X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Najbardziej rodzinne święto w Ameryce". Irena Lasota o Dniu Dziękczynienia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 20:05
- W tym roku nie ma ograniczeń, które były w tamtym roku, w związku z tym jest szaleństwo tak zwanego "indyka". Jest to najbardziej rodzinne święto w Ameryce - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 publicystka Irena Lasota.
Irena Lasota: Święto Dziękczynienia to najbardziej rodzinne święto w Ameryce
Irena Lasota: Święto Dziękczynienia to najbardziej rodzinne święto w AmeryceFoto: circlePS/Shutterstock

Gość audycji, która na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych, opowiedziała o wypadającym w czwarty czwartek listopada Święcie Dziękczynienia. - Ono zawsze przebiega w olbrzymim podnieceniu - oceniła. Jak dodała, do samego świętowania bardzo włączają się różne amerykańskie przemysły, zwłaszcza żywnościowe.

- Trzeba powiedzieć, że w tym roku nie ma ograniczeń (red. wynikających z pandemii koronawirusa), które były w tamtym roku (...). W związku z tym jest szaleństwo tak zwanego "indyka" - powiedziała.

Świąteczne tradycje

W jej ocenie, indyk w Stanach Zjednoczonych - który jest symbolem Święta Dziękczynienia - różni się od tego pochodzącego z Europy. - Niektórzy kupują bardzo olbrzymie indyki albo dwa średniej wielkości. Przeciętnie, w takiej typowej rodzinie przy stole siada 15-25 osób - powiedziała. Jak wskazała publicysta, "jest to najbardziej rodzinne święto w Ameryce". - Na inne święta nie przyjeżdżają wszyscy krewni, na te jednak wracają i dzieci z college’u, i rodzice z domów starców - powiedziała.

Irena Lasota wskazała, że w Dniu Dziękczynienia na stole pojawiają się także dania z żurawiną, jabłkami czy dynią. - To wszystko ma przypominać urodzaje pierwszych kolonistów, którzy podobno zjedli to razem w towarzystwie Indian i bardzo się tym cieszyli - powiedziała.

Dodała także, że "w tej chwili historia Ameryki podlega rewizji i wygasa moda na przebieranie się za pielgrzymów i Indian, bo to już nie uchodzi za politycznie poprawnie. Dzieci przebierają się teraz za indyki, dynie czy jabłka - opowiedziała.

Sytuacja ekonomiczna a obchody święta

Gość audycji została zapytana także jak problemy ekonomiczne, z którymi boryka się Ameryka, odbiły się na obchodach tegorocznego święta. W jej ocenie nie były one zbytnio odczuwalne, wskazała jednak, że "w tej chwili raczej mówi się, że należy się przygotowywać na święta Bożego Narodzenia, bo wtedy może czegoś zabraknąć, choć na razie się na to nie zapowiada".

Posłuchaj
26:14 PR24_mp3 2021_11_25-19-33-21.mp3 Irena Lasota o obchodach Święta Dziękczynienia ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

- Tak naprawdę ludzie zaczynają odczuwać inflację i jest spore zaniepokojenie rosnącymi cenami benzyny, które i tak są dużo niże niż w Europie - tłumaczyła publicystka. Dodała także, że w Ameryce "jest pewna umowa społeczna, że każdy rząd i administracja która chce zostać u władzy stara się utrzymać i nie podnosić cen benzyny w górę". Jak dodała, ludzie obawiają się tego, co będzie się działo w przyszłości z gospodarką oraz jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także: Sławomir Skwarek w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: Irena Lasota (publicystka)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 19.33

ng

Czytaj także

"Zapowiadany powrót do multilateralizmu". Kohut o amerykańskich relacjach międzynarodowych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 21:18
- Przeszliśmy od deklaracji do czynów - widzimy pierwsze gesty - podsumował w Polskim Radiu 24 Kohut, amerykanista Andrzej Kohut z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego mówiąc o wynikach spotkań amerykańskiego prezydenta z europejskimi przywódcami.
rozwiń zwiń