X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zieloni znajdują się w defensywie". Prof. Madajczyk o sondażach przedwyborczych w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 21:07
- Okres letni i osobowość kandydatów miały też pewne znaczenie w tej kampanii. Ona nie ruszała tak, jakby można było sobie wyobrażać walkę o schedę po kanclerz Merkel - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Annalena Baerbock
Annalena BaerbockFoto: Shutterstock

Pod koniec września tego roku w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy od ponad 15 lat o stanowisko kanclerza nie będzie się ubiegać Angela Merkel. Kandydatem jej partii, CDU, na kanclerza jest nowy szef ugrupowania Armin Laschet, jednak bardzo realna - jak wynika z sondaży - jest utrata przez chadeków władzy w kraju na rzecz socjalistów (SPD) lub Zielonych.

Sondaż przedwyborczy skomentował prof. Madajczyk.

bundestag free berlin free niemcy free shutt 1200.jpg
"Nie będzie już dominującego lidera". Dr Justyna Schulz o Niemczech po Angeli Merkel

- Mamy 6-7 tygodni do wyborów w Niemczech. Dokonują się zmiany: Zieloni spadli do poziomu SPD. Jest to dość zaskakujące, bo w ostatnim okresie, gdy przetaczały i przetaczają się kolejne katastrofy, powodzie, pożary, wysokie temperatury itd., wszystko to, co wiążemy z hasłem "klimat", wydawałoby się wręcz, że jest to taki napęd, który powinien dać Zielonym ogromną dynamikę - ocenił rozmówca PR24.

- Gdy ogłosili swoją kandydatkę - Annalenę Baerbock na kanclerza, to w tym momencie pojawiała się dyskusja, czy są choć trochę silniejsi od CDU/CSU, czy mają szansę z nimi rywalizować. I nagle jest duża różnica między nimi. To, co jest zaskakujące, to kandydatka Zielonych, która (co jest najgorszą rzeczą dla polityka) zamiast ofensywnie przedstawiać swój program, broni się przed kolejnymi zarzutami, oskarżeniami, wyjaśnia, co było nie tak w jej książce czy w jej zeznaniu podatkowym. Krótko mówiąc, znajduje się w defensywie - kontynuował.         

Posłuchaj
26:34 PR24_mp3 2021_08_10-19-32-59.mp3 Prof. Piotr Madajczyk o kampanii wyborczej w Niemczech ("Świat w powiększeniu")                 

Jak podkreślił gość audycji, sytuacja ta doprowadziła obecnie do tego, że CDU/CSU ma jednak dość wyraźną przewagę nad obydwiema pozostałymi partiami, a SPD i Zieloni są na tym samym poziomie.   

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Gość: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN) 

Data emisji: 10.08.2021

Godz. emisji: 19.32 

kmp

Czytaj także

Nowy szef CDU. Ekspert: Laschet należy do zaufanego grona Merkel

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 20:25
- Interes Niemiec od wielu lat zamyka się w stwierdzeniu, że z Rosją należy utrzymywać jak najbliższe kontakty i jest to kraj ważny ze względów gospodarczych i politycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, korespondentka z Niemiec i Bałkanów, ekspert Instytutu Staszica. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zastąpi Merkel w fotelu kanclerza Niemiec? Cywiński: centroprawica nie wybrała jeszcze swojego kandydata

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 18:42
- Gdyby kanclerzem Niemiec został np. Markus Soeder, pewnie w UE zmieniłaby się polityka imigracyjna, a być może i finansowa - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Cywiński.
rozwiń zwiń