X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Cafe Armia". Czy Polsce potrzebny jest czołg nowej generacji?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 08:59
- Chcemy wymieniać nasz sprzęt w kierunku, który będzie pozwalał na jego większą spójność technologiczną ze sprzętem krajów NATO - powiedział w audycji "Cafe Armia" Wojciech Pawłuszko ("Polityka Insight").
Audio
  • Wojciech Pawłuszko: Czołgi T-72 i PT-91 są mocno wysłużone. Maja po 40 lat, mają niskie osiągi, można powiedzieć że mają niską wartość bojową. (Cafe Armia / PR24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: por. Robert Suchy / mon.gov.pl

W Polskim Radiu 24 zostały omówione główne tezy raportu Wojciecha Pawłuszki na temat uwarunkowań budowy polskiego czołgu. Gość audycji stwierdził, że "jest problem z potencjałem pancernym polskiej armii".

"Stan techniczny czołgów T-72 i PT-91 nie jest satysfakcjonujący"

- Jednym z elementów raportu jest diagnoza stanu wojsk pancernych. Ta ocena, która zaprezentowałem w raporcie, nie jest satysfakcjonująca dla polskiej armii. Czołgi T-72 i PT-91 są mocno wysłużone. Mają po 40 lat, mają niskie osiągi, można powiedzieć, że mają niską wartość bojową. Ich skuteczność, jeżeli chodzi o siłę ognia, jest niska, a mobilność odbiega od obecnych standardów. Ponadto ich stan techniczny nie jest satysfakcjonujący. Stąd potrzeba wymiany tych pojazdów - stwierdził ekspert.

- To pojazdy konstrukcji radzieckiej. Chcemy wymieniać nasz sprzęt w kierunku, który będzie pozwalał na jego większą spójność technologiczną ze sprzętem krajów NATO. Wniosek jest taki, że te pojazdy trzeba lepiej wcześniej niż później wymienić na coś nowszego - dodał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: "Cafe armia". Tworzenie 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach

W audycji rozmawiano o tym, jakie czołgi powinny znaleźć się na wyposażeniu polskiej armii. Ustalono, że potrzeby są dobrze znane decydentom polskiej armii. Pozyskanie czołgu nowej generacji w ramach programu Wilk przewiduje zatwierdzony przez szefa MON program modernizacji technicznej na lata 2021-2035.

Czytaj także:
Mariusz Błaszczak PR24 663.JPG
Szef MON: polska armia jest coraz silniejsza, bezpieczeństwo naszym celem

- Padają wypowiedzi, że potrzebujemy wozu czwartej generacji i że nowy pojazd powinien być zbudowany przy pomocy naszego przemysłu zbrojeniowego. Wiele szczegółów jest utajnionych - powiedział Wojciech Pawłuszko, który przypomniał, że program budowy nowego czołgu zajmuje co najmniej dekadę, a potrzeby sił zbrojnych są pilne.

Gość mówił w audycji ponadto o wieloletnich programach budowy nowych czołgów przyjętych przez Francję, Izrael, Koreę Południową czy Turcję. 

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość:
 Wojciech Pawłuszko ("Polityka Insight")
Data emisji:
 25.01.2020
Godzina emisji: 08.35

PR24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cafe Armia. O rezerwach i modernizacji Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 12:59
O rezerwach Wojska Polskiego i modernizacji armii, w Polskim Radiu 24 rozmawiali: Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), Juliusz Sabak (Defence24) i Bartosz Głowacki (magazyn "Raport").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cafe Armia". Tworzenie 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 10:00
- W ciągu roku udało nam się stworzyć sztab dywizji, a także batalion dowodzenia, który tę dywizję zabezpiecza. Mamy godnego patrona, z którego jesteśmy bardzo dumni. To gen. broni Tadeusz Buk - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cafe Armia". Jak polscy weterani wojskowi przygotowują się do zawodów Invictus Games?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:50
Trwają przygotowania do zawodów dla weteranów Invictus Games w Hadze. 9 maja 2020 roku odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego turnieju, w którym zmierzą się weterani wojskowi, którzy ucierpieli w kraju i na misjach zagranicznych. Opowiadał o nich Jacek Matuszak, który zajmuje się promocją medialną naszej kadry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: polska armia jest coraz silniejsza, bezpieczeństwo naszym celem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 18:57
- Polityka polskiego rządu, program PiS, który stworzył prezes Jarosław Kaczyński był drogowskazem. Konsekwentnie podążamy do celu jakim jest bezpieczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska przejmuje dowództwo szpicy NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 08:12
Polska przejmuje od 1 stycznia dowództwo tzw. szpicy NATO, czyli sił bardzo wysokiej gotowości, zdolnych do reagowania w przeciągu zaledwie kilku dni. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg dziękuje za wkład we wspólnotową obronę.
rozwiń zwiń