Reforma sądownictwa. Publicyści o sporze między KRS a resortem sprawiedliwości

2017-11-02, 07:26

Reforma sądownictwa. Publicyści o sporze między KRS a resortem sprawiedliwości
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EASTNEWS

Sprzeciw Krajowej Rady Sądownictwa wobec wszystkich 265 asesorów nie jest oparty na okolicznościach, które w świetle przepisów mogą stanowić podstawę takiej decyzji – napisali we wspólnym stanowisku asesorzy z listy resortu sprawiedliwości. Chcemy wykonywać służbę w sposób bezstronny, z dala od sporów politycznych – dodali. W Debacie Poranka o sporze na linii KRS-resort sprawiedliwości mówili publicyści: Michał Rachoń, Piotr Nisztor i Tomasz Walczak.

Posłuchaj

2.11.17 Reforma sądownictwa. Publicyści o sporze między KRS a resortem sprawiedliwości
+
Dodaj do playlisty

Krajowa Rada Sądownictwa procedowała w sposób uniemożliwiający kandydatom usunięcie ewentualnych braków, bądź też wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości – podkreślali prawnicy w stanowisku przekazanym PAP przez asesora Piotra Buzka-Garzyńskiego.Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Michał Rachoń, niepowołanie asesorów przez KRS to element gry politycznej. Dziennikarz zaznaczył przy tym, że cierpią na całym zamieszaniu sami aspirujący do zawodu sędziego młodzi prawnicy. – Nie mam najmniejszych wątpliwości, że KRS użyła wybiegu formalnego, by zagrać ludźmi, którzy swoją edukację rozpoczęli wiele lat przed tym, jak Zbigniew Ziobro został ministrem, zanim w ogóle zaczęto myśleć o reformie wymiaru sprawiedliwości – wskazywał gość PR24. – Środowiska prawnicze pokazują jasno, że one nie życzą sobie absolutnie żadnych zmian, nie chcą żadnych młodych ludzi, którzy mogliby patrzeć na to, co robią – dodawał publicysta Telewizji Polskiej.

Zdaniem Tomasza Walczaka, ostatnie działania KRS należy rozpatrywać w kontekście trwającej „wojny” między ministerstwem sprawiedliwości a środowiskiem sędziowskim. – Tłumaczenia Rady ws. asesorów są absurdalne. Trudno nie odnieść wrażenia, że sędziowie chcieli po prostu „utrzeć nosa” Zbigniewowi Ziobrze – komentował dziennikarz Super Expressu.

W opinii Piotra Nisztora, kolejne zamieszanie w wymiarze sprawiedliwości świadczy o tym, że gruntowna reforma sądownictwa jest koniecznością. – Mam nadzieję, że reforma, która na razie miała charakter kadłubowy, po tym jak prezydent w lipcu nie podpisał wszystkich ustaw, wreszcie ruszy w pełnej formie – pointował publicysta Gazety Polskiej.

W poniedziałek wieczorem rzecznik KRS Waldemar Żurek poinformował, że Rada postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. – Wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono skuteczny sprzeciw – zaznaczył. We wtorek KRS uzasadniała decyzję brakami formalnymi – m.in. brakiem zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.

Więcej w całej rozmowie.

ddd 
Od lewej: Michał Rachoń, Tomasz Walczak i Piotr Nisztor

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/zz

_____________________________________________

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 08:06

Polecane

Wróć do strony głównej