"Nie widział powodu, by komunizm włączyć w krwioobieg myśli chrześcijańskiej". Żaryn o Prymasie Tysiąclecia

2021-09-10, 20:10

"Nie widział powodu, by komunizm włączyć w krwioobieg myśli chrześcijańskiej". Żaryn o Prymasie Tysiąclecia
Prof. Jan Żaryn . Foto: PR24/AK

- Prymas Stefan Wyszyński posiadał faktyczne prerogatywy do prezentowania ciągłości i trwałości narodu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.

Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przypada wówczas 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia, a także uroczystość jego beatyfikacji 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W tym samym czasie beatyfikowana zostanie także matka Elżbieta Róża Czacka, założycielka Towarzystwa Opieki na Ociemniałymi w Laskach.

- Prymas Stefan Wyszyński, zgodnie z wolą narodu, widział siebie jako tego, który wsłuchuje się w głos narodu i który to naród reprezentuje jako jedyny, ponieważ ma w tym posłuchu narodowym całą wielką pamięć, wielkie dziedzictwo narodu polskiego w swoim sercu. To konfrontacja pomiędzy ówczesnymi instytucjami państwa, niewolnikami Moskwy, a z drugiej strony narodem, który nie powinien podlegać owej niewolniczej władzy - przypomniał prof. Jan Żaryn.


Powiązany Artykuł

poczta polska znaczek beatyfikacja 1200.jpg
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Poczta Polska wypuści specjalne znaczki

"Odrębna jakość"

Dodał, że Prymas Tysiąclecia nie widział ponadto żadnego powodu, by ideologię komunizmu włączyć w "krwioobieg myślenia chrześcijańskiego". Widział, że nauka społeczna Kościoła ma swoją odrębną jakość, która jest na wyższym stadium budowy relacji niż to, co daje marksizm-leninizm, który niszczył naturalne więzi.

Kardynał Stefan Wyszyński stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1948-1981. Nazywany Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu. Jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku. Zmarł w 1981 roku, w wieku 79 lat. 

Udział w Powstaniu

W czasie Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pomagał walczącym, gdy brakowało bandaży, obwiązywał rany żołnierzy stułą. Bliskie były mu także kwestie robotnicze. Wstawiał się za pracownikami fabryk. Dzięki jego odwadze i niezłomnej postawie, w jednej z nich powieszono obraz Jezusa.

W przeddzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, w sobotę 11 września o godz. 16.00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się Orszak Dziejów. Będzie to przemarsz postaci historycznych: królów, książąt, dowódców, pisarzy i poetów, duchownych i świętych, odkrywców i naukowców, zasłużonych dla naszej Ojczyzny, od Mieszka I do Jana Pawła II.


Posłuchaj

Prof. J. Żaryn o Prymasie Tysiąclecia ("Świat w powiększeniu") 25:07
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Jan Żaryn (historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego)

Data emisji: 10.09.2021

Godzina: 19:33 

Polecane

Wróć do strony głównej