując Iwulskiego, nie skorzystał z wiedzy, która jak się okazuje jest łatwo dostępna - podkreślił.

Grzegorz Łaguna (Superstacja) uważa, że "mimo wszystko personalia w przypadku walki o Sąd Najwyższy czy wcześniej Trybunał Konstytucyjny nie są najważniejsze". - Ludzie tworzą te instytucje, ale konflikt toczy się wokół prawa, wokół stanowisk, które są uformowane w samej konstytucji. Wiemy, że w konstytucji władza sądownicza jest niezależna, co oznacza, że sama powinna się też oczyszczać i eliminować jednostki, którą są moralnie, etycznie i historycznie wątpliwe. Tych sędziów, którzy jeszcze w czasie stanu wojennego byli czynni jest w Sądzie Najwyższym bodajże trzech. To nie jest duża liczba - stwierdził.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Eliza Olczyk.

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 12.07.18 

Godzina emisji:  08.10

Czytaj także

KRS: posiedzenie ws. przyszłości sędziów Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 16:10
We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, które potrwa do piątku. Rada ma m.in. rozpatrzeć wnioski sędziów Sądu Najwyższego, którzy wyrazili wolę dalszego zajmowania stanowiska w sądzie. W Polskim Radiu 24 o zmianach w SN mówił dr Bartłomiej Biskup, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik KRS: sędzia Gersdorf przeszła w stan spoczynku, nie może być prezesem Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 08:33
– W mojej ocenie, jako prawnika, konstytucja nie została złamana – powiedział w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Maciej Mitera. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa w Polskim Radiu 24 mówił o reformie sądownictwa, m.in. o obecnym statusie sędzi Małgorzaty Gersdorf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór wokół Sądu Najwyższego. Kto ma rację?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 12:36
- Sytuacja w Sądzie Najwyższym jest skomplikowana ze względu na rozbieżne interpretacje nowych przepisów - ocenił Bartosz Lewandowski z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Jego zdaniem nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie która ze stron ma rację, ponieważ każdy prawnik prezentuję swoją wykładnie, odwołując się do przepisów konstytucji i zasad konstytucyjnych, które legły u jej podstaw. 
rozwiń zwiń