X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

SKiD - nowy system dowodzenia i kierowania armią

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 09:46
Prezydent i minister obrony narodowej ogłosili, że MON i BBN opracowały nowy System Kierowania i Dowodzenia armią (SKiD). Oprócz nowych, "klarownych reguł", zdecydowano też, jaka będzie przyszłość Wojsk Obrony Terytorialnej. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Mariusz Cielma, Juliusz Sabak, Michał Likowski.
Audio
  • 9.06.18 Na czym polega nowy system dowodzenia i kierowania armią?
Zdjęcie ilustracyjne)
Zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstovk/BPTU

Zmiany dotyczą m.in. roli Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (tzw. pierwszego żołnierza RP), który ma zyskać nowe miejsce w hierarchii - podlegać mu będą dowódca generalny, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych czy szef Inspektoratu Wsparcia. Oprócz tego Szef Sztabu Generalnego WP w czasie wojny będzie dowodził Siłami Zbrojnymi RP do czasu mianowania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i przejęcia przez niego dowodzenia.

Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa) przypomniał, że wojskowi zawsze byli nauczeni, że dowodzi nimi jedna osoba.  - Wizytówką poprzednich zmian z 2014 roku był podział na obszary dowodzenia, kierowania i planowania. Kluczową zmianą jest kwestia Szefa Sztabu Generalnego jako nie tylko tytularnego pierwszego żołnierza RP. Na tym etapie zakłada się podpięcie obecnego sytemu pod Szefa Sztabu Generalnego. Uznano, że etapowe, ewolucyjne zmiany są bardziej korzystne dla sił zbrojnych, które cztery lata temu przeżyły duży wstrząs - powiedział.

Michał Likowski (Raport) zauważył, że to kolejna zmiana od końca lat 90. - Obecny system dopiero zaczął się docierać. Była to próba dostosowania polskiego systemu kierowania i dowodzenia do tego, co jest na Zachodzie, szczególnie w USA. Problem był w innej skali sił zbrojnych i innych zadaniach. U nas zabrakło teatrów działań - tłumaczył gość PR24. Jego zdaniem udało się osiągnąć ciekawe rezultaty, ale nie wzięto pod uwagę faktu, że musi być jednolitość dowodzenia. 

Wątpliwości ws. nowego systemu wyraził Juliusz Sabak (Defence24). - Wprowadzenie nowego systemu na systemie, który dopiero zaczął działać wydaje się być ekstremalnym eksperymentem - podkreślił.

Zmiany obejmą też Wojska Obrony Terytorialnej, które mają w przyszłości być zintegrowane z innymi rodzajami Sił Zbrojnych.

Więcej w audycji.

Data emisji: 9.06

Godzina emisji: 8.37

Gospodarzem audycji była Agnieszka Drążkiewicz.

PR24/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz: chcemy przywrócić właściwą rolę i miejsce Sztabu Generalnego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 12:48
- Kierownictwo resortu obrony chce przywrócić właściwą rolę i miejsce Sztabu Generalnego - zapowiedział na konferencji poświęconej 100-leciu Sztabu Generalnego wiceminister obrony, Wojciech Skurkiewicz. Na Zamku Królewskim zorganizowano sympozjum naukowe poświęcone historii i przyszłości Sztabu.
rozwiń zwiń