X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Po referendum niepodległościowym w Katalonii. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 11:50
W niedzielnym – nieuznawanym przez władze centralne w Madrycie – referendum w Katalonii wzięło udział 42 procent uprawnionych do głosowania. 90 procent z nich opowiedziało się za niepodległością regionu. W dniu referendum doszło w Barcelonie do starć z policją, ucierpiało w nich ponad 800 osób. W Debacie Poranka komentarz publicystów – Katarzyny Kozłowskiej i Mirosława Skowrona (Super Express).
Audio
  • 2.10.17 Po referendum niepodległościowym w Katalonii. Komentarze
  • 02.10.2017 Reakcje UE na referendum w Katalonii. Relacja Beaty Płomeckiej - korespondentki Polskiego Radia w Brukseli
  • 02.10.2017 Dzień po referendum w Katalonii. Relacja Adriana Bąka - specjalnego wysłannika Polskiego Radia do Barcelony
Katalończycy cieszą się z ogłoszenia wyników referendum
Katalończycy cieszą się z ogłoszenia wyników referendumFoto: PAP/ EPA/SANTI DONAIRE

Wyniki referendum nie są akceptowane przez Madryt. Premier Hiszpanii, Mariano Rajoy, podkreślał, że organizatorzy głosowania złamali prawo i przekroczyli dopuszczalne w demokracji granice. Przedstawiciele UE po referendum milczą, ale jeszcze przed głosowaniem przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani, stwierdził, że referendum to działanie „przeciwko konstytucji Hiszpanii, przez co jest niezgodne z prawem”.

Referendum w Katalonii - czytaj więcej

– To referendum rzeczywiście nie było zgodne z konstytucją. Zastanawiam się tylko, czy wszystkie sprzeczne z ustawą zasadniczą działania władz lokalnych należy rozpędzać, przysyłając na miejsce „tępych osiłków” ze stolicy kraju i pacyfikować mniejszość narodową – komentował w PR24 Mirosław Skowron, dodając przy tym, że „działaczy katalońskich zamykano już kilka tygodni przed referendum”. – To zamykanie za poglądy polityczne. Złamano zasady, na których opiera się Unia Europejska – podkreślał, oceniał przy tym, że w UE są „równi i równiejsi”.

– To, do czego doszło, nie jest godne pochwały. Kwestia dotyczące praw człowieka i podstawowych wolności będą na pewno jednak podnoszone przez instytucje unijne. Możemy spodziewać się silniejszych komentarzy niż w stosunku do Polski – mówiła z kolei na naszej antenie Katarzyna Kozłowska.

Lider lokalnego rządu, Carles Puigdemont, po ogłoszeniu wyników referendum, dał do zrozumienia, że wkrótce Katalonia pójdzie własną drogą. Powiedział, że mieszkańcy Katalonii zasłużyli na posiadanie niepodległego państwa, które ukonstytuuje się jako republika. Słowa te zostały uznane za zapowiedź jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Barcelonę.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Sławomir Jastrzębowski.

Polskie Radio 24/IAR

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 2.10.17

Godzina emisji: 8.06

 

Czytaj także

Referendum w Katalonii. Policja użyła gumowych kul, są ranni

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 11:41
Hiszpańska policja użyła gumowych kul wobec osób protestujących w Barcelonie przeciwko działaniom funkcjonariuszy, którzy konfiskowali urny i karty do głosowania w katalońskim referendum niepodległościowym. Dwie osoby zostały ranne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Katalonii. "Użycie przemocy przez policję wywołało jeszcze większą złość"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:01
- Już w XIX w., gdy Hiszpania poniosła klęskę tracąc kolonie a Katalonia poszła zupełnie inną drogą rozwoju ekonomicznego, stosunki między Madrytem a Barceloną były złe. Próby utworzenia republiki katalońskiej miały miejsce u progu wieku XX. Wtedy w pewien sposób przekupiono Katalończyków, utrzymano ich w państwie – mówiła w Gorącym Temacie prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego. O referendum w Katalonii mówił także wysłannik Polskiego Radia 24 w Barcelonie Adrian Bąk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źródła i konsekwencje referendum niepodległościowego w Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 19:23
– Jeszcze przez długi czas w Hiszpanii będzie trwało lizanie ran po tym, co stało się w niedzielę w Katalonii – powiedział Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl. Odniósł się w ten sposób do katalońskiego referendum niepodległościowego i zdecydowanej reakcji na to wydarzenie hiszpańskiego rządu. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Konrad Kołodziejski z tygodnika „Sieci”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Katalonii pod znakiem rozwiązań siłowych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 22:50
Ponad 840 osób zostało rannych w starciach z policją podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Hiszpańskie MSW przekazało zaś, że w związku z zamieszkami ucierpiało 12 policjantów, aresztowano trzy osoby oraz zamknięto 92 lokale wyborcze. O napiętej sytuacji na Półwyspie Iberyjskim i skutkach, jakie może pociągnąć za sobą niedzielne głosowanie mówiliśmy w magazynie „Świat w Powiększeniu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyniki referendum w Katalonii. "90 proc. uczestników głosowało za niepodległością"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:15
Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych a pozostałe głosy były nieważne. Prebieg głosowania w Katalonii relacjonowała w PR24 Ewa Wysocka - wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń