X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Marzec 68. Komentarze publicystów w PR24

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 09:15
- Państwo polskie powinno uczynić Marzec’68 częścią narracji historycznej, by edukować m.in. ludzi na Zachodzie na temat tego, czym był system komunistyczny, jak działał i w jaki sposób przekazywane były rozkazy z Moskwy do Warszawy – powiedział w Debacie Poranka Maciej Kożuszek z Gazety Polskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był także Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego.
Audio
  • 8.03.18 Maciej Kożuszek i Sebastian Gajewski o Marcu’68
Mural z okazji 50. rocznicy Marca 1968 przy stacji metra Centrum w Warszawie. Mural powstał w ramach akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, która ma przypominać o ok. 13 tysiącach Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Polski w 1986 roku. Warszawa, 07.03.2018
Mural z okazji 50. rocznicy Marca 1968 przy stacji metra Centrum w Warszawie. Mural powstał w ramach akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, która ma przypominać o ok. 13 tysiącach Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Polski w 1986 roku. Warszawa, 07.03.2018Foto: PAP/Paweł Supernak

Sebastian Gajewski podkreślił w Polskim Radiu 24, że wydarzeń tzw. marcowych nie można wiązać z jednorazową kampanią, zdarzeniem, jednorazową decyzją polityczną, która została podjęta przez ówczesne polskie władze z inspiracji sowieckiej.

- Tak nie było. Cała ta antysemicka czystka, która trwała od ‘67 roku wpisywała się w pewien proces społeczny. Ówczesny antysemityzm był antysemityzmem instrumentalnym, który nie był de facto skierowany przeciwko Żydom jako Żydom, ale wpisywał się w pewne dążenia pokoleniowe. Dużo Polaków pochodzenia żydowskiego zajmowało wówczas w PRL-owskim aparacie władzy wysokie stanowiska i było bardzo silne parcie młodszego pokolenia w PZPR, w całym aparacie władzy na to, by awansować. W tym sensie z tej antysemickiej czystki skorzystało wiele ludzi bez względu na swoje sympatie czy niechęć dla tamtego systemu – mówił Gajewski.

Według Macieja Kożuszka, „Polacy mają z czasami komunizmu taki problem, że łatwo przypisują odpowiedzialność jednostkom, które były postawione w sytuacji trudnego moralnego wyboru”. – Tymczasem nie można najpierw karać tego, kto w sytuacji bardzo trudnej zachował się niemoralnie jeśli nie ukażemy tego, kto tę sytuację stworzył – wyjaśnił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/pr

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 8.03.18

Godzina emisji: 8:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłanka Kukiz’15 o Marcu’68 i ustawie o IPN

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 08:21
- Dzisiejsze państwo polskie powinno potępić falę antysemityzmu z Marca‘68, ale trudno przepraszać, skoro się nie zawiniło – powiedziała w audycji 24 Pytania Elżbieta Zielińska z Kukiz’15. Odniosła się także do ustawy o IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: Publicyści o projekcie uchwały Senatu ws. Marca ‘68

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 18:00
Senatorowie pracują nad jednolitą treścią uchwały dotyczącej Marca ’68. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o tym, jaką postawę w kontekście tej rocznicy powinny przyjąć władze Polski, rozmawiali Adam Borowski Adam Borowski z „Gazety Polskiej” i Jarosław Włodarczyk z „Press Club Polska”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: Drugie dno Marca ‘68

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 19:30
Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL, będących pokłosiem Marca ’68. Jak jednak podkreślał w Kulisach Spraw prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aspekt dotyczący wydalenia z komunistycznej Polski kilkunastu tysięcy Żydów jest tylko jednym z kontekstów wydarzeń sprzed półwiecza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Marzec’68 jest argumentem za uznaniem PRL-u za państwo totalitarne”

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 11:15
- Marzec’68 to najbardziej złożony kryzys w historii PRL-u. Jego geneza jest bardzo trudna do wyjaśnienia. Protest studentów i nagonka antysemicka to dwa najbardziej wyraziste elementy, ale Marzec’68 to splot kilku wątków – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej. Gośćmi byli także Piotr Legutko z TVP Historia i senator, historyk prof. Jan Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Zawadzka o zdjęciu "Dziadów" i wydarzeniach Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 15:55
Wydarzenia marca 1968 roku to była też reakcja na spektakl "Dziady" w reż. Kazimierza Dejmka z główną rolą Gustawa Holoubka - powiedziała Magdalena Zawadzka w audycji Trendy Kultury Joanny Sławińskiej na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda na obchodach 50. rocznicy wydarzeń Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 12:55
„Tym, którzy zostali wypędzeni chcę powiedzieć – wybaczcie. Polska moimi ustami prosi o wybaczenie, żeby zechcieli zapomnieć, żeby zechcieli przyjąć, że Polska bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma” – powiedział podczas uroczystości obchodów wydarzeń marcowych ’68 prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadkowie tamtych zdarzeń. Wspomnienia z Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 13:55
- Byłem nieco sceptyczny wobec tej manifestacji. Wydawało mi się, że nie spotka się ona z masowym poparciem studentów i że represje będą nieproporcjonalne do efektu. Myliłem się – wspominał w Polskim Radiu 24 uczestnik wydarzeń marcowych 1968 roku prof. Ryszard Bugaj. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Andrzej Anusz.
rozwiń zwiń