X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kryzys na granicy. Rzecznik 16. Dywizji Zmechanizowanej: migranci są szkoleni przez służby białoruskie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 10:15
- Próby nielegalnego przekraczania granic są koordynowane przez służby białoruskie. Migranci są prawdopodobnie szkoleni przez funkcjonariuszy tudzież żołnierzy białoruskich - mówił w Polskim Radiu 24 mjr Marek Nabzdyjak, rzecznik 16. Dywizji Zmechanizowanej.
Migranci siłą przetrzymywani przez służby białoruskie koczują przy granicy z Polską
Migranci siłą przetrzymywani przez służby białoruskie koczują przy granicy z PolskąFoto: DWOT / terytorialsi.wp.mil.pl

W piątek na odcinku granicy ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych doszło do kilku prób siłowego przedostania się z Białorusi do Polski. Straż Graniczna informuje na Twitterze, że największa grupa liczyła około 200 cudzoziemców, pozostałe po kilkadziesiąt osób. Migranci byli agresywni. Rzucali kamieniami, petardami i używali gazu łzawiącego. Straż Graniczna informuje, że w sumie wczoraj doszło do 195 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko - białoruskiej. Zatrzymano 5 migrantów. Wobec 82 osób, które próbowały przedostać się do Polski, wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

Żołnierze wspierają Straż Graniczną

W ochronie granic Straż Graniczną wspierają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, sił operacyjnych, policja i straż pożarna. Jedną z jednostek wspierających obronę granic jest 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana Wojska Polskiego. W Polskim Radiu 24 o działaniach żołnierzy i funkcjonariuszy mówił rzecznik dywizji mjr Marek Nabzdyjak.

Od samego początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej żołnierze z jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej aktywnie wspierają każdego dnia i nocy funkcjonariuszy Straży Granicznej, chroniąc naszą granicę - mówił mjr Marek Nabzdyjak.

Eskalacja na granicy

Jak wyjaśnił, przez cały ten czas na granicy rozgrywały się różne scenariusze, jednak od kilkunastu dni obserwuje się na granicy wyraźną eskalację.

- Niedawno mieliśmy sytuację dość kryzysową w rejonie Kuźnicy Białostockiej, a aktualnie obserwujemy, że próby nielegalnego przejścia są podejmowane na odcinku bardziej południowym w woj. podlaskim, a mianowicie w rejonie miejscowości Białowieża - wyjaśnił rzecznik 16. Dywizji.

- Zauważyliśmy troszeczkę inną metodę działania migrantów. Dostrzegamy i obserwujemy, wyciągając wnioski z tego, co się dzieje na granicy, że te próby są koordynowane przez służby białoruskie. Migranci są prawdopodobnie szkoleni przez funkcjonariuszy białoruskich tudzież żołnierzy z jednostek specjalnych w sposobie siłowego pokonywania granic - podkreślił mjr Nabzdyjak.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:07 PR24_mp3 2021_11_20-08-34-56_CA.mp3 Mjr Marek Nabzdyjak o działaniach na granicy ("Cafe armia" / PR24)

* * *

Audycja: "Cafe armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: mjr Marek Nabzdyjak (rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej)
Data emisji: 20.11.2021
Godzina emisji: 08.35

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Premier: jesteśmy zgodni z USA w ocenie konfliktu wywołanego przez Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 19:43
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego Stanów Zjednoczonych Avril Haines. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
rozwiń zwiń