X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polskie cyberwojska. Jak wygląda ich formowanie?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 09:13
– Stworzyliśmy program, który pomoże polskim żołnierzom zapewnić bezpieczeństwo w przestrzeni cybernetycznej naszego kraju – powiedział Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony narodowej. W audycji "Cafe armia" rozmowa na temat cyber komponentu w Wojsku Polskim oraz pomysłów na jego wzmacnianie.
Audio
  • 17.08.19 Tomasz Zdzikot: w polskim wojsku istnieje możliwość pracy przy projektach niedostępnych w życiu cywilnym.
Polscy żołnierze nie toczą już walki jedynie na polu bitwy, ale również przed monitorami komputerów
Polscy żołnierze nie toczą już walki jedynie na polu bitwy, ale również przed monitorami komputerówFoto: screen/youtube.com

Formowanie wojsk do obrony cyberprzestrzeni. To jedna z deklaracji, która padła podczas warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku. W lutym minister Mariusz Błaszczak zapowiedział uruchomienie różnego rodzaju działań mających tworzyć polskie cyberwojska.

Zmiany organizacyjne i kształcenie

Uruchomienie kompleksowego programu zmierzającego do podniesienia zdolności sił zbrojnych w zakresie działania w cyberprzestrzeni było zadaniem, które postawiono przed Tomaszem Zdzikotem, gdy obejmował swoje stanowisko.

haker 1200.jpg
Pełnomocnik MON ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni: Internet Rzeczy tworzy wiele zagrożeń

– Zrealizowaliśmy je w postaci programu Cyber.mil.pl. Oparliśmy go na czterech filarach. Pierwszym są zmiany organizacyjne, których elementy stanowią m.in. formowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni, konsolidacja struktur resortu obrony narodowej odpowiedzialnych za informatykę, teleinformatykę oraz kryptologię, a także powstanie komponentu cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej. Drugi filar to szkolenie kadr i pozyskiwanie ich spoza armii – wyjaśnił rozmówca Polskiego Radia 24.

Współpraca międzynarodowa i zmiany techniczne

Trzecim filarem programu Cyber.mil.pl jest współpraca międzynarodowa natomiast czwartym zmiany o charakterze technicznym zmierzające do podniesienia poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów. W dużej mierze mają charakter niejawny i z tego względu Tomasz Zdzikot nie mógł omówić ich szczegółów.

W jaki sposób wygląda edukowanie kadr odpowiadających za cyberbezpieczeństwo Polski? O tym w całej rozmowie z wiceministrem Tomaszm Zdzikotem.

Audycję "Cafe armia" prowadziła Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 8:35

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: wzmocnienie zdolności obronnych naszego kraju to priorytet

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 11:53
– Obecny rząd jako priorytet stawia bezpieczeństwo Polski. Dlatego nasze wojsko musi być liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Sformowanie nowej dywizji na wschodzie Polski stanowi o wzroście możliwości związanych z ochroną państwa – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cafe armia". Polska misja wojskowa wraca do Libanu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 12:01
Około 200 żołnierzy będzie liczył polski kontyngent wojskowy, który jesienią dołączy do misji pokojowej w Libanie. Pierwszą zmianę wystawi 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. O szczegółach przedsięwzięcia mówił w Polskim Radiu 24 gen. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń