X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rocznica przystąpienia Polski do NATO

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 11:20
Osiemnaście lat temu Polska stała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. O historycznym wejściu naszego kraju do NATO, które miało miejsce 12 marca 1999 roku, mówili w audycji Cafe Armia Andrzej Kiński ("Wojsko i technika") i Marek Świerczyński (Polityka Insight).
Audio
  • 18.03.17 Cafe Armia: Rocznica przystąpienia Polski do NATO. Goście: Andrzej Kliński i Marek Świerczyński
Spotkanie ministrów obrony państw NATO, Bruksela 10.02.2016 r.
Spotkanie ministrów obrony państw NATO, Bruksela 10.02.2016 r.Foto: mon.gov.pl

Wraz z Polską do Sojuszu Północnoatlantyckiego przystąpiły Czechy i Węgry. Jak podkreślał Andrzej Kliński, kilka lat nasz kraj znajdował się w przedsionku NATO – w inicjatywach związanych z Partnerstwem dla Pokoju, kiedy NATO-wskie okręty zwijały do polskich portów, a na polskich poligonach pojawiały się holenderskie i brytyjskie jednostki lądowe. - Na dobrą sprawę ta współpraca rozpoczęła się ok. 1994 roku, kiedy deklaracje, że chcemy wejść do NATO, były podnoszone coraz głośniej – mówił.

– DO NATO weszliśmy z armią, która mocno tkwiła w Układzie Warszawskim. Aczkolwiek były jaskółki, jak modernizacja systemów łączności i przyjęcie zachodniego standardu poprzez zakup licencji czy pozyskanie możliwości produkcji systemu rozpoznania swój-obcy dla samolotów. Dopiero jednak decyzja o wejściu do NATO wygenerowała plan modernizacji sił zbrojnych na lata 2001-2006 – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

– To, co nam się wydarzyło w latach 90., to cudowny okres wykorzystania historycznej szansy. Chwała wielu rządom, ministrom obrony i dyplomacji, którzy na mozolnej ścieżce od 1991 roku, a więc rozwiązania Układu Warszawskiego, już w kilka miesięcy potem ogłosili  pierwszą deklarację polityczną – dodał Marek Świerczyński. – Obecnie jesteśmy już w jednej trzecie drogi w reorganizacji sprzętowo-modernizacyjnej i zaczynamy odczuwać, że NATO jest z nami – podsumował.  

W Cafe Armii również o przetargach na sprzęt wojskowy dla polskiej armii.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadziła Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/dds

Cafe Armia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 10.33


Czytaj także

Bezpieczne 15 lat z NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 22:00
Procesy transformacyjne zachodzące w Europie Środkowej na przełomie lat 80. i 90. XX wieku miały niebagatelny wpływ na światowy układ sił. Nie tylko politycznych, lecz także militarnych. Polska, obok Czech i Węgier, była pierwszym krajem Układu Warszawskiego, który przystąpił do NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Członkowstwo w NATO zobowiązuje

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 10:37
Uczestniczenie w Pakcie Północnoatlantyckim nie sprowadza się tylko i wyłącznie do gwarancji bezpieczeństwa. Polska, jako pełnoprawny członek NATO, angażuje się w rozwiązywanie konfliktów w innych państwach. Nie tylko europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:25
Pakt Północnoatlantycki powstał w 1949 roku. Przez 65 lat swojego istnienia, NATO musiało podejmować wiele niezwykle istotnych decyzji – zwłaszcza w czasach Zimnej Wojny. Teraz przed Sojuszem stoją nowe wyzwania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica powstania NATO

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 21:29
Najpotężniejszy sojusz państw na świecie obchodzi 65. rocznicę powstania. NATO liczy dziś 29 państw członkowskich, wśród nich od 15 lat znajduje się Polska.
rozwiń zwiń