X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr hab. Żurawski vel Grajewski o zasadności Powstania Warszawskiego: trzeba pamiętać o kontekście

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 20:09
- Trzeba pamiętać o kontekście i informacjach, które wówczas były dostępne. Informacje i wydarzenia, które towarzyszyły wybuchowi powstania, były kontekstem klęski, która towarzyszyła armii niemieckiej na Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i historyk stosunków międzynarodowych.
Przemysław Żurawski vel Grajewski
Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24

Powstanie Warszawskie wybuchło we wtorek 1 sierpnia 1944 o godz. 17. Wielki zryw stał się jednym najważniejszych, ale i najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii stolicy. Początkowo zakładano, że bitwa będzie trwać jedynie kilka dni, jednak walki zakończono dopiero po ponad dwóch miesiącach.

EN_01139302_0033_Miasto 44_1200x660.jpg
Od "Zakazanych piosenek", przez "Kanał", po "Miasto 44". Powstanie Warszawskie w filmie

Klęska

Zdaniem dr. hab. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego nieprawidłowe jest patrzenie na zasadność Powstania Warszawskiego przez pryzmat przegranej. - Nie jest rzeczą trudną do rozważenia, że nie należało toczyć żadnej przegranej bitwy. Szczególnie wtedy kiedy zna się jej wynik. W związku z tym oskarżenia o rzekomy bezsens powstania poprzez wskazywanie wyłącznie na straty można powtórzyć przy okazji każdej klęski - powiedział.

Czytaj też:

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na okoliczności, jakie poprzedzały decyzję o wybuchu zrywu. - Trzeba pamiętać o kontekście i informacjach, które wówczas były dostępne. Informacje i wydarzenia, które towarzyszyły wybuchowi powstania, były kontekstem klęski, która towarzyszyła armii niemieckiej na Białorusi - powiedział. 

- Pokiereszowana armia przetaczała się przez Warszawę. Rozbite oddziały z rannymi i warszawiacy widzieli to na własne oczy. 20 lipca był zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu. Musiało to być odbierane jako dowody na załamywanie się morale Niemców - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:55 PR24_mp3 2021_07_30-19-33-26.mp3 dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski o Powstaniu Warszawskim ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, historyk stosunków międzynarodowych)

Data emisji: 30.07.2021

Godzina: 19:33

dz

Czytaj także

Cyniczna gra Stalina. Moskwa wobec Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 05:45
29 lipca 1944 roku Związek Patriotów Polskich poprzez propagandowe sowieckie Radio Moskwa wezwał mieszkańców Warszawy do rozpoczęcia powstania przeciwko Niemcom. Był to element cynicznej gry Stalina, która miała ułatwić komunizację Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda spotka się z powstańcami

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 06:58
W piątek w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się tradycyjne spotkanie powstańców warszawskich. Podczas uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy zostaną przez głowę państwa nadane odznaczenia państwowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera książki "Warszawskie Dzieci ‘44"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:07
Dzieci podczas Postania Warszawskiego przenosiły powstańczą pocztę, były łącznikami, pomagały w polowych szpitalach – patrzyły na śmierć i same ginęły. 
rozwiń zwiń