Kontrowersje wokół wartej 19 milionów złotych kampanii „Sprawiedliwość”

2017-09-11, 09:59

Kontrowersje wokół wartej 19 milionów złotych kampanii „Sprawiedliwość”
Billboardy reklamujące rządowa kampanię dotyczącą reformy sadów . Foto: Andrzej Hulimka/REPORTER/EASTNEWS

„Naszym celem jest kampania prawdy o stanie sądownictwa i rzetelnej informacji o tym, czego dotyczą zmiany w wymiarze sprawiedliwości” - powiedział prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Andrzej Jurkiewicz. Partie opozycyjne protestują przeciwko finansowaniu przez Polską Fundację Narodową kampanii informacyjnej rządu w sprawie reformy sądownictwa. O kampanii „Sprawiedliwość” mówili w audycji Debata Poranka publicystka Katarzyna Kozłowska i Piotr Nisztor („Gazeta Polska Codziennie”).

Posłuchaj

11.09.2017 Katarzyna Kozłowska i Piotr Nisztor o kampanii „Sprawiedliwość”.
+
Dodaj do playlisty

Szczegóły kampanii przedstawili wspólnie w piątek: premier Beata Szydło i władze Polskiej Fundacji Narodowej. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa. Według Katarzyny Kozłowskiej rząd nie jest od organizacji kampanii społecznych. – Oczywiste jest kto był zleceniodawca kampanii. Problematyczne jest już to, że wykonawca tej kampanii wyłoniony został poza mechanizmami przetargowymi. Nie tylko cel kampanii, ale i sposób jest przeprowadzenia, budzą wiele słusznych pytań – mówiła publicystka.

Zdaniem Piotra Nisztora nie można mówić o przypadku w kwestii tego, kto realizuje kampanię „Sprawiedliwość”. - Wydaje mi się, że przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, którzy znajdują się w radzie fundacji, będą mieli problem, jeśli dojdzie do sprzeniewierzenia środków. Gdy czytałem o tej fundacji, to myślałem, że została powołana, by bronić Polski na arenie międzynarodowej. Co do osób, które wykonują kampanię, to budzą one wątpliwości. Gdyby okazało się, że za rządów Donalda Tuska kampanię prowadzą jego byli współpracownicy, to byłaby wielka afera – powiedział dziennikarz.

Według Kozłowskiej kampania jest przeprowadzona przed prezentacją projektów ustaw o SN i KRS przez prezydenta nieprzypadkowo. - Rząd zachowuje się jak wielka organizacja pozarządowa. Pytanie jest o rzetelność, celowość i gospodarność, zarówno w odniesieniu do statutu fundacji, jak i w odniesieniu do obowiązującego w Polsce prawa. Rozmawiamy o promocji Polski zagranicą, która ma miejsce w Polsce – wskazywała komentatorka.

W ocenie Nisztora Polska Fundacja Narodowa może być orężem w wewnętrznej walce w rządzie. – Mówimy o dwóch były współpracownikach premier Szydło ds. wizerunku, którzy zostali przez premier usunięci z Kancelarii. Z drugiej strony fundacja nie jest nadzorowana przez premier Szydło, tylko przez wicepremiera Glińskiego. Gdybyśmy się zastanawiali komu zależy na rozpalaniu tych emocji, to mogłoby się okazać, że niektórzy w PiS-ie chcieliby, żeby fundacja poniosła klęskę – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Sławomir Jastrzębowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 11.09.2017

Godzina emisji: 08:07


Polecane

Wróć do strony głównej