Debata Poranka: Najważniejsze wydarzenia w gospodarce w 2016 roku

2016-12-28, 10:37

Debata Poranka: Najważniejsze wydarzenia w gospodarce w 2016 roku
Zdjęcie ilustracyjne/fot.shutterstock

Rok 2016 to czas wielu zmian w polskiej gospodarce. Objęły one system podatkowy, spółki Skarbu Państwa, Narodowy Bank Polski i Radę Polityki Pieniężnej. Ważnym wydarzeniem było też przyjęcie przez rząd "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", wszedł w życie program Rodzina 500 Plus, obniżony został wiek emerytalny. O sytuacji gospodarki w minionym roku mówili w Debacie Poranka prof. Grażyna Ancyparowicz (Rada Polityki Pieniężnej), prof. Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).

Posłuchaj

28.12.2016 Debata Poranka: Rok 2016 w gospodarce. Goście: prof. Grażyna Ancyparowicz (Rada Polityki Pieniężnej), prof. Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna)
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem profesor Grażyny Ancyparowicz, w 2016 roku pojawiło się kilka gospodarczych wpadek. Za największą uznała reformy podatkowe. – Jestem przeciwna podatkom sektorowym, bo są nisko wydajne fiskalnie, a powodują złe emocje w środowiskach, których dotyczą – oceniła. Dodała, że przeciwstawia się również koncepcji dotyczącej OFE.  

Marek Tejchman odniósł się do styczniowego obniżenia ratingu dla Polski. – Ten ruch był absurdalny. Wynikał z przesadzonych obaw, związanych z niezależnością NBP – mówił. Za porażkę 2016 roku uznał także podatek handlowy. – Koncepcja była źle sformułowana. Pytanie, czy podatki to jest mechanizm, za pomocą których trzeba wpływać na sytuację na rynku – podkreślił. Jego zdaniem, dobre efekty przyniósłby natomiast podatek jednolity. – Zmniejszał możliwość arbitrażu podatkowego, związanego z rożnymi formami zatrudnienia. Dodatkowo rozwiązania zmniejszały dysproporcje podatkowe.

Według prof. Zbigniewa Krysiaka na uwagę zasługują intensywne działania, dotyczące udomowienia banków. – To będzie pozytywnie oddziaływać na przyszłość już w następnym roku – zaznaczył. Pozytywnie ocenił także Konstytucję dla Biznesu. – Jeśli ten program sprawnie będzie wdrażany, to możemy oczekiwać silnego impulsu dla rozwoju przedsiębiorstw.  

Goście mówili również o programie Rodzina 500 Plus. Prof. Ancyparowicz wyjaśniała, że choć był ogłaszany jako program pronatalistyczny, to poprawił jakość życia wielu polskich rodzin.  – Bez wątpienia to wpływa na wzrost oszczędności, dał natychmiastowy efekt – dodała. Tejchman wskazywał, że program stał się formą dochodu podstawowego. Zdaniem Krysiaka pozytywnym aspektem jest to, że istotna część świadczeń przeznaczana jest na edukację. – To jest inwestycja na przyszłość – podsumował.


Od lewej: Marek Tejchman, prof. Grażyna Ancyparowicz i prof. Zbigniew Krysiak; foto: PR24/MR Od lewej: Marek Tejchman, prof. Grażyna Ancyparowicz i prof. Zbigniew Krysiak; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.  

Polskie Radio 24/ip

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 28.12.2016

Godzina emisji: 9:15


Polecane

Wróć do strony głównej