X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W miejscu katastrofy smoleńskiej Rosjanie chcą zbudować gazociąg. "Typowo sowiecka złośliwość”

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 09:31
Wstęp na miejsce katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem jest zabroniony. Według informacji podanych przez reportera Polsat News Tomasza Kułakowskiego. Ze zdjęć opublikowanych przez dziennikarza wynika, że teren jest ogrodzony, a zawieszone tablice ostrzegawcze informują, że prowadzone są na nim prace poszukiwawczo-konstrukcyjno-montażowe związane z budową magistrali gazociągowej. O działaniach Rosjan mówili w audycji Debata Poranka publicysta Marek Król, Wojciech Korkuć i Sebastian Gajewski z Cetrum i. Daszyńskiego.
Audio
  • 31.10.2017 Marek Król, Wojciech Korkuć i Sebastian Gajewski o katastrofie smoleńskiej
Szczątki samolotu Tu-154  na miejscu katastrofy, Smoleńsk, 10 kwietnia 2010.
Szczątki samolotu Tu-154 na miejscu katastrofy, Smoleńsk, 10 kwietnia 2010.Foto: Serge Serebro / wikipedia / CC BY-SA 3.0

Tomasz Kułakowski stwierdził, że budowa gazociągu to rosyjska odpowiedź na usuwanie pomników radzieckich w Polsce. Według Sebastiana Gajewskiego nie można wymusić na Rosjanach działań w ramach prawa międzynarodowego.

– Mam sceptyczny stosunek do posługiwania się instrumentami prawa międzynarodowego. Prawnicy mówią, że prawo międzynarodowe nie jest prawem, dlatego, że nie ma w nim sankcji ani egzekucji. Jeśli jakieś państwo nie chce wykonać swojego zobowiązania, to niczego się od tego kraju nie wyegzekwuje, ktokolwiek by mu nie nakazał. Tak to działa w przypadku katastrofy smoleńskiej, gdy pewne sytuacje mają miejsce na terytorium danego kraju, czyli Rosji – powiedział prawnik.

Zdaniem Wojciecha Korkucia mamy do czynienia z zacieraniem śladów przez Rosjan w sprawie katastrofy smoleńskiej. – To nie dotyczy tylko terenu samej katastrofy, tylko chodzi o to, że wrak samolotu nie jest zwrócony. Nie ma też szans, by pseudoproces w sprawie katastrofy w rosyjskim sądzie się zakończył. Proszę zauważyć, że te decyzje dzieją się równolegle do postępowań podkomisji smoleńskiej, która mówi, że ma nowe dowody w sprawie. Jedynym postępowaniem, które można wyegzekwować, to postępowanie wobec osób, które dopuściły do takiego stanu. – mówił gość Polskiego Radia 24

Goście PR24: Sebastian Gajewski, Marek Król i Wojciech Korkuć     foto: PR24
Goście PR24: Sebastian Gajewski, Marek Król i Wojciech Korkuć. foto: PR24

W ocenie Marka Króla działania Rosjan to „typowo sowiecka złośliwość”. – Pamiętamy wszyscy co robiono wokół zbrodni katyńskiej. Niemiecki pisarz Jurgen Roth napisał o Smoleńsku, że celem tych operacji jest poniżenie Polski. Smutno mu jest, że kraje Zachodu milczą lub nabrały wody w usta. Katastrofa smoleńska jest największym dramatem po wojnie. Rosjanie złośliwie nie oddają wraku i czarnych skrzynek – wskazywał publicysta.

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 77 laty w Katyniu.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 08:06

Czytaj także

Debata Dnia: MSZ zaskarży rosyjskie śledztwo smoleńskie do Trybunału w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 18:57
Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że w najbliższym czasie Polska przedstawi skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Chodzi m.in. o zwrot wraku samolotu Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Karol Gac (Do Rzeczy) i Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON zarzuca Tuskowi zdradę dyplomatyczną. Jest zawiadomienie o przestępstwie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 15:08
Do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie szefa MON Antoniego Macierewicza ws. tzw. zdrady dyplomatycznej. Ma ono związek z katastrofą smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku, a dotyczy także badania jej przyczyn i okoliczności. Informację tę potwierdził na konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Wojciech Mucha z Gazety Polskiej Codziennie i sędzia Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Oddając Rosji śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej abdykowało państwo polskie”

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 12:00
 - Polska dobrowolnie oddała śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej w ręce Rosji, która była producentem samolotu, na której lotnisku wydarzyła się katastrofa i której kontrolerzy powietrzni sprowadzali maszynę na lotnisko. Oddając Rosji śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej abdykowało państwo polskie – powiedział w programie 24 Pytania poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak. Gość mówił także w programie o pracy sejmowej komisji ds. katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. „7 lat żyliśmy w kłamstwie”

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 09:15
Ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniają liczne błędy. W trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób  - poinformował nadzorujący śledztwo smoleńskie prokurator Marek Pasionek. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał. O sprawie w Debacie Poranka mówili Jan Śpiewak (Krytyka Polityczna, Wprost), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Stanisław Janecki (W Sieci).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. "Polaryzacja jest tak silna, że część Polaków i tak nie uwierzy w wyjaśnienia podkomisji"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 13:36
"Moment eksplozji został zidentyfikowany, znaleźliśmy go w zapisie jednego z rejestratorów" - poinformował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na zjeździe szefów klubów Gazety Polskiej w Spale. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl
rozwiń zwiń