X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wizerunek USA został poważnie nadszarpnięty". Lorenz o wydarzeniach w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 20:30
- Zaskoczenie, że talibowie byli w stanie przejąć władzę siłą tak szybko, bardzo poważnie nadwyręża wizerunek Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lorenz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Joe Biden
Joe Biden Foto: PAP/EPA/Pete Marovich / POOL

Wojciech Lorenz mówił o sytuacji w Afganistanie, gdzie władze po wyjściu wojsk koalicji zachodniej z kraju przejęli talibowie.

1200 Aszraf Ghani forum.jpg
"Gdybym został, byłbym świadkiem rozlewu krwi". Prezydent Afganistanu po raz pierwszy po ucieczce z kraju

Jak zaznaczył, Stany Zjednoczone cieszyły się renomą "głównego światowego mocarstwa", które "przez dwie dekady pełniło rolę globalnego »policjanta«, jedynego państwa, które miało możliwość [...] realnego reagowania w dowolnym miejscu świata". Tymczasem wizerunek tego kraju został nadszarpnięty. A zdolność do wywierania wpływu osłabiona.

- To oczywiście problem dla całego NATO - podkreślił analityk PISM. Przypomniał, że już wkrótce odbędą się "konkretne rozmowy na temat nowej koncepcji strategicznej sojuszu". Nowymi priorytetami mają być zagrożenia ze strony Chin i Rosji. - Inne zagrożenia, w tym terroryzm, zeszły niżej w tej hierarchii - ocenił.

Posłuchaj
24:32 Lorenz Afganistan.mp3 Wojciech Lorenz o wizerunku USA po wydarzeniach w Afganistanie (Polskie Radio 24/Świat w powiększeniu)

Czytaj także:

- Nowa administracja Joe Bidena po trochę rozedrganym i budzącym niepewność sojuszników Donaldzie Trumpie, miała przywrócić przywództwo USA i zdolność konsolidowania Zachodu, przygotowania na długofalową, obliczoną na dekady rywalizację z Chinami i z agresywną Rosją. Teraz pojawia się narracja, słyszeć ją można także w Polsce, że Stany Zjednoczone nie są wiarygodne, że wycofają się z każdego innego regionu - powiedział gość PR24.

Dodał, że "nie ma uzasadnienia, żeby taką narrację prowadzić", bo "każdy wiedział, że Amerykanie na zawsze w Afganistanie nie zostaną".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
ProwadzącyPaweł Lekki
Gość: Wojciech Lorenz (PISM)
Data emisji: 19.08.2021
Godzina emisji: 19.33

ms

Czytaj także

Wycofanie wojsk USA z Afganistanu. Kpt. Badowski: administracja Bidena zawaliła sprawę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 19:49
Dr Beata Górka-Winter (ekspert ds. bezpieczeństwa, Centrum Europejskie UW) oraz kpt. Tomasz Badowski dzielili się na antenie Polskiego Radia 24 swoimi refleksjami dotyczącymi wydarzeń w Afganistanie.
rozwiń zwiń