X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rzecznik WOT: sytuację na granicy z Białorusią możemy określić jako kryzys hybrydowy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 11:08
- Sytuację na granicy z Białorusią możemy określić jako kryzys hybrydowy, wszyscy mamy świadomość tego, skąd biorą się tam migranci, kto stoi za ich pojawianiem się na granicy, jaki jest tego cel - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Operacja Silne Wsparcie prowadzona jest w rejonie strefy przygranicznej z Białorusią
Operacja "Silne Wsparcie" prowadzona jest w rejonie strefy przygranicznej z Białorusią Foto: twitter.com/terytorialsi

Żołnierze WOT prowadzą operację "Silne Wsparcie" w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią.

1200 granica usnarz gorny twitter.jpg
Artur Roland Kozłowski: stajemy przed wyzwaniem migracyjnym

Ich zadaniem jest patrolowanie miejscowości objętych stanem wyjątkowym i wspieranie mieszkańców tych terenów, a także informowanie, co zrobić w sytuacji zagrożenia. Od 3 września w działaniach biorą udział dwie brygady OT z rejonów graniczących z Białorusią.

Operacja "Silne Wsparcie"

Płk Marek Pietrzak podkreślał, że celem operacji "Silne Wsparcie" jest budowanie odporności społeczności lokalnych na kryzysy hybrydowe. - Od dawna mieliśmy świadomość sytuacji i stąd reakcja z naszej strony - pojawienie się żołnierzy WOT przy granicy, tak aby być blisko lokalnych społeczności i odpowiadać na ich potrzeby.

- Nasze pierwsze działania były skupione na kontakcie z samorządowcami, wójtami czy sołtysami. Te społeczności funkcjonują w miarę normalnie, są jednak potrzeby wynikające z obaw o to, jak może się rozwijać sytuacja. Miejmy też świadomość tego, że pojawienie się żołnierzy w mundurach Wojska Polskiego ustabilizowało sytuację, słyszeliśmy to wielokrotnie. Żołnierze cieszą się zaufaniem społecznym, kiedy się pojawiają, lokalne społeczności czują się bezpieczniej - zaznaczył.

"WOT są znakomitą przepustką do służby zawodowej"

Gość audycji mówił również o planach rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. - Kilka tygodni temu liczba terytorialsów przekroczyła 30 tys. Ciągle mamy nowych ochotników, którzy czekają na dołączenie do jednostek. Powiększamy się sukcesywnie, WOT są aktywne na wielu obszarach, zapraszamy wszystkich, którzy spełniają wymagania - mówił rzecznik formacji.

- WOT są również znakomitą przepustką do służby zawodowej. Każdy, kto chce wstąpić do służby zawodowej, może najpierw wstąpić do WOT, zobaczyć, jak wygląda wojsko, czy wyobrażenie, które ma o służbie wojskowej, jest rzeczywiste, i wtedy podjąć decyzję. Wielu żołnierzy tak robi. Służąc w WOT, nie musimy rezygnować z tego, co robimy na co dzień, możemy się uczyć czy pracować i jednocześnie założyć mundur z biało-czerwoną flagą i służyć ojczyźnie - dodał.

Posłuchaj
21:09 PR24 2021_09_18-08-36-07.mp3 Płk Marek Pietrzak o operacji "Silne Wsparcie" (Polskie Radio 24 / Cafe Armia)

W audycji także o  tegorocznym święcie Wojsk Obrony Terytorialnej, które poza uroczystym apelem na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie będzie miało wymiar sportowej rywalizacji w wielu gminach w Polsce.

26 września, w niedzielę, odbędą się "WOTGames" - rodzinne, darmowe pikniki sportowe w całej Polsce. Więcej informacji na stronie internetowej.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Cafe Armia

  Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

  Gość: płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej

  Data emisji: 18.09.2021

  Godzina emisji: 08.35

  PR24/ka

  Czytaj także

  Stan wyjątkowy przy wschodniej granicy. Prof. Paruch: tej decyzji nie można było długo odwlekać

  Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 10:32
  - Nie można było odwlekać bardzo długo decyzji o stanie wyjątkowym ponieważ czas na uporządkowanie tej sprawy mamy do wyborów niemieckich. To polityka zagraniczna. Tym bardziej, że PO nie była w stanie odnieść się krytycznie do zachowań posłów opozycji na granicy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Ćwiczono nowy wariant wojny hybrydowej". Prof. Piotr Grochmalski o manewrach Zapad-2021

  Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:09
  - Mamy do czynienia z nałożeniem się wielkich manewrów rosyjsko-białoruskich, w istocie głównie rosyjskich, z sytuacją niepewności pojawiającej się wśród sojuszników NATO, jaka będzie kondycja i determinacją sojuszu w związku z realizacją jego strategicznych celów - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).  
  rozwiń zwiń