Budżet na 2017 rok – życzeniowy czy realistyczny?

2016-09-28, 10:17

Budżet na 2017 rok – życzeniowy czy realistyczny?
Premier Beata Szydło. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Czy polski budżet stać na wszystkie programy, które wprowadza i planuje wprowadzić rząd? O tym w Debacie Poranka rozmawiali Andrzej Gelberg z Radia Solidarność, dr Andrzej Polaczkiewicz, ekonomista i Piotr Szumlewicz z kwartalnika Bez Dogmatu.

Posłuchaj

28.09.16 Debata Poranka: Budżet na 2017 rok: Czy programy rządowe doprowadzą Polskę do bankructwa? Goście: Andrzej Gelberg z Radia Solidarność, dr Andrzej Polaczkiewicz, ekonomista i Piotr Szumlewicz z kwartalnika Bez Dogmatu.
+
Dodaj do playlisty

Funkcjonuje program Rodzina 500 Plus, w przyszłym roku ma nastąpić obniżenie wieku emerytalnego, ma wejść w życie program Mieszkanie Plus – czy są na to pieniądze – pytał w Polskim Radiu 24 Robert Walenciak, prowadzący Debatę Poranka. Dr Andrzej Polaczkiewicz uważa plany rządu za myślenie życzeniowe i obawia się, że będzie brakowało pieniędzy.

 – Już nie ma tych pieniędzy, a co dopiero w przyszłości, kiedy te wszystkie niestety czasem „księżycowe” pomysły wdrożymy w życie. Niewiele się udaje rządowi jeśli chodzi o sprawę dochodową – podkreślał ekonomista.


Od lewej: Andrzej Gelberg, dr Andrzej Polaczkiewicz i Piotr Szumlewicz; Foto: PR24/TB Od lewej: Andrzej Gelberg, dr Andrzej Polaczkiewicz i Piotr Szumlewicz; Foto: PR24/TB

Andrzej Gelberg nie uważa, żeby sytuacja była tak dramatyczna, jak przedstawiał ją przedmówca, a rząd idzie w dobrą stronę.

– Nie sądzę, żeby rządzący dzisiaj Polską byli samobójcami – mówił gość Polskiego Radia 24. – W rządzie nie siedzą sami szaleńcy, a Mateusz Morawiecki, który był odpowiedzialnym bankowcem, a dziś będzie bardzo ważną osobą jeśli chodzi o gospodarkę, na pewno nie oszalał – powiedział Gelberg. – To odpowiedzialne, choć ryzykowne, działania rządu, które mają doprowadzić do pewnej sanacji również naszą gospodarkę – dodał.

Zdaniem Piotra Szumlewicza, budżet na 2017 rok jest zbyt optymistyczny, a po stronie wpływów nie ma zbyt wielu pomysłów.

– Dynamika PKB spada i nic nie wskazuje na to, żeby miała rosnąć. To jest koncert życzeń, który również widać w planie Morawieckiego, który mówi nawet o zagospodarowaniu kosmosu – powiedział Piotr Szumlewicz. – Jestem za zwiększaniem wydatków, tylko w takim razie trzeba komuś podnieść podatki – wskazuję osoby najbogatsze – mówił.

Więcej w całej Debacie Poranka.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/dds

___________________

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 09.15


Polecane

Wróć do strony głównej