X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Płk Głuszczak: chcemy, żeby ludzie pamiętali o weteranach każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 10:20
- Dzień Weterana, to dzień, kiedy wspominamy czas, kiedy byliśmy na misjach, kiedy pełniliśmy trudne i odpowiedzialne zadania. Ale to także moment, by wspomnieć naszych kolegów, którzy nie wrócili z tych misji. Chcielibyśmy, żeby ludzie pamiętali o weteranach - mówił w Polskim Radiu 24 płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Audio
  • Płk Szczepan Głuszczak o Dniu Weterana ("Cafe Armia" / PR24)
Uroczystości z okazji Dnia Weterana 2020 na Placu Piłsudskiego w Warszawie
Uroczystości z okazji Dnia Weterana 2020 na Placu Piłsudskiego w WarszawieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
witek weterani mid-20529309 1200.jpg
Marszałek Sejmu w Dniu Weterana: z godnością nosicie polski mundur, my też jesteśmy z was dumni

W piątek obchodzony był w Polsce Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Z tej okazji podczas uroczystości w Belwederze prezydent odznaczył żołnierzy biorących udział w misjach zagranicznych, zaś na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczystości z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek. W Polskim Radiu 24 o Dniu Weterana mówił płk Szczepan Głuszczak.

Świętowanie Dnia Weterana

- Staramy się w taki sposób, jak tylko możemy, ten dzień święcić. Bo Dzień Weterana, to dzień, kiedy wspominamy czas, kiedy byliśmy na misjach, kiedy pełniliśmy tam te trudne i odpowiedzialne zadania. Ale to także moment, by wspomnieć naszych kolegów, którzy nie wrócili z tych misji. Chcielibyśmy, żeby ludzie pamiętali o weteranach i o poległych zawsze, nie tylko 29 maja, ale ten dzień szczególnie daje nam do zrozumienia, jakie straty ponieśliśmy zwłaszcza wśród kolegów, bliskich, którzy razem z nami pełnili służbę - podkreślił gość PR24.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Niezwykła odwaga i wyszkolenie". Pierwsza dama o weterankach zagranicznych misji

Płk Głuszczak opowiedział też o tegorocznej formie upamiętnienia weteranów. - Przez najbliższy miesiąc ok. 300 motocyklistów ze wszystkich jednostek, reprezentujący wszystkie rodzaje sił zbrojnych, Żandarmerię Wojskową, instytucje wojskie, będą jeździć na groby poległych żołnierzy, żeby tam oddać im hołd, zapalić znicz i wspomnieć - mówił oficer.

Wyjaśnił, że tegoroczne obchody mają na celu także zwrócenie uwagi innych na weteranów. Chodziło o to, by świętowanie było nieco inne, a także by zwrócić uwagę każdego, kto zobaczy 300 motocyklów i żołnierzy jadących na cmentarz, aby zainteresował się tym wydarzeniem. Wspomniał także, że wśród motocyklistów będzie żona poległego na misji zagranicznej oficera.

Mariusz Błaszczak Twitter (1).jpg
Rajd motocyklowy, wręczenie odznaczeń. W piątek obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Co jest najważniejsze?

- Najważniejsze jest to, żeby weterani poczuli, że nie są zapomniani, że ten epizod związany z pobytem na misjach, te pół roku, rok, czasem nawet 4 lata [...], nie był tylko epizodem, tylko czymś, co definiuje jako człowieka. Te misje na nas wpływają, zmieniają nasze charaktery, każdy z nas jest inny - wyjaśniał płk Głuszczak.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Dzięki wam obraz Polski poza granicami kraju jest tak pozytywny". Szef MON o żołnierzach na misjach

- Chciałbym, żeby słowo weteran nie kojarzyło się tylko z Dniem Weterana, tylko z tym, że człowiek był na misji, a za tym idą pewne wartości. Że ten człowiek ma empatię, że potrafi pomagać innym [...], że wierzy w dobre zakończenie sprawy, dąży do tego - podkreślił szef Centrum Weterana dodając, że w czasach pandemii te wartości są szczególnie istotne.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: płk Szczepan Głuszczak (dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa)
Data emisji: 30.05.2020
Godzina emisji: 08.36

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Parys: prezydent jest patronem budowy suwerenności, odrywania się Polski od komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 18:53
- Obowiązkiem konstytucyjnym prezydenta jest stać na straży Polski. W przeszłości komunistyczne wpływy oznaczały podporządkowanie Polski Rosji - powiedział b. minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego Jan Parys, pytany o kwestię dekomunizacji armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Budują prestiż Polski i realizują nasze interesy". Prezydent odznaczył uczestników misji

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:39
- Polscy żołnierze reprezentują Polskę i realizują nasze interesy i za to, z punktu widzenia Rzeczypospolitej, jesteśmy im winni ogromną wdzięczność - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda w Belwederze, gdzie odznaczył Gwiazdami Morza Śródziemnego dziesięcioro uczestników misji wojskowych.
rozwiń zwiń