Zbliża się V edycja olimpiady wiedzy o bezpieczeństwie i obronności

2020-10-10, 09:56

Zbliża się V edycja olimpiady wiedzy o bezpieczeństwie i obronności
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: panitanphoto/shutterstock.com

Do 15 października uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w V edycji olimpiady wiedzy o bezpieczeństwie i obronności. Dlaczego warto w niej uczestniczyć? Co mogą uzyskać laureaci? O tym w audycji "Cafe armia" Agnieszka Drążkiewicz rozmawiała ze swoimi gośćmi.

Olimpiada wiedzy o bezpieczeństwie i obronności to cykliczne wydarzenie organizowane corocznie przez Uniwersytet Warszawski. Skierowana jest do młodzieży wszystkich typów szkół ponadpodstawowych.

Powiązany Artykuł

cyberataki haker 1200 free 1200.jpg
"Cyberbepieczeństwo to wyzwanie". Gen. Artur Dębczak o programie "CYBER.MIL z klasą"

Szczególny wymiar bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie

Celem olimpiady jest m.in. propagowanie wiedzy w zakresie nauk o bezpieczeństwie i obronności, a także kreowanie postaw patriotycznych. Dr Mariusz Włodarczyk, kierownik organizacyjny, mówiąc o początkach olimpiady, wskazał, że pomysł na jej organizację pojawił się pięć lat temu.

Posłuchaj

Dr Mariusz Włodarczyk i dr Marta Rojewska o idei olimpiady wiedzy o bezpieczeństwie i obronności ("Cafe armia") 21:37
+
Dodaj do playlisty

- Inicjatywa narodziła się na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Chodziło o zrobienie czegoś, co pozwoliłoby zintegrować społeczeństwo akademickie, a także byłoby pomostem między szkołami średnimi i wyższymi. Tematyka skupia się wokół zagadnienia bezpieczeństwa, które w tej dekadzie nabrało szczególnego znaczenia w związku z ciągłymi konfliktami zbrojnymi czy zamachami terrorystycznymi - podkreślił.

Szansa na sprawdzenie się

Powiązany Artykuł

1200_wojsko_PAP.jpg
Rektor Akademii Marynarki Wojennej: kształcimy przyszłe kadry na potrzeby sił zbrojnych

Dr Marta Rojewska, która uczestniczy w organizacji olimpiady, podkreśliła, że konkursy skupiające się na pewnych szczegółowych kwestiach z  zakresu nauk społecznych i politycznych cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży.

- Jest to możliwość sprawdzenia się, tym bardziej, że u nas pierwszym etapem jest przygotowanie pracy pisemnej, filmu lub podcastu związanego z tematyką bezpieczeństwa. Również późniejsze testy wiedzy na etapach okręgowym i centralnym dają możliwość wypróbowania swoich sił przez uczestników. Pod tym względem olimpiada na pewno jest wartościowa - dodała.

Temat zmienny olimpiady w roku szkolnym 2020/2021 brzmi "Siły Zbrojne w systemie bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej".

Jak wyglądają kolejne etapy olimpiady? Co należy zrobić, by wziąć w niej udział? Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej poświęconej konkursowi

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: dr Mariusz Włodarczyk, kierownik organizacyjny olimpiady i dr Marta Rojewska
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 08.37

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej