X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kryzys energetyczny w Chinach. Prof. Mierzejewski: zielona transformacja idzie krok do tyłu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 20:30
- Kryzys energetyczny w Chinach kumuluje się, pozamykane są zakłady i firmy, są nawet braki w dostępie energii w gospodarstwach domowych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Dominik Mierzejewski ​z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego.
W Chinach brakuje węgla
W Chinach brakuje węglaFoto: Twitter

Gość PR24 komentował informacje na temat wezwania Chińczyków do tego, by gromadzili zapasy jedzenia przed zimą. Prof. Dominik Mierzejewski wyjaśnił, że takie wezwania to nic nowego w tym kraju, a to ostatnie wydaje się już standardem.

- Obecnie jednak apel władz centralnych odnosi się do tego, że kryzys, o którym słychać w sprawach energii elektrycznej, jest poważniejszy. Wydaje się, że Chiny padają ofiarą swojej deklaracji walki z globalnym ociepleniem, otwierane są kopalnie, ponieważ brakuje węgla - powiedział gość PR24.


pap Glasgow.jpg
"Środki na transformację powinny być duże i dystrybuowane sprawiedliwe". Marszałkowski o szczycie COP26 w Glasgow

Dodał, że Chiny chciały ogłosić się liderem walki z ociepleniem klimatycznym, ponieważ wycofały się z niej Stany Zjednoczone. Pekin natomiast pozostał na polu walki jako lider, narzucając bardzo wysokie standardy, ale zamykanie kopalń od 2016 r. spowodowało niedobory energii.

"Zielona transformacja robi krok do tyłu"

- Kryzys przed zimą kumuluje się, pozamykane są zakłady i firmy, są braki w dostępie energii w gospodarstwach domowych, czyli ta transformacja w kierunku zielonych technologii w Chinach idzie krok do tyłu, przejście to stanęło pod dużym znakiem zapytania - mówił prof. Dominik Mierzejewski.

Chiny, jako największy światowy konsument węgla, importowały łącznie 197,69 mln ton w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku. Oznacza to spadek o 10 proc. rok do roku. Jednak w sierpniu import węgla wzrósł o ponad jedną trzecią ze względu na ograniczone dostawy krajowe.

Ożywienie popytu na towary z chińskich fabryk sprawia, że produkcja węgla nie nadąża za zapotrzebowaniem na energię. Sprawy nie ułatwiają nowe przepisy mające sprzyjać osiągnięciu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku. W wyniku takich decyzji produkcja węgla spowolniła.

Gościem audycji była też dr Joanna Beczkowska z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego. Mówiła o szczycie Grupy V4 i planowanym spotkaniu polskiego premiera z przywódcą Korei Południowej.

Posłuchaj
15:19 PR24_mp3 2021_11_03-19-33-08.mp3 Prof. Dominik Mierzejewski o kryzysie energetycznym w Chinach ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Dominik Mierzejewski ​z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego

Data emisji: 03.11.2021

Godzina: 19:33

Czytaj także

"Hipokryzja, którą powinno się piętnować". Wiech o działaniach Niemiec ws. klimatu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 08:00
- Dla mnie rażącym przykładem klimatycznej hipokryzji są działania Niemiec, które wyłączają elektrownie jądrowe (a one są bezemisyjne) i zastępują je m.in. gazem. To jest ta hipokryzja, którą powinno się piętnować, która powinna być na celowniku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl). Zdaniem Daniela Czyżewskiego (analityk portalu Energetyka24.com) "każde państwo wedle własnych możliwości powinno starać się redukować emisje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zwiększono limity emisji CO2, sytuacja gospodarcza się poprawia". Ekspert OSW o Chinach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 18:00
- Obecnie sytuacja gospodarcza się poprawia, bo zwiększono limity emisji, zniesiono ograniczenia w wydobyciu węgla i otwarto na nowo niektóre bloki węglowe. Ale to nie zmienia faktu, że Chiny mają duży problem. Bo tak naprawdę ich gospodarka stoi na produkcji energii z węgla - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
rozwiń zwiń